Merhaba arkadaşlar, bugün bizlere en çok gelen sorulardan biri olan protein tozları nasıl kullanılır sorusunda cevap vermeye çalışacağız. İlk olarak protein tozu nedir? ile başlamak gerekirse, Protein tozları sporcuların sağlık ve aynı zamanda en hızlı bir şekilde günlük almaları gereken protein ihtiyacının belirli bir kısmını karşılayan besin takviyeleridir. Ayrıca protein tozları vücutta aktif olarak çalışan kasların gelişmesini ve yeni kas oluşumuna yardım sağlayan bir takviyedir. Peki ya protein tozları nasıl kullanılır?149425313_xs

Genel olarak protein tozları iki şekilde kullanılır.

  1. Antrenman sonrası
  2. Yatmadan önce

Antrenman Sonrası

Yoğun antrenman temposu içinde yıpranan kasları en hızlı şekilde onarmak ve beslemek için antrenman sonrası protein tozu kullanımı oldukça sık rastlanan bir kullanım şeklidir. Genellikle bu kullanımda Whey Proteinler tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise en hızlı şekilde sindirilen protein tozu olmasından dolayıdır. Bu kullanım spor seviyesiniz değiştikçe  veya günlük beslenme programına bağlı olarak spor öncesi veya sabah kahvaltıdan sonra alımlarlada arttırılabilir.

Yatmadan Önce

Yatmadan önce protein tozu kullanımı, genellikle ileri seviye sporcuların seçtiği bir yöntemdir. Nedeni ise  minimum 8 saatlik bir uykuyu ele aldığımızda ve bu uyku halinde vücuda herhangi bir besin girmediği için yatmadan önce alınacak bir kazein (süt proteini) protein tozu uyku halinde iken uzun süre kaslarımızı beslemeye yetecektir.

Yine kazein proteinleri özellikle ramazan aylarında oruç tutan sporcularında tercih ettiği bir protein türüdür.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir