Testosteron artıcı supplementler, pek çok farklı şekilde karışımıza çıkmaktadırlar ve gerek etkileri, gerek ise kullanımları oldukça tartışmalıdırlar. Testosteron seviyesinde artış sağladığı iddia edilen bu tür (steroid olmayan) gıda takviyeleri, gerçekten ne kadar işe yarıyor, kimler tarafından kullanılmalı ve çok daha fazla bilgi bu yazıda.

Önsöz:

Günümüzde pek çok farklı alanda olduğu gibi, gıda takviyeleri yani supplementler söz konusu olduğunda da, üretici firmalar ve satış yapanlar bazen kullanıcılarına gerçek dışı bilgiler vermektedirler. Burada yapılan şey birkaç farklı türde özetlenebilir, gerçek bilgileri arka plana iterek yanıltmak, ima yoluyla yönlendirme yapmak ve maalesef düpedüz yalan söylemek bu tür yöntemlerin başında gelmektedir.

Bu durumdan etkilenen ürünler, genellikle gerçekte en az işe yarayan (veya duruma göre en az olumlu etkisi olan…) ürünlerdir. Görünüşe göre, bir ürünün etkisi ne kadar marjinal ise, satışının gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan tanıtım, pazarlama ve reklam çalışmaları bir o kadar fazla olmaktadır.

Supplementler söz konusu olduğunda ise, testosteron artırıcılar zannedersek bu yanıltıcı yöntemlere en çok maruz kalan ürün gruplarından biri diyebiliriz. Gerek neredeyse steroidler ile eşdeğer etkiye sahipmişçesine reklamlarının yapılması gerek ise ortaya çıkartabilecek potansiyel sağlık tehlikelerinin göz ardı edilmesi bu durumun başlıca sebeplerinden.

Bütün bunlardan ötürü, biz de bu konuyu ele alıp, testosteron artırıcılar gerçekten işe yarıyor mu ve kullanılmaya değer mi gibi soruların cevabını arayacağız…

Her şeyden önce ise, konuya temelden başlamakta fayda var…

Testosteron artırıcılar nedir (…ve ne değildir)?

Aslında tam olarak ne olduklarını çok fazla açıklamaya bile yok, çünkü adı üstünde. Testosteron artırıcılar, kullanıcılarındaki doğal testosteron hormonu seviyesini doğal yollardan artırmayı vadeden maddelerdir.

Burada dikkat çekilmesi gereken büyük mesele ise, supplement testosteron booster (arttırıcı)’ların, ya da en azından bizim bu sayfalarda ele alacaklarımızın, steroid olmadıklarıdır.

Burada şu önemli ayrımı yapmak gerekmektedir. Anabolik steroidler ve haricen kişiye dışarıdan verilen testosteron ve türevleri veya bu hormonun etkisini yapabilecek diğer, çoğu zaman kullanımı reçeteye bağlı olan veya yasaklı olan maddeler, bizim sitemizin kapsamı içerisinde değildirler. Kullanımları oldukça dikkat ve bilgi gerektiren ve çoğu zaman uzman kontrolünde yapıldıklarında bile, istenmeyen etkiler gösterebilen bu maddeler, ancak ve ancak doktorlar ve sağlık uzmanları tarafından uygun görüldükleri taktirde kullanılmalıdırlar.

Gelgelelim supplement yani gıda takviyesi şeklinde olan testosteron artırıcılara. Bunlar, kişilerdeki doğal testosteron seviyesinin, hormon olmayan ürünler (gerek bitkisel gerek sentetik kimyasallar) ile artırılmasını amaçlamaktadırlar.

Ne kadar etkili oldukları veya ne kadar işe yaradıkları, testosteron seviyesi üzerindeki etkileri ve bununla bağlantılı olarak sporcuya güç kazancı, dayanıklılık, kas geliştirme hızında artış ve cinsel güç artışı (libido) veya benzeri etkileri oldukça tartışmalıdırlar.

 Testosteron artırıcılar işe yarıyor mu?

Pek çok farklı madde testosteron artışı gerçekleştirdiği vaadiyle kullanıcılara sunulmaktadır. Bunların bir kısmı gerçekten işe yaramakta, bir kısmının ise etkileri en iyi ihtimalle “çok az” denilebilecek derecede bulunmaktadır.

Dikkat çekilmesi gereken bir başka konu ise, bu amacı güden maddelerin her bireyde aynı derecede etki etmeyebileceği gerçeğidir. Bazı maddeler, sadece doğal testosteron üretimi durmuş/yok denecek kadar azalmış kişilerde etkili olurken, diğerleri gerçekten de mevcut üretim seviyesinin üzerine çıkılmasını sağlayabilmektedirler.

Yine de şunu belirtmekte fayda var ki, bizim bu sayfalarda inceleyeceğimiz testosteron artırıcıların hiç biri (maalesef ki) anabolik steroidler kadar etki etmeyecektir.

Yine de eğer siz de bu tür ürünleri kullanmak veya en azından kullanmadan önce daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, bu sayfadan yapacağımız güncellemeleri takip edin!

İlerleyen günlerde sadece “kimler kullanabilir”, “nasıl kullanılır” ve benzeri sorulara cevap vermekle kalmayıp,

Tribulus
Isırgan otu
D Vitamini
Bor
Çam Poleni
Kral İstiridye Mantarı
Zencefil

Ve pek çok diğer maddenin etkilerini, artı ve eksilerini tartışacağız.

1 Yorum

  1. alp
    20/06/2015 at 08:07 — Cevapla

    valla çinko dan acayip fayda gördüm…kan testleri doğruladı .

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir