Sizlerden gelen sorular arasında detaylı olarak değinmek istediğimiz biri de protein tozu ve kreatin supplementlerinin birlikte kullanılıp kullanılamayacağı sorusu.

Bu konunun bu kadar önemli olmasının sebebi, protein tozu ve kreatin maddelerinin tüm dünyada en çok kullanılan iki sporcu ek gıdaları olmaları. Dolayısıyla en merak edilen konulardan biri, bu iki supplementin bir arada kullanılmasının sakıncası olup olmadığı ve nasıl kullanılmaları gerektiği.

Protein ve Kreatin bir arada kullanmanın ne sakıncası var?

Öncelikle “beraber/bir arada kullanılır mı?” tam olarak ne anlama geliyor onu netleştirmek lazım. Eğer bu soruda kast edilen şey, bu iki maddenin “aynı dönemlerde” kullanılmasıysa, bunda tabi ki bir sorun yok, çünkü hem protein tozu hem de kreatin yapıları ve özellikleri itibariyle birbirlerini tamamlayan türde ek gıdalar.

Fakat eğer soru “eş zamanlı kullanım” konusunda ise, orada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.

Aslında piyasada özellikle kilo aldırıcılar ve bazı protein tozlarının içeriklerinde zaten bir miktar kreatin bulunmakta. Fakat bunun böyle olması, bu iki supplementin ideal kullanımının bu olduğu anlamına gelmiyor ve genelde üretici firmaların kendi ürünlerini “zenginleştirmek” amacıyla içine ıvır zıvır maddeler doldurmasından kaynaklanıyor. Fakat yine de bu ürünlerin kreatini sonradan protein tozunun içine katmaktansa bir avantajları var, o da çoğu kaliteli üründe protein tozunun içindeki kreatinin daha homojen dağılmış olması. Yani siz eğer ki protein tozu kutunuzun içine, bir ölçeğinde (örneğin) 5 gram denk gelecek kadar kreatin boşalttınız ve karıştırdınız. Bu dağılımın eşit olması pek zor ve bu da demektir ki, her kullanımda farklı miktarda kreatin tüketmiş olacaksınız. Önceden içeriğinde kreatin içeren protein tozlarında böyle bir problem ise mevcut değil.

protein, kreatin kullanımı

Gel gelelim protein karışımınızı hazırlarken her seferinde içine sonradan bir miktar kreatin katmanıza. Bu en azından her kullanımda ne kadar kreatin tükettiğinizin net olarak farkında olmanızı sağlayacaktır.

Fakat burada da bir problem var; o da kreatinin (özellikle monohidrat) sıvı içinde fazla çözülmemesi. Eğer bunu kendiniz daha önce farketmediyseniz, bir bardak suya kreatin koyarak karıştırmayı deneyin, ne kadar uğraşırsanız uğraşın, bir miktar kendi haline bıraktıktan sonra bardağın dibine çökmesidir.

Peki bu kreatinin protein tozu ile birlikte kullanımında neden problem teşkil eder? Sebebi çoğu zaman protein tozlarının kalın kıvamlı olmasından ötürü içtiğiniz shakerın dibinde kalmasıdır. Özellikle de karışımınızı sütle hazırlıyorsanız. Bu da çoğu zaman içine karıştırdığınız kreatinin de shakerin dibinde kalmasıyla ve ziyan olmasıyla sonuçlanmaktadır.

Özetle, eğer her seferinde shakerınızın dibini sıyırmakla uğraşmak istemiyorsanız, kreatin tozunuzdan tam verim alabilmek için bu supplementi ayrıca tüketmenizin daha faydalı ve verimli olacaktır.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir