Protein tozu (ya da diğer türdeki protein gıda takviyeleri) ve kilo aldırıcı supplementler aslında birbirlerine oldukça yakın türde ürünlerdir. İkisinin de amacı, kişinin diyet ve spor programından oluşan gıda eksikliğinin, pratik ve uygun fiyatlı şekilde çözülmesini amaçlamaktadır.

Peki bu iki farklı türde supplementin birbirlerinden tam olarak ne farkı vardır, işte bu yazımızda bu konuya eğileceğiz.

 

Farkı karbonhidratında!

Evet, aslında piyasadaki çoğu kilo aldırıcı supplement ve saf protein supplementinin arasındaki en büyük fark budur. Karbonhidratlar vücuttaki hızlı enerjiye dönüşme ve aynı zamanda ucuz bir enerji kaynağı olmalarından ötürü, kilo aldırıcı supplementlerde sıklıkla yoğun miktarda kullanılırlar. Zaten herhangi bir insanın beslenmesinde, karbonhidratların oldukça büyük bir payı olduğu düşünülürse, bu durum ne şaşırtıcı ne de doğa dışı bir durumdur.

Ortalama bir protein tozunda, %60-80 arası protein bulunduğu ve bu yüzdenin kilo aldırıcılarda %25 protein – %75 karbonhidrat ve diğer maddeler olduğu göz önünde bulundurulursa, aradaki fark daha iyi anlaşılabilir.

Yani aslında, kilo aldırıcılar, yüksek oranda karbonhidrat içeren protein tozlarıdır diyebiliriz.

Bu formülasyon farkından ortaya çıkan en büyük fark ise, weight gainerların çok daha yüksek kalori miktarlarına sahip olmalarıdır.

Şöyle bir örnek vermek gerekirse, aynı firmanın ürettiği protein tozu ve weight gainer ürünün içeriğinde

Protein tozu – 120 kalori (30 gramlık ölçek) %10 karbonhidrat

Kilo aldırıcı – 1250 kalori (330 gramlık ölçek) %75 karbonhidrat

Bulunduğu görülmektedir. Aslında ölçek kütlesi başına düşen kalori miktarı aynı gibi gözükse de, iki ürün arasında neredeyse %50’ye varan fiyat farkı olması, kilo aldırıcının yüksek kalori vermede çok daha uygun fiyatlı ve başarılı olduğunu ispatlıyor.

 

Peki siz hangisini tercih etmelisiniz? Kilo aldırıcı mı, protein tozu mu?

Bu tamamen sizin beslenmenizde ne eksiklikleriniz var, şu anki fiziğiniz nasıl (yağ oranınız, boy-kilo vs.) ve spor yapmaktaki nihai amacınız nedir gibi sorularla çözülmesi daha kolay bir denklem ama, eğer ideal kilonuzun altındaysanız ve genel anlamda kilo almakta zorlanıyorsanız, önce kilo aldırıcılar ile işe başlayıp protein tozuna sonradan geçmek sizin için daha faydalı olabilir.

3 Yorum

 1. Capon
  23/02/2014 at 23:03 — Cevapla

  Selam.setinize bu gun bas vurdum ve cok sevindim ki boyle detayli bilgiler olan site mevcut.bir cok sey okudum ama bazende aklim qarismadi degil.benim kilom biraz fazla. Yani kilom 83 kg, boyum ise 1,65. Amator olaraq body building sporu yapiyorum, hem kilo vermek istiyorum, hemde kaslarimi gelistirmek istiyorum. Bunun ucin uygun olan proteni yazib bana gonderseniz cok sevinirim.

 2. Zekeriya Kundak
  27/12/2014 at 01:36 — Cevapla

  Protein tozlarının insan sağlığı açısından oldukça zararlı olduğunu okumuştum bir gazetede. Bu yazıyı okuduktan sonra fikrim tamamen değişti. Düzenli olarak spor yaptığım için kilo aldırıcı kullanıyordum artık protein tozu da kullanmaya başlayacağım.

 3. onur tepe
  16/05/2015 at 22:51 — Cevapla

  Boyun 172 kilim 56 hangisini kullanmalıyız spor a yeni başladım

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir