Vücut yağı, insanın başlıca enerji deposudur. Kadınların vücudunda erkeklere göre daha çok yağ bulunur. Peki, kilo verme diyetlerinde yağ tüketmek ne kadar doğrudur? Yağ yakmak için tükettiğimiz yağları tamamıyla sıfırlamak kesinlikle doğru olmaz. Sağlıklı kilo kaybı için yağ alımının da belirli bir oranda olması gerekir.

Yaş gruplarına göre oranlar farklılık göstermekle birlikte, sağlıklı yetişkin bir bireyde enerjinin %12-15 ‘i proteinlerden, %55-60 ‘ı karbonhidratlardan, %25-30 ‘u yağlardan sağlanmalıdır. Buradaki oranlardan da anlaşılacağı gibi yağlar zayıflama diyetlerinde olmazsa olmazdır.

Yağlar mideyi yavaş terk ettiği için tokluk süresini uzatırlar. Yetersiz yağ alımı, acıkma hissini arttırarak açlık krizlerine yol açabilir. Yağda eriyen vitaminler olan A, D, E ve K vitaminlerinin emilimi için de yağ tüketimi önemlidir. Yağ tüketimi yetersiz olduğu zaman bu vitaminlerin vücuda alımında dengesizlikler gerçekleşebilir ve vitaminler, vücuttaki işlevlerini tam anlamıyla yerine getiremeyebilirler. Aynı zamanda yağlar östrojen ve testosteron hormonlarının yapısında bulunur. Yağların yetersizliği sonucunda bu hormonların salgılanmasında aksaklıklar olabilir.

Kırmızı et, süt ve süt ürünleri doymuş yağ alımını sağlar. Fazla yağ alımını engellemek için etin yağlı kısımları ayrılmalıdır. Et ile pişirilen yemeklere ekstradan yağ eklemeye gerek yoktur. Miktar kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama günlük yağ tüketimi 3-4 silme yemek kaşığı kadar olmalıdır. Salatalara eklenen yağ miktarı 1 porsiyonuna 1 tatlı kaşığı yağ eklenecek miktarda ayarlanmalıdır. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin en iyi kaynağı yağlı balıklardır. Kalp damar sağlığımız için haftada 2 kez balık tüketimi sağlanmalıdır. Omega-3 yağ asitleri; somon balığı, uskumru, alabalık gibi balık çeşitlerinde, ceviz, soya ve keten tohumunda bulunur. Omega-6 ise; ayçiçek yağı, susam, ceviz, soya ve mısırda bulunur.

Her besinde olduğu gibi yağları tüketirken miktar kontrolü ve çeşitlilik sağlamak, sağlıklı beslenme ve sağlıklı kilo verimi için çok önemlidir.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir