Ramazan gibi beslenme açısından sporcuları oldukça zorlayan bir ay sonrasında bayramda yeme – içmenin ve özellikle tatlıların ayarını kaçıranlardansanız, bu yazı size normal beslenme şartlarına dönmenizde ve diyetinize çeki düzen vermenizde yardımcı olabilir.

Çoğu insan ramazan’dan sonra bayramda gerek aile ve eş dost ziyaretleri gerek ise bir ay boyunca yiyecek içeceklerden kısmış olmanın sonrasında gelen rahatlıkla düzenli beslenme alışkanlıklarını bozar ve bayram boyunca sürecek olan bir yeme sürecine girer. İşin kötü tarafı çoğu zaman bu fazla ve sağlıksız beslenme alışkanlığı, bayramdan sonrasına sarkarak uzun süreli bir alışkanlığa dönüşür.

Bayram bitti ve pek çok insan yukarıda bahsettiğimiz hataları yaptı, şimdi size bu hatalardan en az hasarla dönmeniz için 5 kısa ve etkili taktik vereceğiz.

 

1) Sorumluluk üstlenin! Evet bayram boyunca akraba ziyaretlerinde ikram edilen tatlılara, şekerlemelere hayır diyemediniz “olan oldu” diyip geçiştirmektense, sorumluluğu psikolojik olarak üstlenip, hatayı kabullenmek, tekrar doğru beslenme yoluna giden yolda atılması gereken en büyük ve en önemli adım!

2) Bayram biter – şekerlemeler biter! İkinci kuralınız bu olmalı. Bayramın son günüyle birlikte evde kalan her türlü şekerleme, tatlı ve normal sporcu diyetinize uymayan ne kadar yiyecek varsa (çöpe atın demiyoruz ama) gözden çıkartın. Özetle, yemeyin! Kime nasıl ikram ediyorsanız edin ama siz yemeyin!

3) Bolca su için! Muhtemelen bayram boyunca su tüketiminize de dikkat etmediniz! Bol bol su içerek hem bu eksiğinizi karşılayabilirsiniz hem de şekerleme tüketme ihtiyacınızı az da olsa giderecektir, çünkü bayram boyunca yüksek şeker tüketimine alışan vücudunuz sürekli bunun sürmesini isteyecektir.

4) Plan yapın! Hemen şimdi tekrar eski düzenli beslenme şeklinize dönmek için, yarınki öğünlerinizi planlayın ve bu planı uygulayın, hem de mümkünse kelimesi kelimesine…

5) Kaliteli besinler tüketin! Normalde sağlıklı olduğunu düşündüğünüz besinler sizin için sandığınız kadar iyi olmayabilir. Yediklerinizi gözden geçirin ve temel besin öğelerine geri dönün, yediklerinizin mümkün mertebe işlenmemiş besinlerden oluşmasına dikkat edin.

 

Ve her şeyden önemlisi, motivasyonunuzu bozmayın! Sağlıklı beslenme ve güzel bir vücuda giden yol bir haftada sizi sonuca götürmeyeceği gibi, bir haftada da sizi sonuçtan fazla uzaklaştırmaz, yeter ki doğru yolu bulmakta geç kalmayın!

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir