Son günlerde oldukça büyük bir trend haline gelmiş olan kilo verme için yeşil kahve özütü içeren hapların ve diğer türde gıda takviyelerinin gerçekten işe yarayıp yaramadıkları konusunda pek çok yalan yanlış bilgi olmasından ötürü biz de yeşil kahve nedir ne değildir ve gerçekten işe yarayıp yaramıyor mu gibi tüm soruları bir bir ele almaya karar verdik.

Yeşil kahve ve yeşil kahve özütü hakkında bilgiler

Nedir?

Yeşil kahve nedir? Yeşil kahve çekirdekleri aslında bildiğimiz kahve çekirdeklerinin kavrulma işleminden geçirilmemiş olanlarına verilen addır. Kilo verdirme konusunda etkili oldukları iddiasının altında yatan başlıca sebep içeriğinde yoğun miktarda bulunan klorojenik asit (Chlorogenic acid) maddesidir.

Etkileri nelerdir?

Dr. Oz ve pek çok diğer medyatik doktorun iddiasına göre yeşil kahve ve bu özütü içeren gıda takviyeleri hızlı şekilde yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcı olmaktadırlar. Bunun yanı sıra yüksek tansiyona da iyi geldikleri iddia edilmektedir.

Diğer bazı olumlu etkileri arasında alzheimer hastalığına karşı koruyucu olmak ve enfeksiyonları durdumak olduğu söylenmektedir.

İşin gerçeği ise, yağ yakma ve kilo verme konusunda bazı bilimsel araştırmalara göre özellikle obez insanlarda orta vadeli kullanımda (12 hafta) eğer günlük 80-200 mg dozajında tüketilirlerse bir miktar etkili oldukları görülmüştür. FAKAT bu durum egzersiz yapmadan veya doğru beslenmeden tek başına yeşil kahve kullanarak kilo vermenize olana sağlamamaktadır!

Bu maddenin zayıflatıcı etkisinin yemeklerdeki karbonhidratların emilimini engellemesiyle gerçekleştiği tahmin edilmektedir yani bir nevi karbonhidrat bloke edicidir.

Yan etkileri nelerdir?

Kahveye alerjisi olanların yeşil kahveye de doğrudan alerjik tepki göstermeleri kaçınılmazdır. Bunun dışında ağızdan tüketimi genel anlamda zararsız gözükmektedir fakat nefes yoluyla tüketilen şekillerden kaçınılmak gerekmektedir.

Bunun yanı sıra çoğu yeşil kahve ürününde ve doğal formunda kafein bulunmaktadır. Bu maddenin gösterdiği tüm yan etkiler yine gözükebilir.

Çarpıntı, mide bulantısı, kan basıncında değişiklik, baş ağrısı ve anksiyete yapabilir.

Nasıl kullanılır?

Tavsiye edilen kullanım önerisi kullanacağınız supplementin içeriğindeki Chlorogenic Acid miktarına bağlıdır. Bu maddenin günde toplamda 80-120 mg arası tüketilmesi önerildiğine göre örneğin %10 CA içeren bir yeşil kahve ürünü günde 800-1200mg miktarında tüketilebilir. Dikkat edilmesi gereken miktar klorojenik asit miktarıdır.

Kimler kullanabilir?

Genel anlamda sağlıklı bireyler eğer kafein ve kahveye karşı alerjileri yoksa ve herhangi bir sağlık problemleri / ilaç kullanımları olmadığı takdirde güvenle kullanabilirler.

Kimler kullanamaz

Hamilelerin, ilaç kullananların, kalp-damar ve benzeri hastalıkları bulunanların ve çocukların kullanmaması tavsiye edilir.

Kaynaklar:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

 

2 Yorum

  1. 02/02/2015 at 16:54 — Cevapla

    Yeşil Kahve çekirdeği için

    Kimler kullanamaz kısmına

    Hamilelerin, ilaç kullananların, kalp-damar ve benzeri hastalıkları bulunanların ve çocukların kullanması tavsiye edilir demişsiniz. KULLANMAMASI demeniz gerekiyor sanırım

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir