Ramazan ayında spor yapmaktan vaz geçmek zorunda değilsiniz. Daha önceki yazılarımızda anlattığımız gibi, ramazanda da vücut geliştirme sporu ile uğraşmak mümkün. Özellikle Ramazan ayında kullanılması fayda getirecek supplementler, yani gıda takviyeleri doğru şekilde alındığında, ramazan ayını minimum kayıpla atlatmak mümkün.

Peki hangi supplementler Ramazan ayında tüketime uygundur?

İşte liste!

Kazein ve diğer türde yavaş sindirilen proteinler içeren gıda takviyeleri, Ramazanda kas kaybına karşı en büyük silahınız olacaktır. Özellikle sahurda tüketilecek kazeinli (hatta saf kazein) protein tozları, özellikle uykudaki süreçte vücudunuzun kas yıkımına yani katabolizmaya girmesini önleyecektir.

Ayrıca 8 saate kadar protein salınımı yapabiliyor olmalarıyla da, gün içerisinde bile etkilerini sürdürebilmektedirler.

Keza oruç açıldıktan hemen sonra (tercihen bir bardak suyun üstüne) ana öğünden yarım saat önce saf içerikli bir protein tozu tüketmek yağ yakımınızı artırabilir. Bu konuda da bir yazımız mevcuttu daha önceden.

İftardan sonraki saatlerde ise multivitamin ve ürünlerinin kullanılması ama özellikle magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin tüketimine ağırlık verilmesi yine spor yapanların ramazanda avantajına olacaktır.

Ramazanda kullanılabilecek gıda takviyeleri elbette bunlarla sınırlı değil ama yine de önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var: Gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz besin miktarının büyük bölümünü sağlıklı ve doğal gıdalardan almalısınız. Ramazanda dahi olsa supplementler bu kuralı değiştirmenize sebep olmamalı.

Gel gelelim kilo almak veya ramazanda kas kaybetmek istemeyenlerin kullanması tavsiye edilebilecek bir başka tür gıda takviyesine: Kilo aldırıcılar.

Evet, iftar sofrasında çok ağır ve kötü karbonhidratlar içeren öğünlere yüklenmektense, daha sağlıklı gıdalar tüketerek ve bunların üzerine kilo aldırıcı protein/karbonhidrat tozları kullanarak günlük tükettiğiniz kalori miktarını kolaylıkla artırabilir ve gün içerisinde yemek yemeden geçirdiğiniz saatlerin telafisini yapabilirsiniz.

Sonuç olarak; Ramazan sadece kilo vermek isteyenler için değil aynı zamanda kilo almaya çalışanlar için de oldukça zorlu bir ay fakat yine de, hiç spor yapmamaktansa veya 11 ay boyunca yapılan diyetin boşa gitmesine göz yummaktansa, yapılabilecekleri sizlere açıklamaya çalıştık.

Eğer sizin de Ramazan ayında spor ve supplement kullanımı ile ilgili düşünceleriniz varsa bunları yorum olarak bu sayfaya bırakmaktan lütfen çekinmeyin!

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir