Protein tozları hakkında pek çok bilgiyi siz okurlarımızla daha önceki protein tozu yazılarımızda paylaşmıştık. Sizlerden bize ulaşan sorular arasında sıklıkla “Protein tozu nasıl kullanılır” en çok karşılaştığımız sorulardan bir tanesi ve biz de bu konuya tekrar, detaylı bir şekilde eğilmeye karar verdik.

Protein tozları doğru olarak nasıl kullanılır?

Kas yapmak için protein tozu nasıl kullanılır?

Protein tozu kullanmaktaki en önemli sebeplerden biri, proteinlerin kas yapımına olan olumlu etkileridir. Bunları maksimize etmek için ve protein tozunun kas yapıcı etkisini üst düzeye çıkarabilmek için, aşağıdaki kullanımı tavsiye edebiliriz.

Sabah kalkar kalkmaz bir ölçek.

Uyanır uyanmaz kullanılan protein tozu, vücudunuzun güne kas yapmaya hazır bir biçimde başlamasına sebebiyet verecektir ve bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar, günün ilk besini olarak protein ağırlıklı bir beslenmenin, kas yapımına da büyük etkileri olduğunu göstermektedir. Konu hakkındaki detaylı yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

Antrenmandan önce bir ölçek.

Spor yapmadan önce (yarım saat, bir saat) önce kullanılan, komplike içerikli bir whey protein tozu veya casein, spor esnasında vücudunuzun sürekli olarak protein ile beslenmesine katkıda bulunur ve bu sayede spor esnasında daha yüksek performans gösterebileceğiniz gibi, spor sonrası kas yıkımı sürecine de girmemeniz sağlanır.

Antrenmandan hemen sonra bir ölçek.

Spor faaliyetiniz bittikten sonra protein tozu kullanmak çok önemlidir. Burada tercih edilmesi gereken tür, vücutta çabuk sindirilen türde protein tozu olan whey protein türevleridir. Spordan sonra kullanılan protein tozu, duruma göre 30-35 gram arası olabilir ve kas yapımı açısından son derece önemlidir.

protein tozu

Kilo almak için protein tozu nasıl kullanılır?

Aslında sadece protein tozu tek başına kilo almanız için yeterli değildir. Bu ürünleri ya harici olarak karbonhidrat içerikli besinlerle desteklemek ya da doğrudan kilo aldırıcı nitelikte ürünler (weight gainer) kullanmak gereklidir.

Protein tozu kullanımına ek olarak, günde 1 ya da 2 servis kilo aldırıcı doktor tavsiye ettiği takdirde kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, supplementlerle ilgili olan her şeyde olduğu gibi, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin büyük miktarını doğal yollardan almak ve sadece geride eksik kalan miktarı supplementlerle karşılamaktır.

Kilo almak için protein tozu kullanırken, aşırıya kaçmamakta fayda vardır! 

Kilo vermek için protein tozu nasıl kullanılır?

Proteinlerin vücutta yağ tutulmasını azalttığını daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Buna ek olarak proteinlerin vücutta, karbonhidratlara göre daha yavaş sindirildiği göz önünde bulundurulursa, vücudu tok tutabilmek için protein tozu kullanmak oldukça mantıklı olabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, ara öğün olarak protein tozu kullanılmasıdır fakat, karbonhidrat içeriği az olan ve yavaş sindirilen proteinler kullanmakta fayda vardır.

Görüldüğü üzere protein tozu kullanımı , doğru yapıldığı takdirde oldukça faydalı olabilecek bir supplement kullanımıdır.

 

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir