Evet, protein tozu kas yapar, ama durduk yere değil. Bu durumu anlayabilmek için önce kas gelişiminde proteinlerin (doğal gıdalardan veya supplementlerden temin edilen) nasıl bir rol oynadıklarını aşağı yukarı anlamak lazımdır.

Her şeyden önce şunu belirtmemiz lazım ki sadece her gün protein tozu içerek, sağlıklı beslenmenize dikkat etmeden, iyi dinlenmeden ve tabi ki gerekli olan miktarda spor yapmadan kas gelişimi sağlamanız mümkün değildir. Bu durumu daha önceki yazılarımızda da defalarca dile getirmiştik. Yani kas geliştirmenizi sağlayacak diğer faktörleri sağlamadan, sadece protein tozu kullanarak bu tür bir fayda sağlamanız mümkün değildir.

Peki protein tozu spor yapanlarda nasıl kas gelişimi sağlamaktadır?

Bunun sebebi kasların temel yapı taşlarının proteinler olmasıdır. Bol proteinli gıdalarla beslenmenin kas gelişiminde önemli etkileri olduğu belki de yüzlerce yıldır bilinmektedir. İnsan vücudunda kasların hem gelişebilmesi hem de korunabilmesi için gerekli olan amino asitler vücut içerisinde proteinlerin sindiriminden temin edilir ve bu yüzden de vücudunuza yeterli miktarda protein almazsanız, kas gelişiminiz istediğiniz düzeyde gerçekleşmeyecektir. Sporcuların gerek yedikleri öğünlerde gerekse kullandıkları gıda takviyelerinde protein kaynaklarına bu kadar yüklenmelerinin sebebi budur.

Çok sıklıkla yanlış bilinen şeylerden bir tanesi ise kasların sadece proteinlerin varlığında geliştiğidir. Bu durum gerçeği yansıtmamaktadır çünkü bir canlının vücudunun ihtiyaç duyduğu çok sayıda farklı gıda türü ve madde vardır. Ana gıda türlerinden karbonhidratların ve yağların da bu süreçte etkisi büyüktür. Elbette proteinlerin faydaları sadece kas yapmaya destek olmaları değildir.

Peki neden “yağ tozu” diye bir şey yok da protein tozu var?

Yağlar zaten hali hazırda günlük gıda tüketimimizde fazla fazla aldığımız bir gıda türüdür. Karbonhidrat tozları ise uzun yıllardır kilo almak veya çeşitli hastalıklardan doğabilecek kilo kayıplarının önüne geçilmesi için kullanılmaktadırlar.

Özetle, sadece protein tozu tüketerek kas yapmanız söz konusu değildir ama sağlıklı beslenme ve dinlenmenin üzerine bu tür takviyelerin gerekli miktarda protein tüketiminin sağlanması için kolaylık gösterdiği gerek bilimsel çalışmalarla gerekse kullanıcıların tecrübeleriyle sabitlenmiştir.

Supplement Önerimiz

xpro whey complex protein tozu 2280 gr optimum gold standard whey protein tozu 2273 gr weider premium whey protein tozu 2300 gr

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir