Spor yapan herkes daha fit olmak ister, kimleri zayıflamayı ön planda tutar, kimileri ise kas yapmayı. Bazı insanlar ise spor yapmak veya fit olmak gibi hedeflerinin yanı sıra (veya bundan bağımsız olarak) daha zeki olmak veya zekalarını daha iyi kullanmak isterler. Bu hedefinizi gerçekleştirmenize izin verebilecek, yani daha zeki olmanızı sağlayabilecek bir takım gıda takviyeleri ve bunların hangi kombinasyonlarının en iyi etkiyi gösterecek olduğunu sizlere bu sayfada açıklamaya çalışacağız.

Ama öncelikle, eğer okumadıysanız, zeka açan gıda takviyeleri hakkındaki konu başlığımızı incelemenizi tavsiye ederiz!

Temel seviye zihin açan supplement kombinasyonları

Eğer nootropik (zihin açıcılar) konusunda tecrübesiz iseniz veya giriş seviyesinde bir şeyler denemek istiyorsanız, öncelikli olarak önerebileceğimiz zihin açıcı gıda takviyesi kombinasyonu kesinlikle L-Theanine ve Kafein ikilisinin kombinasyonu olacaktır.

L-Theanine çayın içerisindeki etken maddelerden bir tanesidir ve kafeinin olumsuz etkileri olan anksiyete, heyecan, çarpıntı, uyku bozuklukarı vs. gibi faktörleri etkisiz hale getirmektedir. Ayrıca kendi başına da oldukça faydalı bir nootropik olan theanine kesinlikle zeka açmak için kullanılması elzem bir supplementtir.

Kafein ise malum herkesin bildiği üzere, oldukça kuvvetli bir motivasyon ve uyanıklık artırıcıdır. Bu iki madde aşağıdaki oranlarda kullanıldığında olumlu etkilerini göstermeye başlarlar:

100 mg theanine + 50 mg kafein.

Bu karışımı günde 2-3 defa uygulayabilirsiniz ama öncelikli olarak kendi toleransınızın ne kadar olduğunu kendiniz belirlemelisiniz.

Bu maddeleri doğal gıdalardan almak istiyorsanız, kafein için etkili doz olan kafeini aşmak oldukça kolay olduğunu belirtmekte fayda var çünkü pek çok farklı kahve türünün içerisindeki kafein miktar oldukça değişkendir. Örneğin bir Starbucks kahvesinde küçük boy için ortalama 50-250 mg kafein bulunabilmektedir.

Bir başka problem nokta ise, bir fincan çayın içerisinde aşağı yukarı sadece 25-30 mg theanine bulunduğu gerçeğidir. Bu hesaba göre 7-8 fincan çay içerseniz ancak arzu edilen miktarlara ulaşabilmektesiniz… Bu sebepten ötürü en azından theanine maddesine gıda takviyeleri aracılığıyla ulaşmakta fayda var gibi gözüküyor.

Zihin açan gıda takviyeleri – Orta seviye:

Eğer L-Theanine ve Kafein kombinasyonu size yeterli gelmiyorsa, bu ikilinin üstüne

L-Carnitine ve Creatine ikilisini, ayrı ayrı veya birlikte kullanarak ekleyebilirsiniz. L-Carnitine’i nasıl kullanacağınız hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Creatine için ise kabaca günde 5 gram kullanım tavsiye edilebilmektedir. Özellikle bol su ile tüketilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

İleri seviye zihin açıcı kombinasyonu

Yukarıdaki maddelerden bağımsız olarak, daha ileri seviye zeka geliştirici kombinasyonu arıyorsanız,

Sarı Kantaron (diğer adları: Koyun kıran out, kılıç out, mayasıl out) olarak da ülkemizde bilinen Hypericum Perforatum (diğer ingilizce adı St.John’s Wort) adlı maddeyi deneyebilirsiniz.

[box type=”error” ]Fakat bu maddenin bazı ilaç türleri ile (özellikle CYP3A4 enzimini kullanan ilaçlar) etkileşime geçtiğini hatırlatmakta fayda var, bu yüzden kesinlikle doktor tavsiyesiyle kullanılması gereken bir madde olduğunu hatırlatalım.[/box]

2 Yorum

 1. nihal
  13/12/2014 at 23:31 — Cevapla

  Kızım bu sene sınava girecek.
  Onun kullanması için bu ürünlerden almayı planlıyorum.
  Yan etkisi olmadığını okudum ama yine de öncesinde doktora sormak iyi olacaktır.

 2. Hüsnü Yılmaz
  10/01/2015 at 23:37 — Cevapla

  Daha önce kilo vermeyi kolaylaştıran supplementler kullanmıştım fakat zihin ve zeka geliştirici olanları ilk kez burada okuduktan sonra öğrendim. Şu an üniversite ikinci sınıftayım ve derslerim giderek yorucu oluyor. Yazdıklarınızı okuduktan sonra temel seviye zihin açan supplementleri kullanmayı düşünüyorum. Eğer istediğim verimi alabilirsem orta seviye olan zihin açıcı supplementleri kullanmaya başlayacağım. Bunları kullanırken tabi ki çok üzerinde durduğunuz kullanılması gereken mg değerlerini göz önünde bulunduracağım.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir