Proteinler vücutta pek çok önemli işlevi yerine getiren çok önemli besin kaynaklarıdır. Pek çok farklı protein türü mevcuttur ve bunların arasında en önemlilerden bir tanesi de yumurta proteini dir.

Yumurta proteini, yurt dışında pek çok farklı şekildeki (toz, sıvı, hap) supplementte sunulsa da ülkemizde pek bulunmamaktadır. Bu aslında, yumurtanın ne kadar kaliteli bir protein kaynağı olduğu düşünüldüğünde dezavantajdır çünkü her sporcu, özel bir alerjisi bulunmadığı sürece yumurtanın besleyici gücünden faydalanmalıdır.

İşin iyi yanı, yumurta dediğimiz şeyin oldukça kolay bulunabilen bir besin maddesi olması ve pek çok diğer besin maddesine göre, uygun fiyatlı olmasıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, yumurtadaki protein miktarının büyük kısmının, yumurtanın beyazında bulunmasıdır.

Çiğ bir tavuk yumurtasında aşağı yukarı; 72 kalori, 5 gram yağ, 186mg kolesterol, 71 gram sodyum, 70 gram potasyum ve 6 gram protein bulunmaktadır.

Bu 6 gram proteinin aşağı yukarı 3,5-4 gramı yumurtanın beyazında bulunmaktadır ve yumurta beyazının hiç yağ içermediği hesaba katılırsa, oldukça iyi bir orandır.

Yumurta proteinin faydaları:

  • Yumurtadaki proteinler, en kaliteli tipteki proteinlerden sayılmaktadır.
  • Yumurta proteini, çocuklarda beyin gelişimine katkıda bulunmaktadır.
  • Yumurta kabuğunun rengi, tavuğun cinsini göstermektedir, bunun yumurtanın kalitesiyle hiçbir bağlantısı yoktur.
  • Yumurtalar, doğanın en iyi ambalajıdır. Bir yumurta, 3 ay boyunca tüketime uygun şekilde durabilir.

Yumurta ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler:

  • Çiğ yumurta, besin kalitesi ve miktarı olarak avantajlı bir şey olmadığı gibi, ihtiva edebileceği salmonella virüsü sebebiyle tüketilmesi tavsiye edilmeyen bir şeydir. Lütfen yumurtaları pişmiş tüketiniz!
  • Yumurtayı pişirmek içerisindeki proteinlere zarar vermez ve daha az faydalı hale getirmez!
  • Yumurtayı sarısından ayırıp tüketmek her ne kadar uzun vadede maliyeti artırsa da, daha saf proteine ulaşmak için iyi bir fikirdir.
  • Yumurtaların içerisinde antimikrobik izozom’lar, Avidin, Ovalbumin ve pek çok değişik türde protein çeşidi bulunmaktadır.

 

Özetle yumurtalar, sağlıklı her bireyin diyetinde yer sahibi olması gereken bir besin türüdür. Her besinde olduğu gibi yumurta proteinini de uygun miktarlarda ve düzenli olarak tüketmek uzun vadede bireyin sağlığına olumlu etkiler sağlayacak bir davranıştır.

 

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir