Ramazanda (oruç esnasında) antrenman yapılabilir mi?

Bu soru, mübarek Ramazan ayında sıklıkla karşılaştığımız bir soru ve işin dini boyutunu bir kenara bırakırsak, tamamen spor ve performans açısından ele alındığında, oldukça enteresan tartışmalara sebebiyet verdiğini görebiliyoruz.

Ramazanda oruç esnasında spor yapmanın, dinen caiz olup olmadığı konusunda bir yorum yapmak bize düşmez. Fakat yine de bu bizim bu durumu sağlık açısından ele almamıza engel değil.

Öncelikle şu gerçeği tekrardan dile getirerek başlayalım:

Sporda gelişim göstermeniz (gerek kas yapmak gerekse yağ yakmak olsun) yaptığınız antrenman kadar, hatta belki daha büyük oranda, beslenmenizle alakalıdır.

Ramazan ayında yılın geri kalanındaki beslenme düzeniniz büyük ölçüde değişecektir fakat bazı uzmanlara göre bu tam anlamıyla zararlı veya spor yapmanıza engel olacak bir durum değildir.

Profesyonel sporcuların oruç tutması geçmişte ülkemizde de epey tartışma konusu olmuştu
Profesyonel sporcuların oruç tutması geçmişte ülkemizde de epey tartışma konusu olmuştu

Yeter ki aşağıdaki maddelere dikkat edin

Ramazanda veya oruçluyken antrenman yapacaklara tavsiyeler

  • Ramazanda spor yapacaksanız, iftar sonrasında su ve mineral tüketiminizi yüksek tutmaya bakın.
  • İftarda bir öğünde çok fazla büyük bir öğün yememeye, yediklerinizi oruç tutmadığınız saatlere bölmeye özen gösterin.
  • Bol miktarda farklı ana öğün maddeleri içeren gıdalar tüketmeye özen gösterin, özellikle karbonhidrat – yağ – protein dengenizi korumaya dikkat edin (yani sadece bol kalori içeriyor diye tatlılara yüklenmeyin ya da sadece protein içeren şeyler yemekle kalmayın).
  • Ramazanda antrenman saatlerinizi sizin için en uygun zaman alın. Bu gece yarısında da olabilir, sabaha karşı da. Kendiniz için en optimal şartları yaratmayı çalışın. Oruçluyken spor veya idman yapmak oldukça zorlayıcı olacaktır, özellikle de yaz aylarında. Bu durumun olumsuz etkilerini en aza indirmek için serin saatleri tercih edin.
  • Bu süreci bir aylık bir dinlenme periyodu olarak da değerlendirebilirsiniz. Yani antrenman şiddetinizi uygun şekilde ayarlayıp, vücudunuzu bir ay boyunca (formunuzu koruyacak şekilde) aktif olarak dinlendirmeyi de bir yöntem olarak benimseyebilirsiniz.
  • Uyku düzeninizi de Ramazan koşullarına göre adapte etmelisiniz. Bunun için günde birkaç küçük uyku periyodu içeren bir uyku düzenini benimseyebilirsiniz. Ya da melatonin gibi bir madde kullanımı daha rahat uyumanızda yardımcı olabilir.

 

Sonuç olarak şunu diyebiliriz ki çoğu kişi için Ramazanda spor yapmak yılın geri kalanına göre daha zorlayıcı bir tecrübedir fakat doğru şekilde hazırlanırsanız ve gününüzü, yani öğünlerinizi ve antrenmanlarınızı önceden ayarlarsanız, bu zorlukları aşmanız mümkün olabilir.

Kaynaklar

 

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir