Nedir – Nasıl Kullanılır – Faydaları ve zararları nedir?

Beta-Alanine spor performansınızı artırabilecek ve bu yüzden de pek çok pre-workout ürününde kullanılan bir tür amino assittir. Betaine ile karıştırılmaması gereken bu maddeyi sizler için inceledik ve faydaları, zararları ve nasıl kullanılması gerektiği hakkında bu yazıyı hazırladık.

Eğer siz de performans artışı için supplement kullanımı konusunda bilgi almak istiyorsanız, Beta-alanine sizin için doğru tercih olabilir. İşte bu maddenin özellikleri:

Beta-Alanine nedir?

Bir amino asit olan alanine maddesinin bir türevi olan beta-alanine, aslında sadece spor yapanlar tarafından kullanılan bir supplement değildir. Aynı zamanda kırmızı et ve balıkta da bolca bulunan bu madde, geçtiğimiz dönemlerde sıkça sporcuların antrenman öncesi kullandıkları pre-workout ürünlerde kendine yer edinmeye başladı.

Bunun en büyük sebebi ise, Beta-Alanine maddesinin insan vücudu üzerinde gösterdiği etkiler.

Beta-Alanine etkileri:

Bu amino asidin en büyük etkisi, hissedilen yorgunluk seviyesini aşağıya çekip aynı zamanda da kas dayanıklılığını artırmasıdır. Bu durum, özellikle antrenman esnasında yaptığınız tekrar sayısını artırmanızı sağlarken (özellikle 7-15 tekrar aralığında çalışırken) dolaylı olarak daha hızlı kas yapmanızı ve daha güçlü olmanızı sağlar. Özetle, sporcular için vazgeçilmez sayılabilecek bir supplement türü olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikleri açısından kreatin maddesi ile bir miktar benzerlik göstermektedir fakat bu iki madde bir arada kullanılabilir.

Beta-Alanine yan etkileri:

Kısa vadeli tüketimlerde bilinen pek bir zararı olmasa da, özellikle yüksek miktarlarda kullanımında ortaya çıkan en büyük yan etkisi, el ve yüz bölgesinde hissedilen karıncalanma hissiyatıdır. Paresthesia (parestezi) olarak da bilinen bu etki, Beta-alanine kullanımına bağlı olarak gerçekleşiyorsa, zararsız olarak kabul edilmektedir.

Bu hissiyat genellikle vücudunuzun alışkın olduğundan fazla miktarda tüketim yapıldığında görülmektedir ve zannedildiğinin aksine kan dolaşımının artması, alerji veya zehirlenme ile alakalı değildir (eğer beta-alanine kullanımından ortaya çıkıyorsa…)

Beta alanine zararlı mıdır?

Kısa vadeli ve doğru kullanımda bilinen herhangi bir zararı bulunmasa da, çocukların, hamilelerin ve herhangi bir sağlık problemi olanların ve/veya ilaç kullananların kullanmadan önce doktorlarına danışmalarında fayda vardır.

Beta Alanine nasıl ve hangi miktarda kullanılır?

Tavsiye edilen kullanım şekli kişinin bünyesine göre değişmekle beraber, 2-5 gram arasındadır. Burada dikkat edilmesi gereken ve pek çok supplement üreticisinin atladığı konu, bu maddenin kullanımının zamana bağlı olmayışıdır. Aynı kreatin gibi, düzenli kullanımda en büyük etkiyi gösteren bu madde, yine de antrenman öncesi ürünlerde daha sıklıkla bulunmaktadır.

Bunun, ortaya çıkardığı parestezi etkisinin tüketicilerde “bu supplement işe yarıyor!” (bkz. işe yarayan supplementler) hissiyatı vermesinden, kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Yoksa günün hangi saatinde kullandığınızın, antrenman performansı üzerinde etkisi olmadığı belirtiliyor bilimsel araştırmalar sonucunda.

 Doğal Beta-Alanine kaynakları nedir?

 • Kırmızı et
 • Balık
 • Yumurta
 • Tavuk (özellikle göğüs kısmı)

Doğal olarak en fazla beta alanine içeren gıda grupları arasında yer almaktadırlar.

3 Yorum

 1. Can
  21/05/2014 at 18:50 — Cevapla

  Beta alanin saf olarak nerde bulabilirim hangi marka önerirsiniz

  • emin
   05/05/2015 at 08:40

   türkiyede bulamazsın, ama iranda çok iyi beta alanin var bilgin olsun.

 2. Hakan Fahri Kurtuluş
  06/01/2015 at 21:09 — Cevapla

  Beta-Alanine ürünlerinin sağlık açısından zararlı olup olmadıklarını merak ediyordum. Yazınızı okuduktan sonra aklımdaki soru işaretleri cevap bulmuş oldu. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Bu gibi gerekli bilgi verici yazılarınızın devamını bekliyorum.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir