Protein tozu denilince akla gelen önemli içerik maddelerinden bir tanesidir Whey Protein. Uzun yıllardır sporcular tarafından tüketilen ve oldukça kaliteli bir protein kaynağı olan Whey hakkında pek çok bilgiye bu madde sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bir çoğu Whey protein içeren tüm incelemelerimizi görmek için tıklayın

Nedir?

“Whey nedir?” sorusunun cevabı oldukça basit. Türkçesi peynir altı suyu tozu olan Whey, aslında sütten temin edilen başlıca iki protein türünden birisidir (diğeri için bkz. Casein). Teknik olarak bahsetmek gerekirse sütün suda çözülebilen kısmıdır.

Protein tüketimi kas yapmak için bir hayli fazla olmak zorunda olan vücut geliştirme ve pek çok diğer alandaki sporcu tarafından düzenli olarak faydalınılan bir maddedir.

İçeriğinde bir hayli fazla amino asit bulunduran zengin bir protein kaynağıdır. Amino asitlerle whey protein farkı yazımızda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimler kullanır?

Aslında sadece sporculara özel bir tüketim alanı olmasa da Whey, çoğunlukla gıda takviyesi piyasasındaki hemen hemen tüm protein tozu ve kilo aldırıcılarda bulunmaktadır. Sanayide ise tek kullanım alanı bu değildir ve gofretten tutun pastalara ve hazır pek çok gıdada az miktarda da olsa bulunmaktadır (ürün etiketlerinin arkasına bakarsanız peynir altı suyu tozu diye görürsünüz.)

Bu da hemen hemen herkesin şu ya da bu şekilde whey tükettiği anlamına gelmektedir.

Sporcular ise kas gelişimine faydası olması açısından, hızlı emilen bir protein türü olduğundan ve her şeyden önemlisi oldukça kaliteli bir protein kaynağı olduğundan ötürü Whey tercih ederler.

Faydaları

 • Kas gelişimine katkıda sağlar
 • Yağ yakımına ufak da olsa katkısı vardır
 • Güç ve hacim gelişimi sağlar
 • Açlık hissini azaltır, tok tutar
 • Yaşlanmanın etkilerini azaltabilir *
 • Diyabeti önleyici etkileri vardır*

** ile işaretlenenler henüz doğruluğu tartışmalı bilimsel araştırmalara dayalı iddilardır.

Zararları

Bilinen pek fazla zararı olmasa da süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyeti olanlarda sindirim sıkıntıları, bağırsak ve mide problemler (ishal vb.) yapabilir. Deneme amaçlı önce az miktarda kullanılmasında fayda vardır bu grup tarafından.

Bunun yanı sıra böbrekler ve karaciğer üzerinde çeşitli olumsuz etkileri olduğu tartışılmaktadır. Her ne kadar bu iddialar doğru ve yerinde kullanım yapan sağlıklı insanlar için ciddi risk teşkil etmese de, aşırı kullanım veya önceden var olan rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

bkz. Protein tozu zararlı mı?

Etkileri (diğer faktörler)

Her ne kadar uyarıcı bir madde olmasa da bir miktar enerji vermektedir kan şekerine olan etkisinden ötürü.

Kullanım alanları

Spor yapanlar tarafından olduğu gibi çeşitli sebeplerden ötürü beslenmesinde yeterli miktarda protein alamayan insanlarda kullanılır. Detaylar için bkz. Kimler kullanabilir

Nelerde bulunur

Doğal olarak Whey’in tek kaynağı süttür. Protein tozları hariç ise bilinen ucuz ve alternatif bir konsantre kaynağı yoktur. Üretimi evde yapmaya müsait değildir.

bkz. Whey protein nasıl üretilir

 

1 Yorum

 1. Umut Günaydın
  13/01/2015 at 23:42 — Cevapla

  Hızlı emilen bir protein türü olduğundan bende kullanıyordum. Yağ yakımını etkilemiyor diye duymuştum çevremden fakat kullanmaya başladıktan sonra etkisini görmeye başladım. Kullanacak olan arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir