Bir gıda takviyesinin zamanlanması, yani günün hangi zamanında nasıl kullanılacağının belirlenmesi en azından hangi miktarda kullanılacağı kadar önemlidir.

Özellikle multivitaminler gibi vücut tarafından alınan miktarın doğrudan gıda tüketimiyle bağlantılı olduğu supplementlerde, günün saati ve aç-tok karnına kullanılması oldukça belirleyici bir faktördür.

Multivitamin Kullanımı Günün Hangi Saatinde Olmalı?

Aslında sadece multivitaminleri değil, çoğu vitamin takviyesini günün ilk saatlerinde kahvaltıyla beraber alınabileceğini söylersek yanlış yapmış olmayız.

Günün saatinin belirleyiciliği aslında çok önemli olmasa da kişinin biyolojik saatinin gıda tüketimine en uygun olduğu zamanların tercih edilmesi, ki bu da sabahın erken saatlerine denk gelmektedir, ideal olabilir.

Ayrıca bir önemli faktör daha vardır multivitamin kullanımında:

Vitaminler Aç Karnına mı Tok Karnına mı Kullanılmalıdır?

Vitaminlerin ve çok sayıda farklı vitamini içeren gıda takviyelerinin tüketiminde önemli olan bir faktör de, çoğu diğer gıda takviyesinin aksine, aç karnına kullanmanın bu ürünlerin etkisini düşürebileceği gerçeğidir.

Bunun sebebi, vitaminlerin vücut tarafından kullanılabilmesi için sindirimin başlamış olması ihtiyacıdır. Yani sindirim süreci başlamadan, aç karnına, bu vitaminleri içeren (özellikle hap şeklindeki) supplementler çoğu zaman doğru düzgün emilmeden sindirim sisteminden geçme ihtimali yüksektir.

Bu yüzden de, multivitaminlerin verimliliğini artırmak için en iyi kullanım zamanı sabah kahvaltıyla beraber veya hemen sonrasında olarak özetlenebilir.

Vitamin ve Multivamin Önerilerimiz

xpro fish oil 90 kapsul bigjoy aol big zma 124 kapsül hardline vitamin mineral 120 tablet mutipower magnesium liquid 20 ampul

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir