ZMA pek çok şey vadediyor, bunlardan belki de en önemlisi ise testosteron artışı. Peki bunların ne kadar doğru?

 

ZMA Nedir?

Patentli bir formülasyon olan ZMA

  • Zinc (Çinko)
  • Magnesium (Magnesium aspartate olarak)
  • Vitamin B6

 

ZMA Nasıl Kullanılır?

ZMA supplementleri, diğer mineral supplementleri gibi, gündüz (veya günün herhangi bir saatinde) aç karnına kullanılmalıdırlar. Dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise, bu supplementi, birbirlerinin emilimini olumsuz etkiledikleri için, kalsiyum ile birlikte tüketmemek gerektiğidir.

Ürünün içerisindeki öğeleri tek tek incelemek gerekirse;

Çinko:

Oldukça faydalı ve insan sağlığı için gerekli bir maddedir. Ayrıca, çinkonun testosteron eksikliği olanlardaki hormon seviyesini, bir miktar artırdığı bilinmektedir.

Çinko, diğer mineraller gibi vücuttan özellikle ter yoluyla atıldığı için, spor yapanlarda kimi zaman eksikliği görülmektedir ve bu da dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Bir başka dikkat edilmesi gereken konu da, çinkonun kalsiyum ile birlikte kullanılmaması gerektiğidir. Bu yüzden ZMA veya tek başına çinkoyu, aç karnına almakta fayda vardır.

Magnezyum:

Insan vücudunda yine oldukça önemli bir yere sahip bir başka elektrolittir. Magnezyum insan vücudunda en çok eksiklik çekilen maddelerden bir tanesidir (normal bir diyette) ve bu yüzden dışarıdan temin edilmesinde çoğu zaman fayda bulunmaktadır. Özellikle bu tür eksiklik görülen durumlarda magnezyum supplementleri, çok büyük sağlık faydaları gösterebilmektedirler.

 

ZMA ne işe yarar?

ZMA ‘nın en büyük satış noktalarından biri, erkeklerde testosteron seviyesini artırdığına yönelik olan inanıştır. Yapılan testlerde ise bu konuda, özellikle sağlıklı erkeklerde, kayda değer derecede bir artış görülmediğini belirtmemiz gerekmektedir.

ZMA ‘nın gerçekten işe yaradığı ve kullanılmasının tavsiye edilebileceği faktör, vücuda çinko ve magnezyum gereken durumlarda, bu eksikliğin besin dışında, takviyelerle giderilmesi gereken durumlardadır.

 

SONUÇ

ZMA hakkında bir başka gerçek ise, yapılan bir araştırmaya göre, ZMA kullananların kullanmayanlara güç artışlarında daha büyük hızlanma olduğu yönündedir. Bununla çelişen bir başka bilimsel araştırma olsa da ve testosteron artırma konusunda pek bir etkisi yokmuş gibi gözükse de, ZMA nın içeriğindeki maddeler zaten insan vücudu tarafından zaten ihtiyaç duyulan doğal maddeler olduğundan, ZMA yine de denenebilir bir üründür.

 

1 Yorum

  1. 14/08/2015 at 15:11 — Cevapla

    […] […]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir