Protein tozu, aslında tüm supplementler arasında en çok günah keçisi yapılan gıda takviyesi grubu desek yanlış olmaz herhalde. Neyse ki biz sizden gelen soru ve görüşler doğrultusunda bu konulara birer birer açıklık getirmeye çalışıyoruz ve bu yazımızda da protein tozu sarkma yapar mı ?” sorusuna cevap arayacağız.

Aslında protein tozu sarkma yapar mı gibi bir soruyu tek bir açıdan ele almak olmaz. Neticede supplement kullanımı doğrudan spor yapmak ile özdeşleştirilmiş bir durum ve “sporu bıraktıktan sonra vücut çöker mi?” gibi soruları da sıklıkla duyuyoruz. Bu açıdan bakıldığında aslında işin özünde insanlar spor yapmaya üşendikleri için böyle şeylere sığınıyorlar gibi bir sonuca bile varmak mümkün çünkü, sıradan bir insan mantık yürüterek bile bu tür genellemelere sahip soruların insanları net sonuçlara götürmeyeceğini akıl edebiliriler.

Peki, Protein Tozu Sarkma Yapar mı?

Protein tozu kullanımı ve dolayısıyla gerçekleştiği düşünülen “sarkma” ve “vücudun çökmesi” gibi şeyler, belirtelim ki hiçbir şekilde bilimsel deneylerle ve çalışmalarla tespit edilmemiştir.

FAKAT, bu tür sorularda detaylandırılması gereken bazı faktörler vardır. Protein tozunun ne kadar ve nasıl kullanıldığı, kullanan kişinin fiziksel durumu, ne tür spor yaptığı vb. gibi sorular yanıtlanmadığı sürece, ekstrem örnekler verilerek bu tür hurafe bilgilerin doğruluğunu ispat etmeye çalışanlar olabilir.

Elbette uzun süreli protein tozu kullanımı ve bununla birlikte kötü beslenme gibi şeyler insan vücudunu kötü etkileyecektir. Elbette uzun yıllarca çok üst düzey spor yapan insanların vücudunda (yapılan sporun da niteliğine bağlı olarak…), bu faaliyetler bırakıldığında bazı değişiklikler olmaktadır.

Fakat bu durumlar çoğunlukla hiç de insanların abarttığı kadar değildir ve spor yapmaya engel olmadığı gibi, ihtiyaç duyulduğunda supplement kullanmaya da engel olmamalıdır.

Her ne kadar benzer soruları başka yazılarımızda ele almış olsak da şunu söyleyebiliriz ki, doğru yapılan protein tozu takviyesi, herhangi bir başka sağlık problemi kişide bulunmadığı sürece, sarkma – şişme vb. istenmeyen sonuçlarla sonuçlanmaz. Ne kullanım sırasında, ne de kullanımı bıraktıktan sonra.

Sporu Bırakırsam Vücudum Çöker mi?

Keza spor yapmayı bırakmanın da dorudan vücudun çökmesiyle herhangi bir alakası yoktur.

Burada tabi ki özellikle sporu bırakmak konusunda bir parantez açmak gerekiyor. Haftada 2 saat yürüyüş yapıp bunu “spor yapmak” olarak nitelendirenler de olduğu gibi, günde çift idman çok ağır idmanlar yaparak olimpiyatlara hazırlananlar da, teknik olarak spor yapmaktadırlar. Bu iki uç grubu ve aralarındaki tüm diğer spor yapan grupları aynı keseye koymak mantıksızdır.

Spor yapan her insanda olduğu gibi, düzenli spor yapmayı bıraktıktan sonra eğer beslenmenize dikkat etmezseniz ve halen spor yaptığınız dönemlerdeki gibi kalori tüketmeye devam ederseniz, bir miktar kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Fakat bunun doğrudan spor yapmayla veya vücudun çökmesi gibi yan etkilerle alakası olduğunu söyleyemeyiz.

Özetle, spor yapan ve bırakan insanlarda ve kaliteli supplementleri doğru şekilde kullananların sağlıklı bireylerde, ne kullanım sırasında ne de bıraktıktan sonra “sarkma, vücudun çökmesi” vb. yan etkiler veya zararlar görüldüğünü söylemek desteksiz bir iddiadır.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir