Tribulus Terrestris bitkisinin cinsel gücü artırıcı ve testosteron seviyesini yükseltici bir madde olduğu söyleniyor fakat bunlar ne kadar doğru ve Tribulus, sporcular tarafından kullanılabilir mi bu yazımızda cevap aradığımız sorular.

Tribulus Terrestris nedir?

Tribulus Terrestris, özellikle Hindistanda şifa verici olduğu gerekçesiyle kullanılan bir bitkidir. Ayurveda adı verilen Hint geleneksel şifa yöntemlerinde yeri büyük olan bu bitki, son 10 yılda dünyada da adını çeşitli şekillerde duyurmaya başlamıştır.

Özellikle erkeklerde doğal bir testosteron artırıcısı ve cinsel gücü olumlu yönde etkilediği yönde iddialar olması sebebiyle ve bunlara ek olarak sporcuların da kuvvetlerini artırdığı yönde iddialar yüzünden, supplement piyasasında da kendine yer edinmeyi başarmıştır, Tribulus.

Tribulus işe yarıyor mu? Tribulus faydalı mı zararlı mı?

Tribulus maddesinin işe yarayıp yaramadığı konusundaki soruların cevabına ve potansiyel fayda ve zararları hakkında bilgilere doğru şekilde ulaşmak için, öncelikli olarak doğru soruları sormak lazım ve bunun için de soruları parçalara bölmek gerekmekte.

Tribulus testosteronu artırıyor mu?

Bu sorunun cevabı aslında iki yönlü, yapılan bilimsel araştırmalar, kısırlık sorunu yaşayan erkeklerde, bu maddenin bir miktar testosteron artışına sebebiyet verebileceği yönünde. Fakat sağlıklı erkeklerde bu tür bir faydası olmadığı da yine aynı araştırmaların sonucunda ortaya çıkıyor.

Tribulus cinsel gücü – isteği artırıyor mu?

Bu konuda ise birbiriyle çelişen araştırmalar olsa da, genel kanı, bu konuda Tribulus terrestris’in işe yaradığı yönünde. Bu konuda işe yarama oranı her ne kadar kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterse de, değinilmesi gereken bir başka konu da, testosteron artışı ve cinsel güç artışının birbiriyle doğrudan alakası olmadığı gerçeği.

Tribulus cinsel güce tam olarak nasıl etki ediyor bilinmese de, araştırmacılar, androjen reseptörlerine etki ederek bu etkiyi yarattığı görüşündeler.

Bu durum ise kişilerin testosteron oranıyla alakasız denilebilir.

Tribulus sporcuların performansını artırır mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda, Tribulus bitkisinin sporcu performansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu belirten herhangi bir sonuca ulaşılamamış. Bu da özetle, sporcular için etkili bir madde olmadığı sonucuna ulaşmamızı sağlıyor.

Tribulus Terrestris ‘in başka faydaları var mı?

Bazı araştırmalar, çok belirgin olmasa da Tribulus’un çeşitli durumlarda kan basıncı, kalp ritmi ve kolesterol seviyelerini azaltabilen bir madde olduğu sonucunu veriyor. Fakat sadece bu sebepler için Tribulus kullanmaya yetecek kadar bilimsel kanıt yok. Ayrıca zaten bu tür supplementlerin ilaç yerine geçmeyeceğini ve sağlık sorunu olan (olduğunu tahmin eden) kişilerin doktora görünmeleri gerektiğini tekrardan hatırlatmak istersiz.

xpro tribulus 90 kaspulSonuç:

Evet, bilimsel araştırmaların ışığında görülen o ki, Tribulus Terrestris, gerçekten de cinsel gücü bir miktar artırıyor, özellikle de ereksiyon ve erken boşalma konularında problemi olan erkeklerin bir kısmında olumlu etki yarattığı da bilinen araştırma sonuçları arasında (yine de bu tür bir rahatsızlığın teşhis-tanı-tedavisi amaçlı kullanılmamalı, böyle bir şikayetiniz varsa doktorunuza danışın)

Bunun dışında da, sporcuların bu maddeyi kullanmaları için yeterli derecede sebep olmadığını belirtmemiz lazım, gerek testosteron artışı gerek ise güç-kuvvet artışı olarak.

 

2 Yorum

  1. suleyman
    15/09/2015 at 07:24 — Cevapla

    ben kendim topladığım trilibus otunu 2 ay boyunca gunde 1 su bardağı demleyerek içtim. gün boyunca yorgunluk olmuyor.cinsel gücü arttırıyor.cinsel organda inanılmaz değişiklik yapıyor. yan etki olarak sadece penis çevresi ve koltuk altı kıllarında artış yapıyor .

  2. bülent
    28/04/2016 at 07:59 — Cevapla

    Damar içindeki kolestrol plaklarını temizliyor. Piyasada panax isimli bitkiselin içindeki aktif madde tribulustur. Arkadaşın anlattığı gibi demir dikeni veya çoban çökerten diye anılan bitkiyi sonbaharda toplayıp kendinizde yapabilirsiniz. 40 yaşından sonra her kesin kullanması gereken bir bitkisel destek.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir