Yağ yakıcılar ve zayıflatıcı maddeler yazı dizimizin ilk bölümünde, konuya genel bir giriş yapıp, bu maddelerin hangi prensiplerde çalıştığını inceledikten sonra, bu hafta boyunca hangi maddeleri işleyeceğimizi belirleyeceğiz.

Zayıflatıcı maddeler nasıl çalışırlar?

Piyasadaki çoğu yağ yakıcı madde, termojenik niteliklere sahip olup, vücuttaki yağ yakım sürecini hızlandırmak ve yağın enerji olarak kullanılmasındaki verimi artırmak prensibi ile çalışırlar. Yağ yakıcılar hakkında genel olarak diyebileceğimiz, metabolizma hızını artırarak yağ yakım sürecini artırdıklarıdır. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, piyasada yağ yakımına ve kilo verdirmeye etkisi olduğu iddiasıyla satılan pek çok maddenin yukarıdaki niteliklerde olmayışıdır. Piyasada oldukça fazla yağ yaktığını iddia eden sahte ve işlevsiz ürün de bulunmaktadır, tüketicilerin hem sağlıkları hem de paralarını işe yaramayan ürünlere kaptırmamaları için buna da özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Gerçek anlamda yağ yaktırıcı ve zayıflatıcı niteliklere aship bazı maddelerin Türkiye’de satışının yasak ya da reçeteye bağlı olduğunu unutmamakta fayda vardır, zaten bu tür bazı ürünlerin, bilinçsiz kullanımda ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebileceği ve hatta ender durumlarda da olsa ölümle sonuçlanabilecek durumlara sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır. Bu arada, her yasaklı maddenin de işe yaradığı düşünülmemelidir, özellikle kadınlara satılan bazı “kilo verdirici” olduğu iddiası ile özellikle kadınlara pazarlanan bazı haplar/ilaçlar vb. ‘leri, tamamen sahtekarlığa ve hiçbir işe yaramadıkları vb. sebeplerle yasaklanmışlardır.

 Hangi zayıflatıcı maddeler üzerinde duracağız?

Bizim bu yazı dizimizde üzerinde duracağımız ve ne kadar etkili olduklarını, nasıl ve kimler tarafından kullanılması gerektiğini ve fiyat / performans oranları gibi niteliklerini inceleyeceğimiz bazı maddeler şunlardır:

Bunların yanı sıra, zayıflamada etkili bazı diğer yöntemleri ve nasıl fit bir vücuda kavuşabileceğiniz konusunu da işleyeceğiz.

Yasaklı veya reçeteye bağlı zayıflatıcı maddeler

  • Efedrin
  • Yohimbine
  • Dinitrophenol
  • Clenbuterol
  • 1,3-dimethylamylamine

Gibi ülkemizde (ve bazı diğer ülkelerde) yasaklı, reçeteye bağlı olan veya kullanımı ciddi sağlık riskleri oluşturabilecek maddeleri ise daha sonra başka bir yazı dizimizde inceleyeceğiz ve kullanımlarının, sağlık ve fitness amacıyla spor yapan insanlar için neden gereksiz ve tehlikeli olabileceğini tartışacağız. O zamana kadar okurlarımızın da bu tür maddelerden uzak durması veya bunlara karşı temkinli olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Sonuç

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için düşük bir yağ yüzdesine sahip olmak en önemli koşullardan bir tanesi, fakat unutulmaması gereken konu, bunun ancak doğru bir beslenme programıyla ve spor yaparak elde edilebileceğidir.

L- Carnitine hakkındaki yazımızı okuyarak bu konuya devam edin!

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir