Yağ bloke ediciler, kilo vermekte zorlanan insanlara çoğu zaman mucizevi bir ilaç ve yöntem gibi sunulan ve tarihte yerleri aslında çok eskilere kadar dayanan ürünlerdir.

Ne kadar işe yaradıklarının tartışılır olmasının yanı sıra, sağlık üzerinde olumsuz etkileri de olabileceği gerçeği üzerinde durulması gerekmektedir.

Sizden gelen yoğun sorular üzerine biz de yağ ve karbonhidratları bloke ettiğini iddia eden ürünleri incelemeye karar verdik fakat bundan evvel öncelikle böyle bir işlemin (yani bir hap içerek yağların ve fazla karbonhidratlardan gelen kalorilerin vücutta kullanılmasının önüne geçmek gibi) mümkün olup olmadığını araştırmakta fayda var.

Ama kısa cevabı merak ediyorsanız: Hayır

Yenilen yemeklerdeki kalorilerin vücuda geçmesini önlemek mümkün mü?

Teorik olarak ve pratikte de bazı durumlarda, özellikle çeşitli maddeler kullanarak böyle bir şey kısmen de olsa mümkün gözükmekte. Çeşitli maddelerin insan vücudunda gıda emilimi üzerinde etkisi olduğu bilinen bir gerçek, fakat bu durum yağ oluşumunu engellemek için yeterli mi? Bu maddeleri tüketmek ne kadar doğru? İşte bütün soru bu.

Yağ bloke ediciler nasıl çalışıyor?

Bu maddelerin insan vücudu üzerinde etki göstermesinde iki farklı yöntem var olduğu araştırmacılar tarafından kabul edilmektedir:

  1. Pankreas tarafından salgılanan ve karbonhidratların sindirimine yarayan bazı enzimlerin (lipaz ve amilaz gibi) önlenmesi
    veya
  2. Hali hazırda salgılanan bu enzimlerle etkileşime geçip etkinliklerinin ortadan kaldırılması / azaltılması.

Yağ ve karbonhidrat bloke ediciler ne kadar işe yarıyor?

Sandığınızdan az, çünkü bu tür maddeleri kullanarak kilo vermeye çalışmak (en azından mevcut diyete müdahale etmeden ve kişinin aktivite seviyes – kalori tüketimini artırmadan) neredeyse imkansız çünkü bu maddelerin sağlık üzerinde çeşitli olumsuz etkileri de mevcut, bu yan etkilerden bir tanesi yoğun kullanımda oluşan kabızlık ve benzeri sindirim sistemi sorunları ki bunlar da ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir.

Özetle: Kilo vermek amaçla sadece bu tür maddelere dayanan yöntemler geliştirmek hem sağlığa zararlı etkiler doğurabilir hem de asla beklenilen kilo verdirici etkiyi göstermeyecektir.

 

Kaynaklar: Bilimsel Makale

1 Yorum

  1. Canan Tunç
    02/01/2015 at 19:02 — Cevapla

    Yağ ve karbonhidrat bloke edicilerin sağlık açısından zararlı olabileceğini düşünmüyordum ve o şekilde kullanıyordum. Yazdıklarınızı okuduktan sonra daha dikkatli bir şekilde kullanmaya özen göstermeye karar verdim.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir