Anasayfa » Diğer » Protein tozu kullanmak şart mı? Kimler protein tozu kullanmalı?
Protein tozu kullanmak şart mı? Kimler protein tozu kullanmalı?
Spora yeni başlamış da olsanız protein tozu kullanabilirsiniz

Protein tozu kullanmak şart mı? Kimler protein tozu kullanmalı?

Protein tozu supplementler arasında en bilineni ve en çok kullanılanı olduğu için, bu sorularla sıklıkla karşılaşıyoruz. İnsanlar, özellikle de spora yeni başlayanlar, protein tozu ve benzeri supplementlerin sadece ileri seviye sporcular tarafından kullanılması gereken bazı maddeler olarak düşünüyorlar.

Fakat işin aslı hiç de öyle değil. Spora ne zaman başladığınızdan bağımsız olarak, eğer günlük protein ihtiyacınızı karşılamakta güçlük çekiyorsanız ve bu durum sizin gelişiminizi olumsuz etkiliyorsa, siz de protein tozu (ve duruma göre, diğer supplementleri) kullanabilirsiniz.

Spora yeni başladım, protein tozu kullanabilir miyim?

Özellikle protein tozu, giriş seviyesinde olan ve spora yeni başlamış insanlar tarafından da kullanılabilir. Hatta burada şöyle de bir durum vardır;

Spora yeni başlayan bir insanın vücudu, uzun süredir spor yapan bir insanın vücuduna göre çok daha hızlı şekillenir ve hem gözle görülür hem de ölçümlenebilir performans artışı olarak, kısa sürede büyük gelişim gösterir. Buna yabancılar “newbie gains”, yani “acemi/yeni başlayan gelişimi” demektedirler.

Bu gelişim penceresinden en optimal derecede faydalanabilmek için, antrenman programınız kadar beslenmenize ve özellikle dinlenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir, ki bunlar vücut geliştirme sporunda amatörlerin en sık eksik bıraktığı noktalardır.

Yeni başlayan bir sporcu için dinlenme olayı nispeten basittir; günde en az 7-8 saat gece uykusu alırsınız ve gün içinde spor haricinde kendinizi fazla yormazsınız, olur biter.

Fakat beslenme çoğu insan için daha karmaşık bir durumdur ve özellikle çalışan insanlar veya her öğünü ayağına gelmeyen insanlar için, çoğunlukla aksatılır.

Eğer siz de günlük gıda ihtiyacınızı (ki unutmayın, bu ihtiyaç, yaptığınız sporun yoğunluğu ile doğru orantılı olarak artmaktadır) sadece doğal yollardan karşılamakta zorlanıyorsanız, hangi aşamada sporcu olursanız olun, protein tozu kullanmanızda (herhangi bir sağlık engeliniz yoksa) bir sakınca yoktur. Tabi burada önemli olan her şeye rağmen büyük ölçüde doğal ve sağlıklı gıdalar ile beslenmenizdir.

Peki protein tozuna ihtiyacınız var mı, bunu nasıl anlayacaksınız? Sitemizdeki konu ile ilgili pek çok yazıdan faydalanabileceğiniz gibi, hesaplamalar bölümünden de günlük ne kadar kaloriye ve proteine ihtiyacınız var öğrenebilirsiniz ve günlük beslenmenizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

Bunları yaptıktan sonra eğer protein tozu veya diğer supplementleri kullanmaya karar verirseniz, en iyi supplementler listelerimize göz atmanızı tavsiye ederiz!

Uyarı: Bu sayfada yer alan bilgilerin hiç biri doktor önerisi niteliğinde bilgi değildir ve hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik tanı, teşhis ve tedavi gibi amaçlar için olarak kullanılmamalıdır. Okurlar, kendi sağlıkları için supplement tüketiminden önce doktorlarına danışmakta kendileri yükümlülerdir. Sitedeki içerik, sadece yazıları hazırlayan yazarların kendi kişisel düşüncelerini yansıtmaktadır ve burada yazalılanları uygulamak veya adı geçen ürünleri kullanmaktan oluşan hiçbir sağlık sorunundan veya maddi manevi olumsuz etkiden hangisupplement.com ve yazarları sorumlu tutulamaz. Bu sitedeki tüm yazılar hangisupplement.com 'a aittir ve yazılı izni olmadan kısmen ya da tamamen kopyalanamaz, dağıtılamaz, satılamaz, alt lisansla kullandırılamaz.

Yorumlar - Bir yorum yapın ya da bir yanıt bırakmaktan çekinmeyin!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>