Ramazanda spor yaparken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında, düzenli beslenme imkanlarının yitirilmesiyle ortaya çıkan gıda eksiklikleri ve bunların en doğru şekilde giderilmesidir. Ramazanda spor yaparken sağlığınızı etkileyebilecek en önemli faktörler başlıca sıralamak gerekirse su kaybı ve yetersiz beslenmeden ortaya çıkabilecek performans düşüklükleridir.

Peki ramazan ayında ortaya çıkabilecek bu tür zorlukların önüne geçilebilmesi ve sağlığın korunabilmesi için neler yapılabilir diye soracak olursanız, malesef cevabı çok basit değil.

Öncelikle şunu belirtmemiz lazım ki, ramazanda oruç tutuyorsanız spor yapmanızın önünde ciddi bir engel olmasa da yine de bu durum mevcut bazı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Yani eğer ramazanda ciddi anlamda spor yapmak istiyorsanız öncelikle sağlığınızı garantiye almalısınız ve şüpheniz varsa bu konuda bir sağlık uzmanına görünmelisiniz.

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir başka husus su tüketimin gerekli seviyenin altına düşürülmemesi gerekliliğidir. Ama özellikle spor yapacaklar dikkat etmesi gereken şey, iftar saatinden 1-2 saat sonra spor yapmanın ideal olabileceği gerçeğidir.

 Ramazanda hangi supplementler kullanılmalı?

Özellikle sahurda kazein gibi yavaş sindirilen proteinlerin kullanılması gün içinde tok kalmanıza yardımcı olabilir.

Bunun yanı sıra gün içinde kaybedilen minerallerin ve vitaminlerin geri alınabilmesi için iftarda kullanılacak bir multivitamin ve/veya bcaa supplementleri size yardımcı olabilecektir.

İftardan’da oruç açarken kullanılacak saf ve hızlı sindirileren bir protein tozu, özellikle ana öğünden 20 dakika öncesinde tüketilebiliyorsa, kas yıkımını minimuma indirmenize de yardımcı olacaktır.

Ayrıca vücuttaki tuz miktarının da aşırı terleme ve gıda alamadan ötürü hızla düşmesi, vücudun elektrolit dengesinin olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet verebilir. Bunun önüne geçmek için de su içmek yerine Gatorade veya Powerade gibi sporcu içeceklerine yönelinebilir iftar sonrası spor yapıldığında

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise, iftar saatinden en az 2 saat sonra spor yapılmasıdır çünkü tok karnına spor yapmanın insan vücudu üzerinde türlü olumsuz etkileri vardır.

Elbette ramazandaki spor performansınızın yılın geri kalanına gore düşüş göstermesi, oruç döneminin beklenen bir sonucudur.

Yine de, bir ay boyunca spor yapmadan kas yıkımı yaşamaktansa veya verilen yağları geri almaktansa, hafif şekilde spor yaparak ramazanda da fit kalmaya çabalamalısınız.

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir