Protein tozu supplementler arasında en bilineni ve en çok kullanılanı olduğu için, bu sorularla sıklıkla karşılaşıyoruz. İnsanlar, özellikle de spora yeni başlayanlar, protein tozu ve benzeri supplementlerin sadece ileri seviye sporcular tarafından kullanılması gereken bazı maddeler olarak düşünüyorlar.

Fakat işin aslı hiç de öyle değil. Spora ne zaman başladığınızdan bağımsız olarak, eğer günlük protein ihtiyacınızı karşılamakta güçlük çekiyorsanız ve bu durum sizin gelişiminizi olumsuz etkiliyorsa, siz de protein tozu (ve duruma göre, diğer supplementleri) kullanabilirsiniz.

Spora yeni başladım, protein tozu kullanabilir miyim?

Özellikle protein tozu, giriş seviyesinde olan ve spora yeni başlamış insanlar tarafından da kullanılabilir. Hatta burada şöyle de bir durum vardır;

Spora yeni başlayan bir insanın vücudu, uzun süredir spor yapan bir insanın vücuduna göre çok daha hızlı şekillenir ve hem gözle görülür hem de ölçümlenebilir performans artışı olarak, kısa sürede büyük gelişim gösterir. Buna yabancılar “newbie gains”, yani “acemi/yeni başlayan gelişimi” demektedirler.

Bu gelişim penceresinden en optimal derecede faydalanabilmek için, antrenman programınız kadar beslenmenize ve özellikle dinlenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir, ki bunlar vücut geliştirme sporunda amatörlerin en sık eksik bıraktığı noktalardır.

Yeni başlayan bir sporcu için dinlenme olayı nispeten basittir; günde en az 7-8 saat gece uykusu alırsınız ve gün içinde spor haricinde kendinizi fazla yormazsınız, olur biter.

Fakat beslenme çoğu insan için daha karmaşık bir durumdur ve özellikle çalışan insanlar veya her öğünü ayağına gelmeyen insanlar için, çoğunlukla aksatılır.

Eğer siz de günlük gıda ihtiyacınızı (ki unutmayın, bu ihtiyaç, yaptığınız sporun yoğunluğu ile doğru orantılı olarak artmaktadır) sadece doğal yollardan karşılamakta zorlanıyorsanız, hangi aşamada sporcu olursanız olun, protein tozu kullanmanızda (herhangi bir sağlık engeliniz yoksa) bir sakınca yoktur. Tabi burada önemli olan her şeye rağmen büyük ölçüde doğal ve sağlıklı gıdalar ile beslenmenizdir.

Peki protein tozuna ihtiyacınız var mı, bunu nasıl anlayacaksınız? Sitemizdeki konu ile ilgili pek çok yazıdan faydalanabileceğiniz gibi, hesaplamalar bölümünden de günlük ne kadar kaloriye ve proteine ihtiyacınız var öğrenebilirsiniz ve günlük beslenmenizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

Bunları yaptıktan sonra eğer protein tozu veya diğer supplementleri kullanmaya karar verirseniz, en iyi supplementler listelerimize göz atmanızı tavsiye ederiz!

1 Yorum

  1. ismail
    02/10/2017 at 14:07 — Cevapla

    selam 95 kiloyum ve kıc boksa başladım 2 hafta oldu ve çok yorucu bir spor ama üstüne 1 kilo aldım eczanede oldupum için hazır yemek geliyo beslenmeme dikkat edemiyorum nasıl beslenmeliyim proteın sütü kullansam olurmu ve spordan önce ve sonra yemem gerekenler nelerdir yardımcı olabilirmisiniz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir