Weider Premium Whey ürünü sizlerden incelememiz konusunda en çok istek aldığımız whey içerikli protein tozlarından biriydi ve biz de nihayet bu ürünü inceleme fırsatı bulabildik.

Weider firmasının supplementleri (gıda takviyeleri) ülkemizde en uzun süredir bulunan ürünlerden sayılabilir ve bu yüzden de ülkemizde oldukça olumlu bir tüketici bağlılığına sahiptirler. Bu sebepten ötürü de çoğu zaman kaliteli supplement denilince akla bu markanın ürünleri gelmektedir. Bakalım bu incelememizin sonucunda, Weider Premium Whey en iyi supplementler listemize girebilecek mi?

Whey Protein Tozu İnceleme

1) İçerik ve performans:

Bir ölçeğinde 33 gram olan bu üründe kullanım başına;WEİDER PREMİUM WHEY PROTEİN TOZU 2.3KG ürün içeriği

120 kalori (10 kalori yağdan)

24 gram protein
7,5 gram Bcaa
2 gram l-glutamin
2 gram karbonhidrat
1,7 gram şeker
1 gram yağ bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere oldukça saf bir içeriğe sahip olan Weider Premium Whey, birkaç farklı sebepten ötürü dikkatimizi çekmeyi başarıyor.

Birincisi, ürünü tanıtan çoğu internet sitesinde, ürünün içerik listesi altında küçük harflerle belirtildiği şekilde, içerik listesindeki maddeler 300ml süt ile tüketim için verilmiştir. Bu durum, ürünün içeriğini gerçek dışı şekilde şişirmektedir. Biz böyle yapmayıp ürünün içeriğinin ham şeklini sizlere sunduk, diğer rakipleriyle kıyaslayabilmeniz için.

İkincisi, bu şekilde yaptığımız değerlendirmede, ortaya çıkan sonuç şu şekilde oluyor. Evet, Weider Premium Whey oldukça saf içerikli bir protein tozu ve neredeyse hiç filler madde içermiyor. Bir başka avantajı ise, içeriğinde aspartam içermemesi.

24 gram protein, 30 gram ölçek için yeterli bir değerdir. Bir diğer göze çarpan değer ise serviste 24 gram protein içerisindeki 7,5 gram bcaa değeridir. Bu değer günde iki servis protein kullanılan sporcular için gerekli bcaa ihtiyacını karşılayacak değerlerdendir. Zaten ürünün içerisinde çok da değerlendirme yapılabilecek başka bir katkı malzemesi bulunmuyor, geriye kalan değerler ise oldukça ortalama ve anormal bir durum oluşturmuyor.

İçerdiği whey protein miktarı izolat ve konsentrattan oluştuğunu görüyoruz. Amino asit profili açısından da iyi fakat sıradışı bir şey sunmuyor.

Sadece içerik açısından değerlendirdiğimizde, gayet saf ve yalın bir whey protein tozu olarak değerlendirebiliriz bu ürünü.

2) Kullanım kolaylığı ve lezzet:

Kullanım kolaylığı ve lezzet açısından ele alındığında, ortaya yine çok belirgin söylenebilecek bir şey çıkmıyor, kullanımı rakiplerine göre aşağı yukarı aynı kolaylıkta, karıştırılması kolay, geride kötü bir koku veya tat bırakmıyor vs.

Lezzet konusunda ise bu alanda lider diğer pek çok marka ile kafa kafaya yarışabileceğini açıkça belirtebiliriz.

Gerek kullanım kolaylığı gerek ise tadı konusunda kullanıcısına sorun çıkartacak bir ürün değil Premium Whey.

weider premium whey protein tozu 2300 gr3) Fiyat / Performans ve Bulunabilirlik:

Aşağı yukarı aynı besin değerlerini sunan benzer ürünlere göre %30-40’lara varan fiyat fazlası bu ürünün fiyat / performans oranını mahvediyor.  Bu kadar büyük bir fiyat farkını makul kılabilecek ne özelliği var diye soracak olursanız, açıkçası ürünü incelememiz sonrasında bizim aklımıza herhangi bir şey gelmiyor. Ne içerik, ne içeriğin kalitesi ne de sağladığı etkiler konusunda, özellikle Türk kullanıcıların yaptığı “çok kaliteli” – “en kalitelisi bu” gibi yorumlar dışında elle tutulur hiçbir veri bulunmamakta. Bir çok firmanın fiyatları şişiriyor olması sektörde en iyi fiyatları sunan protein7.com sitesini yine bir adım öne çıkartıyor.

 

3 Yorum

 1. Emir
  19/03/2014 at 01:55 — Cevapla

  Ürünün içeriğindeki l-glutamine ve etkili amino asit profilinden neden hiç bahsetmediniz?

 2. Burak
  13/05/2014 at 21:25 — Cevapla

  Hocam mrblar, öncelikle premium whey kullandığımı belirterek başliim :) weider premium whey incelemesine bariz bi önyargıyla başladığınızı gördüğümü söylemeden geçemicem. Yani bi bakıma weider ı dövmek için bi incelrme başlatmışsınız gibi geldi bana. Söylediklerimi yanlış anlamayın size karşı tavır alarak bunları söylemiyor aksine incelemenizden çıkardığım yorumdur bu. Son olarakta arnold ıron whey incelemenize ürünün içerisindeki bcaa ve glutamine dikkat çekmişsiniz ve miktarının belirtilmediği için dezavantaj omdugunu söylemişsiniz, oysaki premium whey de de bcaa ve glutamin olmasına ve hatta miktarlarının ambalaj ve içerik etiketinde de belirtilmesine rağmen bu konuya avantaj olarak hiç değinmemişsiniz…

 3. 04/08/2015 at 23:06 — Cevapla

  Fiyatın yüksek olmasına anlam veremediğinizi söylemişsiniz, ben izah edeyim. Bu ürün Cold Processed tabi edilen teknikle soğuk işlenmiş bir Whey. Yani sıcak işlemedeki biyolojik değer kaybı olmuyor. Soğuk işleme daha karmaşık ve pahalı ama sağlıklı bir tekniktir. Bir de bu üründe asitle yapılan yağdan ayırma işlemi uygulanmıyor, o yüzden yağ oranı bir tık yüksek, dikkat ettiyseniz. Tüketicinin en iyisi bu demesi, Weider etkili demesi de daha çok micronutrient içermesini sağlayan soğuk işlenmişlik özelliğinden kaynaklanıyor. İncelemenizde bunu atlamamalısınız. Türkiyede GRASS FED veya FARM veya ORGANIC Whey seçenekleri yaygın değil. Yani Whey’lerde biyolojik değer düşük, ama bu üründe biyolojik değer yüksek. Bu da çok önemli bir fark. Saygılar.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir