Protein dosyasını açıyoruz, dosyamızın ilk maddesi, “Proteinler , protein supplementleri ve protein tozu hakkında genel bilgiler”

Vücut geliştirmede ve her türlü güç sporunda,  proteinlerin önemi, yüzyıllar öncesinden beri bilinmektedir. Bu yüzden, eski çağlarda bile ağır iş yapanlar ve eski sporcular bile, et yemenin önemini bilmekteydiler. Günümüzde ise, tüketilen protein miktarlarının artmasıyla, sadece et gibi doğal yollardan değil, protein tozu ve benzeri maddeler aracılığıyla, insanlar bu açığı kapatmaya çalışmaktadırlar.

Protein supplementleri bir çok farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır, bunları içerdikleri ana maddeler ve kullanım şekilleri olarak detaylı olarak ileriki yazılarda değerlendireceğiz.

Şimdilik ise, en yaygın olarak bilinen bazı protein türlerini inceleyelim (ki bu proteinler, çoğunlukla protein tozu formunda satılmaktadırlar, ama başka türleri de bulunmaktadır, bunlara da değineceğiz);

çoğu protein supplementi toz şeklinde bulunur ve bunların en yaygın türü Whey Protein ve Casein ‘dir

Whey Protein: Şüphesiz ki sporcular tarafından en çok kullanılan protein türü. Bu çeşit genelde protein tozu olarak satılmaktadır, İçerdiği yüksek miktarda BCAA’lar ve Esansiyel Amino Asit miktarı ile öne plana çıkar. Peynialtı suyu tozundan üretilen bu protein türü, kendi içerisinde de birkaç farklı türe ayrılmaktadır.

Whey Protein hakkında diğer bilgiler

Casein: Bir başka çok popüler protein türü, yavaş sindirilmesi ile bilinen bu protein türü, sütten elde edilmektedir. Daha çok whey proteine ek olarak, vücudun gün içerisinde protein ihtiyacının sürekli olarak karşılanabilmesi için ya da geceleri yatmadan önce, vücutta sürekli kullanılan protein miktarı sağlamak için kullanılır.Bu çeşit protein de, genelde toz protein olarak imal edilmektedir.

Casein Protein hakkında daha detaylı bilgiler

Yumurta Proteini: Günümüz itibariyle, Türkiye’de az miktarda supplement saf olarak yumurta proteini sağlamaktadır, genelde bu protein türü, kompleks protein tozlarının formülasyonunda, çeşitlilik sağlamak amacıyla, bir miktar bulunur.

Yumurta Proteini hakkında daha detaylı bilgiler

Soya Proteini: Bütün Esansiyel Amino Asitleri içerisinde barındıran bir başka protein türüdür. Sıklıkla tartışmalara yol açan bir protein türüdür, bunun sebebi ise yüksek miktarda soya kullanımının, erkeklerde östrojen hormonunun artmasına sebebiyet verdiği düşüncesidir, bu konuda birbiriyle çelişen bir takım bilimsel araştırmalar bulunmaktadır. Bunun üzerinde de detaylı olarak sonraki yazılarımızda duracağız. Bu protein, sadece protein tozu olarak değil, başka çeşitlerde de, oldukça sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

 

Sporcu besinlerinde kullanılan daha pek çok çeşit protein türü olmasına rağmen (ki bunlar hazır shake, protein tozu, tabletler vb şekillerde de karşımıza çıkmaktadı), şimdilik üzerinde duracağımız belli başlı türler, ki bunlar en çok bilinen protein supplement türlerini oluşturmaktadır, yukarıda saydıklarımızdır.

Protein supplementlerinin nasıl, ne zaman, hangi amaçlarla ve kimler tarafından kullanılması gibi konuları, protein tozlarının sağlık üzerindeki etkilerini de bu haftaki diğer yazılarımızda irdeleyeceğiz!

 

Protein Dosyası Bölüm 2 için tıklayın!

Protein Dosyası Bölüm 3 için tıklayın!

1 Yorum

  1. Hasan YALÇINLAR
    06/12/2013 at 18:30 — Cevapla

    Merak ettiğim konu ben şuan Optimum whey gold standart kullanıyorum ve kilo olarak 8 kilo fazlam var sabah kahvaltı öncesi içip kahvaltıyı nasıl yapmalıyım sporu 1 gün arayla yapıyorum yapmadığım gün proteini kullanabilirmiyim şimdiden teşekkürler

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir