Bilgiler – Faydalar – Zararları

 

Yeşil çay uzun süredir halk arasında çok sağlıklı olduğu gerekçesiyle içilmesi tavsiye edilen bir çay türüdür ve gerçekten de uzmanlar da yaptıkları bilimsel araştırmalar doğrultusunda yeşil çayın gerçekten sağlıklı bir madde olduğu kanaatini desteklemektedirler. Sadece sağlık üzerinde ve kanseri önlemede olumlu etkileriyle sınırlı kalmayan bu maddenin ayrıca sporcu supplementlerinde de sık sık etken madde olarak kullanıldığını gördüğümüz için, biz de sizlerin daha iyi bilgi alabilmesi için yeşil çayı derinlemesine incelemeye karar verdik.


 

Yeşil çay nedir?

Türkiye’de de yaygın olarak bir içecek olarak kullanılan siyah çay’ın da kaynağı olan çay bitkisinin yapraklarının, daha farklı bir dizi işlemden geçirilerek (çoğu zaman buharla yapılan) bu işlemler sonrasında tüketime sunulmuş halidir.

Yeşil çay için “Camellia Sinensis” olarak da bilinen çay bitkisinin bir tüketim türüdür dersek yanlış olmaz.

Etkileri nelerdir?

Yeşil çay pek çok olumlu etkisi olan bir içecek türüdür. Bu yüzden de sadece hemen hemen dünyanın her yerinde bir içecek olarak değil aynı zamanda bu faydalarından ötürü pek çok gıda takviyesinde de destek madde olarak kullanılmaktadır.

Aşağıda yeşil çayın olumlu etkilerinden bazılarını görebilirsiniz:

 • Kanser önleyici pek çok alt maddeyi içerir.
  • Özellikle karaciğer, pankeras, mide kanseri türlerinde önleyici olarak etkilidir.
 • Kalp hastalıklarına karşı önleyicidir.
 • Yüksek kolesterole iyi gelmektedir.
 • Tip 2 diyabet önleyicidir.
 • Vücudun yağ yakım hızını artırma özelliği vardır.
 • Uyarıcı özellikleri vardır ve bu sebepten ötürü hem zindeliği hem de zihinsel gücü olumlu yönde etkiler.

Görüldüğü üzere sadece bu özellikleri sebebiyle bile yeşil çayın insanlar için oldukça faydalı olduğunu söylemek mümkündür.

[two_third]


 

Yeşil çay pek çok kültürde binlerce yıldır şifa verici ve hastalıklardan koruyucu olarak tüketilmektedir. İsa’dan önce 2700’lü yıllarda Çin’de ilk olarak tüketildiği düşünülmektedir.

[/two_third]
[one_third_last]yesil cay hangi hastaliklara iyi gelir[/one_third_last]


 

Yan etkileri nelerdir?

Elbette özellikle bazı insanlarda bazı yan etkilerinin de olduğunu belirtme fayda vardır. Bu yan etkilerin çoğu tüketim miktarı ile doğru orantılı olarak ortaya çıkabilmektedir

Yeşil çayın yan etkileri şöyledir:

 • Baş dönmesi, titreme
 • Anksiyete, tedirginlik
 • Mide bulantısı, krampları ya da başka gastrointestinal sorunlar.

Yine de yukarıdaki liste sizi çok da korkutmamalı, en nihayetinde günümüzde her türlü cafe ve restoranda standart bir içecek olarak sunulmaktadır ve kullanımı oldukça güvenlidir.

Nasıl kullanılır? Ne kadar içilmelidir?

Yeşil çayın en büyük dezavantajlarından bir tanesi gerçek anlamda faydalarından yararlanabilmek için oldukça sık ve büyük miktarlarda tüketilmesi gerektiğidir.

Günlük tüketim miktarının belirlenebilmesi için öncelikli olarak bir fincan yeşil çayın içerisinde 50mg etken madde (EGCG) olduğunu aşağı yukarı bilmeniz gerekmektedir. Bu sebepten ötürü aşağıdaki dozajlara ulaşmak için yeşil çay özütü içeren gıda takviyeleri tüketmek de tercih edilebilir.

Elbette günde içilen bir fincan yeşil çay da sağlığınıza olumlu etkiler gösterecektir ama tam anlamıyla randıman almak istiyorsanız

Kanserden korunmak için günde üç veya daha fazla kez 200mg ‘dan daha fazla etken yeşil çay maddesi içeren içecek veya gıda takviyesi tüketmelisiniz. Bu dozaj taban seviyedir ve daha fazla da tüketim söz konusu olabilir, örneğin gün içinde 4-5 kez.

Kimler tarafından kullanılabilir?

Doktor tarafından herhangi bir sebeple yeşil çay kullanmaması önerilen kişiler hariç sağlıklı her birey yeşil çay tüketebilir. Eğer sağlığınızla ilgili bir şüpheniz varsa veya yeşil çaya karşı alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız lütfen doktorunuza danışın.

Başka hangi maddelerle kombine edilebilir?

Yeşil çay, bir çok madde ile birlikte kombine edildiğinde daha etkili olmaktadır. Bu maddelere örnek olarak balık yağı, vitamin C, Kafein, L-Theanine gösterilebilir.

Diğer notlar / Uyarılar

Karbonhidrat emilimini geçici olarak kısıtlamaktadır, kilo almak isteyen kişiler bu maddeyi karbonhidratlar ile birlikte tüketmemeye özen göstermelidirler.

Benzer maddeler

Kahve, Siyah Çay

2 Yorum

 1. Canan
  08/12/2014 at 12:29 — Cevapla

  Yeşil çay çok güzel ödem attırıyor ama eğer tansiyon düşme durumunuz varsa kullanımına dikkat etmelisiniz.
  Normal zamanlarda da tansiyonum düşük ama diyet yaptığım dönemlerde yeşil çayı 1 bardaktan fazla tüketirsem, anında tansiyonum düşüyor ve baş dönmesi yaşıyorum.

 2. Elif Çınar
  27/12/2014 at 13:33 — Cevapla

  Yeşil çayı günde en az 3 4 kez tüketiyorum. Hem tadını beğeniyorum hem de yağ yakım hızını arttırıyor olması kilo vermemi kolaylaştırıyor. Bu yazıyı okuduktan sonra sık sık başımın dönme nedeninin yeşil çay olabileceğini düşünmeye başladım. Artık yeşil çayı eskisine nazaran daha az tüketmeye karar verdim.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir