Eğer kas yapmak ve daha çekici görünmek için spor yapıyorsanız aklınızda illa ki bir noktada “yağ kütlesi oluşturmadan, yağsız bir şekilde nasıl kaslanabilirim ?” sorusu vardır.

Gerçek şu ki başlıkta size yalan söyledik çünkü bu tür şeylerin sizleri kısa yoldan hedefe götürebilecek “sırları” yoktur, maalesef…

Eğer öyle olsaydı, spor yapan insanların büyük bölümü vücutlarını geliştirebilmek için bu kadar zorlanmazlardı ve insanlar mükemmel vücutlara sahip şekilde yaşıyor olurlardı.

Fakat yine de umutsuzluğa kapılmanın alemi yok, neticede herkesin hayatında gelişime yer vardır ve çok kolay olmasa da yağsız bir şekilde kas kütlesi kazanmanın yolları mevcut.

Beslenme… Beslenme… Beslenme…

İstediğiniz yağ yakıcı supplementi kullanın, istediğiniz şekilde spor yapın, istediğiniz şok diyet programını uygulayın, uzun vadede beslenmenizi sıkı tutmadığınız sürece yağsız kas kütlesi oluşturmanızın neredeyse imkânsız olduğunu söyleyebiliriz.

Peki uzun vadede doğru şekilde beslenmenin sırrı nedir? Aslında burada önceliğiniz günlük tükettiğiniz kalori miktarını doğru ayarlamanız ve bu kalorileri doğru besin kaynaklarından almanız gerekliliğidir. Tabi aç kalarak diyet yaptığını zannetmek, pek çok kişinin düştüğü bir tuzak fakat bu spor yapanlar için diğerlerinden daha ciddi olumsuz etkiler yaratabilir. Sebebi ise kas kütlenizi korumak ve hatta geliştirmek için günlük tüketmeniz gereken bir miktar protein ve yağ (ve karbonhidrat, ama bu diğer ikisinden daha opsiyonel gibi…) olmasıdır.

Eğer vücudunuz için gerekli bu gıdaları doğru kaynaklardan alarak tüketmezseniz, kas geliştirmeniz imkansız hale geleceği gibi, kas kütlenizde bir azalma ve güç kaybınız olacaktır.

Özetle, doğru beslenmediğiniz sürece işiniz zor, fakat zorluklar burada da bitmiyor.

Neden insanlar bulk ve cut dönemleri yapıyor? Doğru beslenerek yağsız şekilde kaslanmak mümkün değil mi?

Aslında bu mümkün, en azından teorik olarak. Yani eğer halen genç yaşta ve metabolizmanızın hızlı çalıştığı bir dönemde iseniz ve en optimal şekilde beslenirseniz, kas kaybı olmadan veya bir miktar kas kazanarak halen yağ yakmayı başarabilirsiniz.

Fakat burada ciddi bir problem var ki, o da en ideal şekilde beslenmenin çoğu insan için neredeyse imkansız olması. İş – okul hayatı içerisinde ve günlük hayatın koşuşturması içinde, özellikle supplementlere ve dışarıda yemek yemeye çok fazla ayıracak bütçeniz yoksa ise ve kendi yemeğinizi kendiniz hazırlamak zorunda kalıyorsanız, işiniz zor.

Bunun yanında diğer bir problem de, her ne kadar ideal besleniyor olursanız olun, çoğu kişinin bünyesi için, yağlanarak kas yapmanın daha verimli ve hızlı olacağıdır.

Yani daha rahat ve serbest bir beslenme programı ile bir miktar yağlanarak 1 kilo kas kütlesini 3-4 ayda kazanırken (örneğin…), aynı miktarda kası yağsız bir biçimde kazanmaya çalışırsanız, işiniz çok daha uzun sürebilir.

Çoğu profesyonel vücut geliştirme ve sıklet zorunluluğu olan dövüş sporu ve benzer sporcunun, bulk ve cut dönemlerine girmelerinin sebebi, bir miktar da olsa yağlanarak kas yaptıktan sonra, hızlı bir şekilde yağlardan kurtularak kas kütlesini korumaya çalışmanın daha efektif olmasıdır.

yağsız kas kütlesi

Peki hızlı şekilde yağ kütlesinden kurtulup nasıl kaslar korunabilir?

Öncelikle şunu belirtelim, yağ kütlenizi azaltırken çok çok büyük ihtimalle, bir miktar kas kütlesi kaybı yaşayacaksanız. Bundan kaçış yok.

Ama bunu minimumda tutabilmek için, karbonhidrat miktarını minimuma indirirken, protein ve yağ miktarını olması gereken ideal seviyelerde tutmaktır.

Tabi bütün bunlar okurken kulağa çok kolay geliyor olabilir fakat bütün bunları gerçekleştirmek göründüğünden zor.

Özetle, maalesef kas kaybetmeden yağ eritmenin pek kolay yolu veya gizli formülü yok ve yapabileceğiniz en iyi şey, işin en başında diyetinizi sıkı tutup gereksiz yere kilo almamak.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir