Protein tozunu süt ile mi su ile mi karıştırıp kullanıyorsunuz? Duruma göre her iki yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu yazımızda detaylı olarak bu konuya değineceğiz ve sizin hedeflerini doğrultusunda protein supplementlerinizi nasıl kullanmanız gerektiğini açıklayacağız.

Eğer genel olarak protein tozu kullanımı ile ilgili bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayın.

Laktoz intoleransı ve supplementler

Ama öncelikli olarak laktoza karşı tolerans eksikliğiniz var mı, bu konuyu ele almanız gerekiyor. Laktoza karşı toleransınız olmadığını nerden anlarsınız? Eğer başta süt olmak üzere peynir, kefir vb. süt ürünleri tükettikten sonra karın ağrısı, ishal, şişkinlik hissi, midede gurultu vb. sıkıntılar yaşıyorsanız, laktoza karşı toleransınız olmayabilir. Bu durum çok ciddi bir sağlık problemi değildir ve dünyada pek kişide bulunmaktadır. Bu durumda hedefiniz ne olursa olsun, vücudunuzun talebinin aksini yapmayıp, protein tozunuzu süt olmadan tüketmeniz sizin için daha az sıkıntı verici olacaktır.

Not: Sütün verdiği tadı veya kıvamı seviyorsanız veya diyetinizdeki karbonhidrat/yağ miktarını artırmak istiyorsanız ama laktoza karşı duyarlıysanız, soya sütü, badem sütü gibi özel ürünleri de tercih edebilirsiniz ama maalesef uzun vadede bu durum size maddi olarak pahalıya patlayabilir.

Ayrıca, özellikle içeriğinde kazein ve whey protein türlerinin bulunduğu protein gıda takviyeleri de aynı şekilde sıkıntıları tetikleyebilir. Bu genellikle “protein tozu bende gaz yapıyor” şeklinde karşılaştığımız şikayetlerin asıl sebebidir. Bu durumda iki farklı seçeneğiniz var, ya dişinizi sıkıp tüketime devam edeceksiniz, ya da başka tür protein kaynaklarına yöneleceksiniz.

Bu konuyu geride bıraktığımıza göre, şimdi sıra geldi sizin için protein tozunuzu ne ile karıştırarak kullanmak daha faydalı olacaktır sorusunun cevabına.

Protein tozunu süt ile karıştırarak içmek                  

Gıda takviyelerinizi çeşitli şekilde lezzetlendirebilirsiniz ama bununla kaç kere uğraşırsınız orası da ayrı konu...
Gıda takviyelerinizi çeşitli şekilde lezzetlendirebilirsiniz ama bununla kaç kere uğraşırsınız orası da ayrı konu…

Eğer hedefiniz kas kütlenizi artırarak hacim / güç kazanmak ise ve/veya bulk döneminde iseniz, supplementinizden tam verim alabilmek için tavsiye edilen kullanım şekli, tam yağlı süt ile karıştırarak içmenizdir. Bu durum, size sütün içindeki ekstra protein miktarının yanı sıra, bol miktarda kalori ile diyetinize destek olacaktır. Fakat şunu da belirtmek lazım ki, eğer makro gıdalarınızı yakından saymıyor/ölçmüyorsanız, bu şekilde bir yandan kas kazanırken, vücudunuzun bir miktar yağlanması da olasıdır.

Tam yağlı süt ile yapılan protein tozu tüketiminde bir başka potansiyel problem, yağlı sütün hazmedilmesinin daha uzun sürecek olmasıdır. Bu spordan önce yapılan tüketimde size spor esnasında bir miktar fiziksel sıkıntı yaşatabilir.

Bu durumda protein takviyelerinizi yağsız süt ile de tüketebilirsiniz, bu sayede bir miktar daha fazla protein ve karbonhidrat almış olursunuz ama yağdan gelen karbonhidratlar diyetinize dahil olmaz. Yağsız sütün sindirilmesi tam yağlı süte göre bir miktar daha hızlıdır. Bu durumu da bir avantaj olarak sayabiliriz.

Protein tozunu su ile karıştırarak içmek

Eğer protein supplementi kullanırken fazladan karbonhidrat almak istemiyorsanız veya süt tüketmemek için herhangi başka geçerli bir sebebiniz varsa, protein tozunuzu su ile karıştırarak da tüketmeniz mümkün elbette.

Bu kullanım şeklinin bir avantajı da, yanınnızda spor salonuna gidip dönerken süt gezdirmekten kurtuluyor olmanız. Ayrıca çoğu protein tozununun suda daha kolay karışıyor olması da diğer bir avantaj elbette.

Özellikle diyet / cut yaptığınız dönemlerde veya karbonhidrat alımını sıkı kontrol etmek istediğiniz durumlarda, bu seçenek sizin için daha uygun olabilir.

Arnold zamanında protein shake'lerine zaman zaman alkol karıştırdığını itiraf ediyor. Siz yapmayın!
Arnold zamanında protein shake’lerine ara sıra alkol de karıştırdığını itiraf ediyor. Bizce, siz yapmayın!

Protein supplementlerini diğer sıvılarla (meyve suyu, sporcu içecekler vb.) ile karıştırarak içmek

Bu tür kullanım, eğer mecbur değilseniz veya böyle yapmak için gerçekten geçerli bir nedeniniz yoksa, çok da tavsiye ettiğimiz bir yöntem değil açıkçası.

Bunun başlıca sebebi ise bu tür kullanımı mantıklı kılabilecek çok fazla sebep ve avantaj olmamasıdır. Meyve suyu arada bir tüketildiğinde güzel ve lezzetlidir ama çoğu meyve suyunun reklamının yapıldığı kadar sağlıklı olmadığı da bir gerçek. Aynı şeyi Gatorade / Powerade / İsostar gibi sporcu içecekleri için de söyleyebiliriz.

Özetle eğer gerçekten çok geçerli bir sebebiniz yoksa, siz süt ya da su ile kullanımdan vazgeçmeyin.

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir