Kilo almakta zorluk çekiyorsanız ve kilo aldırıcı (weight gainer) kullanmak yerine sağlıklı yollardan süt içerek kilo almak istiyorsanız, GOMAD yöntemi sizin için uygun olabilir. Tabi eğer süte karşı (laktoz intoleransı gibi) bir duyarlılığınız yoksa.

GOMAD nedir?

Kilo almak için kullanılan bir yöntemdir ve Süt içerek kilo aldırmayı amaçlar. Tam olarak açılımını yapmak gerekirse; Gallon of milk a day, yani günde bir galon süt anlamına gelmektedir. Bir galon ise aşağı yukarı 3.8 litre anlamına gelmektedir.

Özetle, Gomad demek, günde 3.8 litre (tam yağlı) süt içerek kilo almak demektir.

Gomad ne kadar kilo aldırır?

Gomad yöntemi ile 1 ayda 10 kilo civarında kilo almak mümkündür. Ama bunun sizin için faydalı ve sağlıklı olup olmadığını kendiniz belirlemeli ve doktorunuza/diyetisyeninize danışmalısınız.

Gomad nasıl yapılır?

Aslında Gomad ‘ı uygulamak teoride çok kolaydır çünkü bir gün içerisinde aşağı yukarı 3.8 litre süt içerek ve bunu yaparken günlük beslenmenize sağlıklı bir şekilde dikkat ederek, kilo almamanız neredeyse mümkün değildir. 3.8-4 litre tam yağlı sütte aşağı yukarı 2400-2500 kalori bulunmaktadır. Günde vücudunuza alacağınız bu kadar ekstra kalori illa ki kilo almanıza sebebiyet verecektir.

Bunun dışında Gomad uygulamanın başka bir yolu yoktur ama çeşitli püf noktalarına sonradan değineceğiz.

Daha az süt içerek Gomad yapılabilir mi?

Evet, adı Gomad olmaz ama günde 1-2 litre süt içerek veya bu miktarlardan başlayıp yavaş yavaş artırarak da kilo alma yöntemi izlenebilir. Fakat eğer süt içmek ya da bu miktarlarda süt içmek size göre değilse, kilo aldırıcılar hakkında dosyamızı incelemenizi tavsiye ederiz!

Zayıfım diye moralinizi bozmayın!
Kilo aldırıcılar hakkında her şey!

Gomad – Yan etkileri var mıdır varsa nelerdir?

Etkisi olan hemen hemen her şeyin olduğu gibi Gomad yönteminin de yan etkileri olabilir ve bunların yoğunluğu kişiden kişiye değişebilmektedir.

Genel olarak görülen ve bu kadar büyük miktarlarda süt içmenin yan etkileri şunlardır;

  • Şişkinlik: Midede yaşanan şişkinlik ve gaz, bu zamanla azalabilir.
  • İshal: Laktoz intoleransınız varsa zaten az miktarda sütte bile bunu hissedebilirsiniz ama eğer yoksa bile bu kadar fazla miktarda süt ishal yapabilir.
  • Sivilce: Gomad yapanlar arasında bazı insanlarda akne tipinde sivilce artışı olduğu belirtilmiştir.
  • Uyku – uyuşukluk: Bu konuda da Gomad yapanların arasında şikayeti olanlar vardır.

Bu yan etkilerin ne kadarının sizde oluşabileceğini önceden kestirmek mümkün değildir ve ortaya çıkabilecek diğer sağlık problemlerinden de kendiniz sorumlu olduğunuzu, bu konuda şüpheleriniz varsa bir sağlık uzmanına (doktor/diyetisyen) danışmanız gerektiğini lütfen unutmayın!

Gomad püf noktaları:

  • Sütü gün içine yayın, küçük miktarlarda sık sık için
  • Önce yemek yiyin, sonra süt için, böylece sütün sizi tıkayıp iştahınızı kapatmasının önüne geçmiş olursunuz
  • Az ile başlayın, sonra çoğaltın, ilk gününüzde bir galon ile başlamanıza gerek yok, yavaş yavaş başlayıp vücudunuzun verdiği tepkiye göre ilerleyin
  • Normal gıdalarınızı ihmal etmeyin!
  • Sağlığınızla ilgili şüpheye düşerseniz derhal doktora gidiniz!

 

 

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir