“Hocam yağ yakıcılar sağlığa zararlı mı acaba?” bu soruyu o kadar çok duyuyoruz ki…

Özellikle geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir haber ile bu soru tekrar duyulmaya başlandı; çokça kullanılan ve hem performans artırıp hem de yağ yaktırıcı özelliği olduğu iddiası ile satılan Oxyelite Pro ürününü kullanan bazı kişilerde karaciğer problemleri çıktığını konu alan bu haber, Türkiye’ye ilk defa bizim tarafımızdan duyuruldu ve yağ yakıcılar sağlığa zararlı mı olup olmadığı konusunda tekrar iddiaları ortaya çıkardı. Biz de bu konuyu ele almaya karar verdik.

Yağ yakıcıların sağlığa olan olumsuz etkileri ve zararları hakkında sürekli çeşitli yayın organlarında haberler duyarız. Bunların ne kadar doğru olduğu konusunda merak içerisinde olan okuyucularımızın bize ulaşmalarıyla, biz de tekrardan yak yakıcılar dosyasını açmaya karar verdik. Bu bölümde “ yağ yakıcılar sağlığa zararlı mı? ” sorusunu ele alacağız.

Yağ yakıcı nedir?

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikli olarak yağ yakıcı nedir sorusuna cevap aramak gerekmektedir. Yağ yakıcı denilen veya bu iddia ile satışı yapılan maddeler, vücudun normal yağ yakış hızını artırma iddiası ile piyasaya sürülmekte ve bu şekilde reklamları yapılarak son tüketiciye ulaştırılmaktadırlar.

Yağ yakıcılar genellikle şu ve benzeri etkileri olduğu iddiasıyla satılırlar;

 • Vücutta yağ tutulmasını önleyen
 • Vücut ısısını artırarak yağ yakımını hızlandıran
 • Hücre içi ısıyı artırarak yağ yakımını artıran
 • Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına faydası olan
 • Yağ hücrelerinin yapını engeller nitelikte olmak
 • Vb.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu ürünlerin pek çoğunun bu iddiaları karşılayan niteliklere sahip olmamaları ve bunun yanısıra, söz konusu etkileri karşılar nitelikte olan ender maddelerin de, ya reçeteli ilaç olarak satılması ve öyle olsa bile satışının doping ve kötüye kullanım amaçlı olabileceği gibi nedenler yüzünden yasadışı olması durumudur.

Özetle, yukarıda sayılan özelliklere sahip bir maddenin zaten herkese satılabilecek şekilde devletten onay alınması (çoğu zaman) mümkün değildir.

İşin bir başka boyutu ise, bu tür niteliklere sahip maddelerin zaten kan basıncının artışı, kalp ve damar hastalıklarına sebebiyet verebilmesi, vücutta salgılanan hormon seviyelerine (özellikle adrenalin) büyük etkileri olmasından dolayı, çeşitli riskleri vardır.

Bu da demektir ki, yağ yakıcılar sağlığa zararlı mı sorusunun cevabı, eğer bu yağ yakıcılar gerçekten yağ yakıcı özelliği olan maddeler ise, “evet” olabileceğidir. Özellikle bilinçsiz kullanımda bu sebepten ötürü hayatını kaybeden vatandaşlarımız geçmişte ve günümüzde mevcuttur.

Yağ yakıcı kisvesi ile satılıp aslında yağ yakma özelliği bile olmayan maddeler

Ülkemizde bir de böyle bir fenomen söz konusudur. Tarım bakanlığından yağ yakıcı özelliği olduğu şeklinde izin alınan maddelerin çoğunun aslında bir miktar yağ yakıcı özelliği olduğu doğrudur fakat bu özellik ya hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde görülmüştür ya da gerçekten çok minimal, kullanımlarının gerçekten işe yaradığını hissettirecek kadar etkisi olmayacak etkileri vardır. Özetle etkisizdirler.

Hiçbir yan etkisi yoktur ibaresi / iddiası.

Bu iddia da yine ülkemize özgü olmayan ama ülkemizde de çokça kötüye kullanılan bir söylemdir. Gerçek anlamda etkisi olan bir şeyin hiçbir yan etkisi olmaması söz konusu olamaz. C vitamininin bile fazla veya yanlış kullanımda ya da alerjik durumlarda yan etkisi mevcuttur.

Bu ne anlama gelmektedir; “bakanlık onaylı adı altında satılan bu ürünlerin, aslında hiçbir yan etkisi ve dolayısıyla kayda değer hiçbir etkisi olmadığı sebebiyle izinli oldukları ve tamamen uyduruk maddelerden oluşan ürünler olmasıdır.

Tabi kaçak olarak ülkemize sokulan ve yasadışı şekilde satışı yapılan ürünler ayrı bir mevzu.

Son söz ve “ yağ yakıcılar sağlığa zararlı mı dır?” sorusunun cevabı:

Eğer gerçekten işe yarayan maddeler ise, hatalı kullanımda gerçek anlamda sağlığa zararlı etkileri olabilir. Eğer uyduruk ürünlerse, hem maddiyat olarak size zarar vermektedir hem de içeriğinin kalitesi ne üdüğü belirsiz olan durumlarda yine sağlığınız için bir risk oluşturmaktadır.

Yağ yakıcılar sağlığa zararlı mı dosyasını bu şekilde ele almış bulunuyoruz, konu hakkında daha detaylı bilgi için, zayıflatıcı maddeler / yağ yakıcılar ile ilgili yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

5 Yorum

 1. Çağatay Hanlı
  27/12/2014 at 14:08 — Cevapla

  Sağlık açısından bilimsel olarak zararlı olmadığı kanıtlanmış yağ yakıcıları kullanmak spor yapanlar için oldukça faydalıdır. Ben uzun yıllardır kullanıyorum ve herhangi bir yan etkisi ile karşılaşmadım.

  • ali
   25/06/2015 at 23:38

   Cagatay hangi yag yakıcıyı kullanıyorsun

  • Murat
   06/03/2017 at 10:33

   Sen hangisini kullanıyorsun birader

 2. samet kaya
  01/05/2015 at 08:26 — Cevapla

  Madem zararli siz bole bi site olarak bu urunlerin satisibi niye yapiyosunuz yada sizin yag yakici dye sattiklaribiz. Yag yakicimi

 3. samet kaya
  01/05/2015 at 08:27 — Cevapla

  Madem zararli siz bole bi site olarak bu urunlerin satisibi niye yapiyosunuz yada sizin yag yakici dye sattiklaribiz. Yag yakicimiyakicimi.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir