Spor yapan insanlar çoğu zaman hedeflerini iki noktaya yoğunlaştırırlar. Kilo vermek / yağ yakmak ya da kilo almak / kas yapmak.

Bu iki süreçte de önemli olan şeylerin en başında gelen beslenme çoğu zaman ihmal edilir. Özellikle yağ yakım ve sağlıklı olarak kilo verme sürecinde mecburen beslenmenizi adım adım takip etmek zorunda kalırsınız aksi takdirde hiçbir gelişme elde edememeniz olasıdır.

Karın bölgemdeki yağlardan kurtulmak istiyorum…

Kilo vermeye çalışan insanların çoğu ise, maalesef bölgesel olarak yağlarından (özellikle de karın bölgesindekilerden) kurtulabileceklerini zannetmektedirler. Bunun başlıca sebeplerinden biri, yıllar boyu televizyon ve benzeri mercilerden yapılan kilo verdirici ürün reklamlarıdır.

Dolayısıyla, söz konusu kilo vermek olunca, bize de bu konuda sıklıkla sorular geliyor ve çoğu zaman insanlar “karın bölgemdeki kilolardan nasıl kurtulurum?” sorusunu bize yöneltiyorlar. Problem şu ki, maalesef karın bölgenizdeki kilolardan kurtulamazsınız. En azından, vücudunuzun genel yağ oranı sabitken, SADECE karın bölgenizdeki yağlardan kurtulmanın cerrahi müdahaleler dışında herhangi bilinen bir yolu yoktur.

Aynı şey kilo alırken sadece göbek bölgesine yağ almak ne kadar mümkün değilse, o kadar mümkün değildir. Bu noktada “ama benim vücudumdaki yağların büyük bölümü karın, kalça vb. bölgelerde toplanıyor, bu nasıl oluyor?” diye soruyor olabilirsiniz. Bu durum başta genetik yapınızla ve cinsiyetinizle ilgili bir durumdur. Erkeklerde genellikle yağlanma bel bölgesinde başlarken  ve yoğunlaşırken, kadınlarda bu durum kalça-basen ve daha sonra karın bölgesinde olur. Bu durum iki cinsiyet arasındaki hormonel ve fizyolojik farklardan kaynaklanmaktadır. Muhtemelen hayatınızda sadece kolları ya da bacakları yağlı ve vücudunun geri kalan kısmı yağsız bir insan görmemişsinizdir. Bunun sebebi, bu tarz bir insan vücudunun mevcut olmamasıdır, en azından doğal şartlar altında.

Bu şu anlama gelmektedir, eğer kilo vermek ve karın – kalça veya herhangi başka bir bölgenizdeki yağlardan kurtulmak istiyorsanız, bunun kısa bir yolu yoktur ve maalesef ki tüm vücudunuzdaki yağ oranını azaltmak zorundasınız…

Bunun dışında elinizde sadece bir seçenek vardır, o da çeşitli bölgeleri çalıştıracak egzersizler yapmak ve bir yandan yağ yakarken bir yandan da söz konusu bölgeleri çalıştırmaktır. Bu konuda karın kası egzersizleri üzerinde durduğumuz yazımızı okumanızı öneririz.

Özet olarak; ne yazık ki sadece belirli bir bölgeden yağ yakmanız insan vücudunda mümkün olan bir durum değildir ve televizyonda gördüğünüz saçma sapan cihaz ve kilo verdirici reklamlarına inanmamalısınız. Sağlıklı spor yaparak ve her şeyden önemlisi doğru şekilde beslenerek, genel anlamda kilo verirken bir yandan da vücudunuzda bel, karın ve kalça gibi bölgelerde biriken istenmeyen yağlardan kurtulabilirsiniz. Tek seçenek budur.

2 Yorum

  1. Şamise Özyurtbay
    27/01/2014 at 12:16 — Cevapla

    çok teşkkrüler güzel bir yazi fakat bir hangi besinler ile beslenirsek daha hizli kilo veririz bu konu hakkinda yazsaniz?

  2. ömer
    30/01/2014 at 22:24 — Cevapla

    selam adım ömer 25 yaşındayım 1,70 boyum ve 80 kiloyum bana önerebileceğiniz en etkili ürün hangisidir şuan spora gitmiyorum 1-2 aya kadar zayıflayıp öyle gitmek istiyorum fitness salonunda kilomla zaman kaybetmek istemiyorum önümüzde ki yaza fit bir vucutla girmek istiyorum daha önceden powerplus-zeroshout vs.ürünler kullandım fayda etmedi iştahla ilgili sıkıntım yok gerek yağ yakımı gerekse kilo verdirici ürünlerin en iyisini önerirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir