Shaker, yani protein tozunuzunu karıştırmak için kullandığınız kaplardaki kötü kokular, özellikle kullandığınız supplementin kalıntılarını hemen yıkamadığınız takdirde sizi epeyce rahatsız edebilecek bir şeydir. Malesef ki özellikle protein içeriği yüksek kilo aldırıcı ve protein tozu gibi gıda takviyelerinde fazlaca rastlanılmakta olan bu kokulara karşı ne yapabilirsiniz ve bu kokulardan nasıl kurtulabilirsiniz, sizler için yazdık.

Shaker’lardaki kötü kokuları çıkarmanın yolları

Eğer bir shakerı kulandıktan sonra hemen temizlemezseniz, spor salonundan eve gidene kadar bile (özellikle sıcak havalarda) koku yaratması mümkündür. Bu durumun önüne geçmek için.

1) Kullanımdan hemen sonra temizlemek ya da en azından çalkalamak

Supplement karışımınızı tükettikten sonra en azından suyla birazcık çalkalamanız size çok büyük fayda sağlayacaktır. Derinlemesine bir yıkama yapamasanız bile spor salonunun soyunma odasında bir miktar çalkalamanız koku oluşumunu büyük ölçüde önleyecektir. Tabi ki bulaşık deterjanıyla sıcak suyla yıkamak kadar olmasa da, sadece suyla çalkalamak bile büyük fayda sağlayacaktır.

2) Sirke (özellikle de beyaz sirke)

Beyaz sirke de gerek ev temizliğinde gerekse bu gibi durumlarda kokuların çıkartılması için büyük fayda sağlayabilmektedir. Kokan shakerınızın içine bir miktar beyaz sirke döküp çalkalamak ve sonra bulaşık deterjanıyla yıkamak kokudan büyük ölçüde kurtulmanızı sağlayacaktır. Eğer bu uygulama yeterli gelmiyorsa veya çok yoğun kötü koku olan durumlarda gece sirkeli suya yatırmak sabaha kokudan arınmış bir şekilde uyanmanıza yarayabilir.

3) Ağız gargarası ile çalkalamak

Çok bilinmeyen bir başka yöntem ise ağız bakım ürünleri kullanarak koku temizliği yapmaktır. Süpermarketlerde satılan türde mentollü ağız gargaraları ile yapacağınız kısa bir temizlik ve çalkalama (çok fazla miktarda kullanmanıza gerek yok) size yepyeni bir shaker kullanıyormuş hissiyatı yaratabilmektedir.

4) Karbonat kürü yapmak

Karbonat, ya da diğer adıyla sodyum bikarbonat yemek hazırlanmasında zaman zaman kullanılan bir maddedir ve büyük olasılıkla her evin mutfağında bulunmaktadır. Kaynar suyla beraber karbonat ile çalkalayıp bu karışımı bir süre beklettikten sonra iyice çalkayıp temizlemenin de kokulardan arındırdığı görülmüştür.

5) Kokan shakerı derin dondurucuda bekletmek

Bir başka basit, çok bilinmeyen ama bir o kadar da etkili yöntem, kötü kokan karıştırıcınızı (yukarıdaki yöntemlerden bir veya birden fazlası ile temizledikten sonra iyice yıkayıp ) içine bir miktar temiz suyu koyup kapağını kapattıktan sonra derin dondurucuda 12 saat bekletmektir. Derin dondurucunuzun -18 derece veya daha soğuk olması bu işlemin etkisini artıracaktır.

Eğer bütün bu kadar çabaya rağmen kokulardan kurtulamıyorsanız yeni bir shaker almanın vakti zamanı gelmiştir.

3 bölmeli protein7 baskılı shaker

 

1 Yorum

  1. Recep
    18/09/2016 at 13:08 — Cevapla

    Merhabalar arkadaşlar.
    Benimde kokudan korunmak için kullandığım bir yöntemim var. %100 temizleme olmasa da kokuların giderilmesinde etki sağladığı görülmüştür.

    Shaker ile işiniz biter bitmez sadece suyla iyice yıkayıp, ağzına kadar suyla doldurun ve kapağını açık bırakın. Ben her shaker dan sonra bu uygulamayı yaparım. Ancak böyle yaparak temizlendiğini sanmayın. Arada sırada A’dan Z’ye kadar temizlemek şart…

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir