Protein tozu zararlı mıdır sorusunun cevabı aslında sanıldığı kadar basit değil. Protein tozu ve protein supplementleri çok farklı formlarda (toz, bar, tablet, hazır shake vb.) piyasada mevcut bulunmaktalar ve bunların da her birinin farklı formülasyonda yüzlerce çeşidi mevcut.

Tabi bunların yanısıra, kabaca söylemek gerekirse aşağıda türlerde protein kaynakları bulunmaktadır protein tozlarında

Bunların da birbirinden farklı etkileri olabileceği unutulmamalı.

Gelelim konuya.

Protein tozu zararları varsa nelerdir?

Aslında protein tozlarının, ya da genel tabirle protein supplementlerinin, daha önceden herhangi bir sağlık problemi (diyabet, karaciğer problemleri, böbrek problemleri) olmayan bir bireyde, normal bir kullanımda herhangi bir sağlık problemine sebebiyet verdiği bilinmemektedir. Burada, dikkat edilmesi gereken konu, protein supplementlerinin, yani besin desteklerinin, günlük alınan gıda miktarına takviye olarak kullanılması gerektiğidir.

Protein tozu ve diğer supplementler, öğün yerine geçmez ve tek başlarına günlük gıda ihtiyacınızın büyük bir kısmını gidermekte kullanılmamalıdırlar.

Genel olarak zararsız yapıda görülmelerine rağmen, protein tozları yine de bazı sağlık problemlerine yol açabilmektedirler.

Bunlardan bazıları şu şekildedir

Dengesiz beslenme

Protein tozu kullanımında ortaya çıkabilecek en büyük zararlardan bir tanesi, kullanıcının supplementlere fazla yüklenmesinden ötürü normal beslenmesini ihmal etmesi ve bundan dolayı ortaya çıkan dengesiz beslenme ve buna bağlı olan sıkıntılardır.

Bu doğrultuda ortaya çıkabilecek bir başka problem ise;

 

Kalp Damar ve Böbrek rahatsızlıkları

Bu da aslında doğrudan protein tozu kullanımından ortaya çıkan bir zarar olmaktan ziyade, dengesiz beslenme ve bunun beraberinde gelen sağlıksız yaşam koşullarının ortaya çıkardığı bir durumdur.

Dengesiz beslenmede, protein ağırlıklı diyetlerin uzun vadede bir takım hastalıklara sebebiyet verebilecek oldukları doğrudur. Ama bu da sadece protein tozlarına özel bir durum olmamakla beraber, bazen protein tozu kullanımında dikkatsiz veya dengesiz tüketim yüzünden ortaya çıkabilecek bir husustur.

 

Sindirim sisteminde rahatsızlıklar ve alerjiler

Protein tozları, çoğu zaman soya ve sütten üretilirler ve bu tür maddelere karşı hassasiyeti ve alerjileri olan kişilerde bu durum, bir takım sindirim problemlerine veya alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Bu da tabi doğrudan protein tozundan ziyade, kişinin kendisinden kaynaklanan bir yan etkidir. Her protein tozunda aynı etki görülmediği gibi, kişiden kişiye de etkilerin yoğunluğu değişebilmektedir.

 

Sonuç

Protein tozu kendi başına çok da bilinen bir zararı olmayan bir supplement türüdür. Dikkat edilmesi gereken konu ise supplementleri dengeli ve sağlıklı bir beslenmenin üzerine, takviye olarak kullanmaktır ve gerekli görüldüğü takdirde veya önceden bir sağlık sorunu kişide mevcutsa, doktor kontrolünde ve denetiminde kullanmaktır.

 

En iyi protein tozu listemizi de okumadan geçmeyin!

 

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir