Yatmadan öne hangi gıda takviyeleri tercih edilmeli?

Eğer bir sporcuysanız ve özellikle güç gerektiren sporlar veya vücut geliştirme ile uğraşıyorsanız gece uykusundan önce tüketmeniz gereken en önemli şey proteindir diyebiliriz. Bunun en önemli sebebi elbette proteinlerin ve bunların içinde bulunan amino asitlerin sindirilip kana karıştıktan sonra kas yapımında ve mevcut kas hücrelerinin tamiratında kullanılıyor oluşudur.

Kas yapımında en önemli gıdaların başında gelen proteinler, bu bakımdan ele alındıklarında kesinlikle vazgeçilmez bir gece supplementidirler.

Elbette burada yapacağınız seçim de çok önemlidir. Yatmadan önce tüketeceğiniz proteinleri doğal gıdalardan mı temin edeceksiniz, yoksa bu işe yarayan gıda takviyelerini mi tercih edeceksiniz?

Aslında burada varabileceğimiz en önemli sonuç şu, bu ikisinin kombinasyonu, yani hem doğal gıdaların tüketilmesi hem de gıda takviyelerinin yani supplementlerin birlikte kullanılması önemlidir.

Bunun sebebi, doğal gıdalardan temin edeceğiniz protein miktarının ideal seviyede olabilmesi için oldukça fazla miktarda olması gerektiği için, bu durumun midenizde şişkinlik ve başka sorunlar yaratabileceği gerçeğidir. Yatmadan önce 1 – 1,5 litre süt içmek çok da iyi bir yöntem değildir. Sütün içerisindeki yağın hem sindirimi zordur hem de bu miktarlarda gıdayı bir seferde tüketmek sindirim sağlığınız açısından (uyku öncesinde) sıkıntılı olabilir, reflü ve gastrid gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

Peki yatmadan önce hangi tür protein tozunu kullanmalıyız?

Bu durum için ideal olan protein türü sütün içinde de bulunan başlıca protein olan kazeyin (caseine) maddesidir. Yavaş (hatta belki de en yavaş) sindirilen protein türü olan kazeyin, uykudan önce tüketildiğinde ideal şartlarda 8 saat boyunca yavaş yavaş sindirilerek vücudunuzun tabiri caiz ise aç kalmamasını sağlar.

Whey protein ise hızlı sindirildiğinden yaklaşık 1 saat içinde vücutta tüketilir ve uykuda bulunduğunuz (mümkünse 8 saat veya biraz daha fazla) zamanın geri kalanında vücudunuzun katabolik metabolizmaya geçmesini ve kas kaybetmesine sebebiyet verebilir. Elbette bu durum, yani kurtardığınız ilk 1 saat hiç yoktan iyidir fakat yine de kazeinin size sunabileceği uzun vadeli kazanç kadar iyi değildir.

Özetle, gece yatmadan önce protein tozu kullanacaksanız bu iş için en uygunu saf kazein içeren türdeki protein tozları veya diğer formdaki supplementlerdir.

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir