Sabah uyandığımızda vücudumuz 7-9 saat arasında bir dinlenme süresinden aç bir şekilde kalkmış olur ve bu yüzden de güne başlarken gereksinim duyduğu gıdaların ne kadar çabuk vücuda alındığı, gerek kas gelişimi olsun gerek ise zindelik ve yağ yakım hızını belirleyen metabolizmanın çalışmasını etkilediği için son derece önemlidir.

Protein tozu sabah kullanılır mı?

Whey protein en hızlı sindirilen protein türlerinden biri olduğu için, sabah uyanır uyanmaz protein tozu kullanmak isteyenlerin bir numaralı tercihi saf whey protein içeren ürünler olmalıdır.

Elbette protein tozu kullanmak istemeyenlerin tercihi diğer doğal protein kaynakları olabilir. Bunlara örnek olarak yumurta veya süt gösterebiliriz.

Unutulmaması gereken önemli faktörlerden biri de hiçbir gıda takviyesinin doğal gıdaların yerini tutamayacağı gerçeğidir. Biyo-yararlılık açısından da ele alındığında süt ve yumurta gibi gıdalar elbette çok daha besleyicidirler fakat burada dikkat edilmesi gereken bir başka önemli husus vardır.

Ayrıca bu tüketimin en büyük olumlu etkilerinden bir tanesi de güne protein ile başlayan vücudun yağ yakım hızının daha fazla olduğunun bilimsel olarak ispatlanmış olduğudur.

Eğer hangi türde bir ürün kullanacağınızı bilmiyorsanız size fikir vermesi açısından şu listemizi inceleyebilirsiniz.

Uyanır uyanmaz protein tozu kullanmanın faydaları:

 • Karbonhidrat içermeyen bir supplement tercih ettiğinizde kan şekeriniz fazla yükselmez ve tükettiğiniz proteinler doğrudan vücutta emilir.
 • Sabah kahvaltı hazırlamakla uğraşamayanlar veya genelde iş-okul benzeri sebepler yüzünden kötü kahvaltı yapanlar için ideal bir yöntemdir.
 • Güne zinde başlamanızı ve kaslarınızın uyku sonrasında doğrudan proteinler ile beslenmenizi sağlar.
 • Eğer yatmadan önce kahvaltı hazırlamadıysanız kahvaltıya oturmak nereden baksanız 5 ile 30 dakika arasında bir vakit alacaktır halbuki 1-2 dakika içinde uyanır uyanmaz protein tozunuzu tüketebilirsiniz.

Görüldüğü üzere eğer siz de kahvaltınızı ideal şekilde yapamıyorsanız uyandıktan hemen sonra su ile tüketeceğiniz 30 gram civarında whey protein sizi güne iyi başlamanızı sağlayacaktır. Saatlerin anlamı burada önem kazanıyor.

Eğer yukarıda söylenenleri desteklemek istiyorsanız veya kahvaltı öncesinde veya sabah erken saatlerde spor yapmak istiyorsanız whey proteininizi BCAA (5-7 gram) ve kafein (1 bardak sadece kahve, instant kahve olmayan türden) ile de destekleyebilirsiniz.

1 Yorum

 1. Ali Kabak
  23/12/2014 at 23:56 — Cevapla

  Güne karbonhidratla başladığım zamanlarda, gün içerisinde ciddi anlamda uyku basıyor.
  Kendimi yorgun hissediyorum.
  Protein ile başladığımda ise; daha dinç oluyorum ve verimli bir gün geçiriyorum.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir