BCAA ürünlerini incelediğimiz ve en iyi BCAA ürünlerini sıraladığımız listemizde, Scivation Xtend Bcaa 369 gr ‘in şu an dördüncü sırada durmasının sebeplerini size bu incelememizde açıklayacağız ve bunu yaparken hem Xtend ‘in içeriğini yorumlayacağız hem de nasıl kullanmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz!

Ama öncelikle, Scivation firmasını biraz tanıtmamız lazım.

Scivation firmasının temelleri çok eskilere dayanmıyor ve aslında gayet yeni bir firma olduğunu söyleyebiliriz. 2004 yılında kurulan Amerikan asıllı bu firmanın sesi, 2007 yılında Xtend adlı ürününün piyasaya çıkmasıyla duyulmaya başlıyor.
Firmanın kendini tanıtma şekli ise rakiplerinden oldukça farklı; “biz ürünlerimizde ne çok gizli maddeler kullanıyoruz ne de çok eski bir tarihimiz var, biz işimizi bilimsel olarak ve ciddiyetle yapıyoruz”.

Sanırım firmayı tanımak açısından bu kadar yeterli, şimdi ise gel gelelim Xtend’e ve neden en iyi BCAA listemizde 4. sırada olduğuna.

1) İçerik ve Performans:

BCAA’lar söz konusu olduğunda, diğer supplementlerin büyük bölümünden farklı olarak, bir BCAA supplementinin, özellikle de Xtend gibi, intra-workout yani antrenman esnasında kullanılması için üretilmiş ve hem antrenmanın sonunu daha iyi getirebilmeniz açısından yararlı hem de o esnada ve sonrasında vücudunuzun kendini daha iyi yenileyebilmesi amacını taşıyan bir ürünün, belirli maddelerden en az belirli miktarda ve birbirlerine belirli oranlarda bulunması gerekmektedir.scivation xtend bcaa 369 gr ürün içeriği

Bu konuyu aslında BCAA nasıl kullanılır konumuzda detaylı olarak incelemiştik ve bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz eğer kafanızda soru işaretleri varsa.

Ürünün içeriğini incelemek gerekirse;

Scivation Xtend’in bir servisinde (12,5g)

L-Lösin 3500 mg
L-Izolösin 1750 mg
L-Valin 1750 mg

bulunmaktadır ve bunların yanısıra 2500mg L-Glutamine, 220 mg Sodyum, 170 mg Potasyum bulunmaktadır. Tüm bunlara da ek olarak  640mcg Vitamin B6  da ürünün bir servisinde bulunmaktadır.

Bu doğrultuda yaptığımız değerlendirmemizde, Scivation Xtend içeriği ve gösterdiği performansı ile oldukça başarılı gözükmektedir.Fakat şikayet edilebilecek konu belki sodyum miktarının yüksek olması olamasıdır.

2) Lezzet ve Kullanım kolaylığı

Lezzet olarak söylenecek çok bir şey yok, Scivation Xtend piyasadaki en lezzetli supplementlerden bir tanesi. Tek problemi uzun vadeli günlük kullanımda biraz fazla tatlı olan Watermelon Madness (Karpuz) aromasının biraz bayması.

Kullanım kolaylığına ise diyecek hiçbir şey yok, karıştırması ve içmesi oldukça kolay bir ürün.

3) Fiyat / Performans ve Bulunabilirlik:

BCAA ürünleri ülkemizde en kolay ve her yerde her zaman bulabileceğiniz ürünlerden değil. Xtend ‘de bu konuda farklı değil ama onu rakiplerine göre değerlendirirsek, yine de piyasada en bilinen ürünlerden biri olduğu için hemen hemen tüm supplement satıcıları stoklarında sürekli bulundurmaya çalışıyorlar.

Fiyat olarak  en uygun fiyatlı supplementlerden sayılmaz.

scivation xtend bcaa 369 gr

İnceleme Özeti:

Her şeyden önce lezzeti ve sunduğu performans Xtend ‘i en iyi BCAA listemize alıyor ancak üst sıralarda olmamasının nedeni fiyat pahalılığı diyebiliriz. Yakın gramajda farklı bcaa ları incelediğimizde aynı değerlerde daha uygun fiyatta ürünler bulabiliyoruz.

 

5 Yorum

 1. savroz
  21/01/2015 at 08:31 — Cevapla

  Bu üründe kanserojen e129 denilen kanserojen bir madde olduğu söyleniyor. Bu konuda bir fikriniz var mı?

  • 21/01/2015 at 18:26

   Yoktu ama siz bahsedince araştırdık. E129 bir yapay gıda renklendiricisi. Pek çok hazır gıdada buna ve benzeri maddelere rastlanıyor. Doğal bir renklendirici kadar sağlıklı olması beklenemez ama doğrudan kanserojen etkisi olduğunu söylemek pek de doğru olmaz, en nihayetinde gıdada kullanımına izin verilmiş bir maddedir. Yan etkisi olarak çeşitli araştırmalar çok yoğun dozajlarda çeşitli kanser türleriyle alakalı artış gösterebileceğini söylüyorlar fakat siz bu maddeyi saf olarak tüketmeyi düşünmüyorsanız çok risk altında olduğunuzu söylemek ne kadar doğru orası da şüpheli.

   Özetle; Evet, yapay bir renklendirici. Evet bazı araştırmalara göre yüksek dozajda (hayvanlarda yapılan deneylerde) kanseri artırabiliyor gibi gözüküyor. Kanserojen bir madde mi? doğrudan kanser yapıcı bir madde niteliğinde değil.

 2. Dinako
  23/05/2016 at 18:03 — Cevapla

  Antrenmandan once bir ölcek antrenmandan sonra bir ölcek alsam bir zararı olurmu

  • 25/05/2016 at 16:16

   Kullanabilirsiniz herhangi bir zararı olmayacaktır.

  • hll
   11/06/2016 at 14:19

   abartma birader. kullanacağın zaman sadece bir ölçek alacaksın. iki ölçü çok fazla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir