Spor yapmadan karın kasına sahip olmayı herkes ister. En nihayetinde, karın kasları, özellikle erkeklerde başta olmak üzere, kişinin fiziğinde en çok övünebileceği bölgedir ve günümüz toplumunda “fit olmak” ile

Kadınlar da belirgin karın kaslarına sahip olabilirler ama erkeklere oranla işleri daha zordur.
Kadınlar da belirgin karın kaslarına sahip olabilirler ama erkeklere oranla işleri daha zordur.

özdeşleşmiştir.

Ayrıca, karın kaslarına sahip olmak, çoğu insanın gözünde oldukça zor olduğu için, six pack ya da “baklava” adı verilen bu kas grubunun gözle görülür olması, büyük bir arzu nesnesi haline gelmiştir.

Peki, spor yapmadan gözle görülür karın kaslarına sahip olmak mümkün müdür? Bu sorunun cevabı kısa cevabı EVET olsa da, ortada büyük bir AMA faktörü var…

 

Önce bir miktar anatomi dersi:

Her sağlıklı insanın, karın kası mevcuttur ve yeterli miktarda kas hacmine ve bunun üstünü örten yağ dokusu miktarının az olması durumunda, bu kasların gözle görülmesi kadın, erkek hatta çocuk ve yaşlılar da dâhil olmak üzere her insanda mümkündür. Not: Fakat tam simetrik, 6-8 adet müthiş görünümlü karın kasına sahip olmak, büyük ölçüde genetiğiniz ile alakalıdır.

Burada sadece bir problem var spor yapmadan karın kaslarınızın ortaya çıkmasına sebep olabilecek: Herkesin vücudunun bir miktar farklı olması olarak özetleyebileceğimiz, genetik ve çevresel faktörlerin kişinin vücudu üzerinde oluşturduğu değişikliklerin tamamı.

İnsanların kas dokularının hacmi, yoğunluğu, şekli ve kütlesi birbirinden farklıdır. Bu da şu anlama gelmektedir; ağırlığı yaşı kilosu yağ oranı aynı bile olsa, iki farklı insanda birinin karın kası gözle görülebilirken, diğerininki daha az belirgin olabilir.

Spor bunun neresinde?

Spor yapmanın karın kası çıkartmak üzerinde belirgin iki etkisi vardır. Bunun ilki ve en önemlisi, düzenli spor yapanların (genellikle) daha az yağ kütlesine sahip olmasıdır. İkincisi ise, doğru şekillerde uygulanan bazı hareketler ile karın kaslarının hacminin ve dolayısıyla belirginliğinin artırılabileceğidir.

Bu durum yine de karın kası çıkartmanın en önemli faktörünün spor salonu dışında gerçekleşen aktiviteler olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Netekim buna daha önceki karın kası temalı yazılarımızda da değinmiştik, detaylar için o yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz.

Özetle, istediğiniz kadar spor yapın, vücudunuzun yağ miktarının ve kas kütlesinin oranını doğru seviye getiremediğiniz sürece, karın kaslarınız gözükmeyecektir.

Karın kası yapmak için doğru egzersizler.
Karın kası yapmak için doğru egzersizleri görmek için tıklayın!

Peki spor yapmadan doğru beslenme ile karın kası çıkarmak mümkün mü?

Gel gelelim bu yazının yazılmasına sebep olan ve sıklıkla karşılaştığımız soruya; “karın kası yapmak istiyorum ama spor yapmak istemiyorum!” serzenişi ver ardından gelen “spor yapmadan karın kası yapılabilir mi?” sorusuna.

Teorik olarak bu mümkün, evet, fakat şu iki özelliği bünyenizde bulunduruyorsanız: Halihazırda fit ve kas yapısı belirgin bir vücut ve çelik gibi bir irade. İkincisi özellikle gerekli çünkü spor yapmak gibi metabolizmanızı hızlandıran ve yağ yakan bir aktiviteden mahrum olarak yağ yakmaya çalışmanız için, günlük ihtiyacınız olan kalori miktarının oldukça altında beslenmeniz gerekecektir. Bu durum da, ne çok sağlıklı bir şey, ne de pek çok kişinin başa çıkabileceği bir durum. Günümüzde pek çok diyet “aç kalmadan kilo verin!” şeklinde tanıtılıyor ya. Hah işte, bu tür bir diyette aç kalarak kilo vermek zorunda kalacaksınız, orasına emin olun.

Özetle, evet; spor yapmadan karın kasına (six pack, baklava, adına ne derseniz deyin…) sahip olmak mümkün, ve karın kaslarını belirgin hale getirmek için spordan öte beslenmenin daha önemli olması bir yana, bu durum genellikle teoride kalan bir şey. Yani siz siz olun, eğer yaza kadar karın kaslarınızı şekillendirmek istiyorsanız, doğru diyet ve iyi bir spor programını disiplinli olarak uygulayın, şansınız kat ve kat artacaktır!

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir