Eğer kullandığınız veya kullanmayı planladığınız gıda takviyesinin son kullanma tarihi geçmiş ise, veya söz konusu kullanma tarihi yakın bir zamanda ise ve siz elinizdeki supplementi çöpe atmak istemiyorsanız, kullanıp kullanmamak ve ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarından yana tedirginseniz, bu yazımız tam size göre.

Ama öncelikle bir uyarı, son tüketim tarihi geçmiş supplementler söz konusu olduğunda, bu konuyu diğer tüm gıda maddelerinde olduğu gibi dikkatle ele almanız lazım. Biz hangisupplement.com olarak, son kullanma tarihi geçmiş hiçbir supplementi, özellikle de paketi açılmış ise, tavsiye etmiyoruz. Siz okurlarımızın sağlığı için de bu konuda duyarlı olmanızı öneririz.

Gel gelelim, sizlerden en sık aldığımız soruların başında şu tür sorular geliyor:

“Protein tozu almıştım, paketi açtıktan sonra uzun süre kullanmadım, acaba protein tozu bozulmuş mudur?”

“Son kullanma tarihi birkaç gün geçmiş bir supplement var elimde, sizce tüketirsem ne olur?”

“Tüketim tarihi geçmiş bir supplement etkisini yitirir mi?”

[box type=”warning” ]Bir supplementin bozulmuş olabileceğini düşünüyor veya herhangi bir özelliğinde farklılık (tadı kokusu vs.) hissediyorsanız, derhal kullanmayı bırakın ve bir yan etkisini gördüğünüz takdirde derhal doktorunuza danışın.[/box]

Bu ve bu tür soruların cevabını vermek aslında oldukça zor, sebebi ise pek çok farklı gıda takviyesi türünün, son kullanma tarihleri söz konusu olduğunda, çok farklı şekilde değişim gösterebilecekleri gerçeği. Bunun yanı sıra, yine farklı supplement türlerinin “bozulmaları” kullanıcı üzerinde farklı etkiler yapabilir. Ayrıca şu da bir gerçek ki, ambalajı açıldıktan sonra, nemli veya güneş/ısı alan bir yerde ağzı tam kapanmamış (veya kapanmış olsa bile) tutulan bir besin desteği, tarihi geçmemiş olmasına rağmen, bozulmuş olabilir.

Özetle, bu sorunun herkese uyacak şekilde net bir cevabını vermek mümkün değil ve biz de siz okurlarımızın sağlığı söz konusu olduğunda oldukça hassas davranıp sizlerden son kullanma tarihi aşmış, veya başka sebeplerden ötürü (ısı, nem almış olmak, ambalajının delinmiş, hava almış olması vb. gibi sebeplerden ötürü) bozulmuş olabileceğinden şüphelendiğiniz supplementleri kullanmamanız yönünde olacaktır.

Unutmayın ki birkaç yüz TL’lik supplementi çöpe dökmeniz midenizi bozup birkaç gün antrenman yapamamanızdan veya zorla kazandığınız kiloları / kasları kaybetmenizden daha kötü değildir.

Yine de, konuyu detaylandırmak gerekirse, şöyle ipuçları verebiliriz sizlere

Bozulmuş olabilecek – son kullanma tarihi geçmiş protein tozu benzeri supplementler

Bu ürünlerin ambalajı açılmış veya açılmamış olsun, tarihleri geçtikten sonra mümkün mertebe kullanmamanızı öneririz. Fakat yine de “benim sağlığım, benim vücudum” diyerek denemek istiyorsanız, öncelikli olarak çok küçük miktarlarda deneme yapıp ve özellikle su ile birlikte tüketim yaparak, tam porsiyon tüketime geçmeden önce ürünün yan etki gösterip göstermeyeceğini anlamaya çalışmanız mantıklı olacaktır.

Kutusu açılmış ama son kullanma tarihi geçmemiş ürünler

Mantıken, eğer ürün ambalajı üzerinde aksi taktirde bir ibare yoksa (ki dikkatle okumanızı ve özellikle ülkemiz satıcılarının ürünlerin üzerlerine yapıştırdıkları etiketleri söküp, altında yazan orijinal İngilizce bilgilerden faydalanmanızı tavsiye ederiz…) son kullanma tarihine kadar kullanılabilirlerdir. Tabi burada dikkat edilmesi gereken şey, ürünün beklediği süre boyunca ısı, nem gibi bozulmasına sebebiyet verebilecek başka faktörlere maruz kalmamış olmasıdır. Bundan emin olamıyorsanız, dikkatli olmanızda fayda vardır.

Satın alındığında ambalajında hasarlı gelen supplementler.

Özellikle internetten yapacağınız alışverişlerde, teslim aldığınız ürünlerin ambalajının hasar görüp görmemiş olduğu teslim almadan önce kontrol etmenizde fayda vardır. Çoğu zaman hasarlı ürünü firma değiştirecektir (zaten hasarlı olduğu gerekçesiyle teslim almadığınız ürünleri değiştirmeleri ya da para iadesi yapmaları mecburidir). Eğer ürünün iç ambalajında (quality seal – kalite / hijyen mühürü) bir problem varsa, aynı şekilde satıcı firmaya başvurmalısınız.

Bir gıda takviyesinin (üründen ürüne büyük farklılık gösterse de) ambalajının hasar görmüş olması, son kullanma tarihi geçmemiş bile olsa bozulmuş olabileceği anlamına gelebilir.

Tadı – kokusu veya herhangi bir şeyinde farklılık olan gıda takviyeleri

Eğer daha önce kullandığınız bir ürünün tadında, dokusunda, kullanımında veya etkilerinde bir değişiklik hissederseniz, sağlığınız açısından yapmanız gereken en mantıklı şey tüketimi derhal durdurmanızdır.

 

Özetle; supplementler söz konusu olduğunda ürünün bozulup bozulmamış olduğunu anlamak, doğal gıdalarda olduğu gibi kolay olmamaktadır ve özellikle daha hızlı tüketim için üretilmiş, içeriğinde karbonhidrat vb. maddeler ürünler daha çabuk bozulabilmektedirler. (örneğin protein bar’lar). Eğer kullandığınız – satın aldığınız üründen şüphe ediyorsanız, satıcı firmayla irtibata geçin.

 

 

 

 

 

 

 

5 Yorum

 1. Hakan Ünal
  06/04/2015 at 01:16 — Cevapla

  Merhaba

  Çok önemli bir konuda acil yardımınıza ihtiyacım var Amerikadan arkadaşıma sipariş verip getirttigim muscletech protein tozunu 2 ay boyunca hiç açmamıştım bugün dış ambalajını açtım içindeki ambalajı yırtık çıktı.. Daha önce protein tozu kullanmadıgım için , Bozulmusmudur bilmiyorumyardımınızı rica ediyorum

 2. ahmet ebubekir kahraman
  10/07/2015 at 07:53 — Cevapla

  ben universal casein protein aldım yazın spor yapmadığım için hiç kullanmadım ambalajını dahi açmadım aldım ucuzlamıştı kenara koydum şimdi kullanım tarihi bitimine 10 gün var ama ben 10 gün sonra kullanacağım kullana bilir miyim

  • 10/07/2015 at 11:23

   eğer kuru ve serin bir yerde sakladıysanız bir sorun yaratmayacaktır, kullanabilirsiniz.

 3. Ümran
  25/11/2016 at 13:28 — Cevapla

  Kullandığım protein tozunun günü geçti fakat iyi muhafaza ettiğim için tozda hiç bir değişiklik yok. Bir kaç kişiye sordum icebilecegimi söyledi ama bi kac kişi de tarihi geçtiği için içmemem gerektiğini söyledi. Çok zararı var mi kullanmali mıyım?

 4. nejdet
  15/03/2017 at 14:40 — Cevapla

  beyler sakın he son kullanma tarihi geçmiş supplemeneti kullanmayın. şahsen ben kullandım ve o geceyi hastanede geçirdim 1 hafta kendime gelemedim. akciğer enzimlerim çok yükselmişti(zehirlenme). bir kaç lira kar edelim dedik fakat misliyle özel hastanaye ödeme yaptım. Bilgilerinize.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir