Casein Protein Hakkında Bilgiler – Nedir, Nasıl Kullanılır ve Daha Fazlası

Casein protein, süt içerisinde bulunan proteinlerin %80’ini oluşturan protein türüdür. Supplementlerin içerisinde bulunan Casein genellikle inek sütünden üretilir ve bu sebeple “süt proteini” olarak da bilinmektedir.

Yavaş sindirilmesi özelliği ile ön plana çıkarılan Casein, daha çok geceleri yatmadan önce kullanılması tavsiye edilerek, vücudun uyku sırasında besinsiz kalmaması için faydalıdır.

Whey Protein ve Diğer Proteinler ile Casein Protein Farkı

Diğer bir çok protein türü ile Caseinin aslında en büyük farkı, yavaş sindirilen bir protein türü olmasıdır. Bunun avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunsa da, Casein özellikle gece yatmadan önce ve vücudun uzun süre besinsiz kaldığı dönemlerde, protein ihtiyacının sürekli giderilebilmesi için kullanıldığından, bu özelliği tercih edilmesine sebeptir.

Daha detaylı bilgi için farklı protein türleri hakkındaki yazımızı veya Whey protein başlığını okuyabilirsiniz. Eğer protein tozu türündeki supplementler hakkında bilgi almak istiyorsanız protein tozu anasayfasına göz atın.

casein proteini

Casein Protein Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Casein’in kullanımı ile diğer protein tozlarının kullanılması ile pek fazla fark yoktur. Günlük protein ihtiyacınızı belirledikten sonra, bunun bir kısmını Casein ile tamamlamanızda sakınca yoktur. Özellikle yatmadan önce kullanımında büyük fayda olduğu belirtilmektedir.

Bunun yanı sıra, bilimsel araştırmalar, Casein ve Whey proteinin birlikte kullanılmasının da avantajlı olduğuna işaret etmektedirler.

Neticede, Casein protein kullanımını sadece yatmadan önce kullanım diye kısıtlandırmanın gereği yoktur. Ne zaman ki vücudunuzu uzun süreli olarak protein ile beslemek istiyorsanız, Casein etkili bir supplementtir.

Not: Her supplement kullanımında olduğu gibi, genel olarak proteinler ve Casein söz konusu olduğunda, bu maddelerin büyük ölçüde doğal besinlerden temin edilmesinde ve yetersiz kalındığında supplementlere başvurulmasında fayda vardır.

Casein Hydrolysate ve Micellar Casein Farkı

Aynen Hydrolysate Whey protein supplementleri gibi, Hydrolysate Casein supplementleri de daha fazla işlemden geçirilmiş ve hazmedilme efektifliği artırılmış bir Casein türüdür. Daha fazla işlenmiş olması sebebiyle daha pahalı olan bu tür Casein supplementlerini kullanmanın çok da bilinen bir faydası yoktur.

Micellar Casein ise piyasadaki Casein supplement türlerinin büyük çoğunu oluşturan türde bir maddedir. Genel olarak Casein deyince supplement dünyasında akla gelen şey micellar casein ’dir.

 Özet

Sonuç olarak, Casein spor ile uğraşan herkes için değerli bir besin desteğidir. Zaten bu sebeple de Casein artık sadece kendisine özel supplementlerin içinde değil, pek çok protein tozunun formülasyonunda bir miktar bulunmaktadır.

1 Yorum

  1. anıl
    04/09/2015 at 12:11 — Cevapla

    Teşekkürler.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir