Faydaları, nasıl kullanılması gerektiği ve dahası

D vitamini, insan vücudunda çok büyük öneme ve yere sahip bir maddedir ve sağlığa olan etkileri sadece sporcular üzerinde değil, genç yaşlı herkes için oldukça kritiktir.

Vitamin grupları içerisinde hatırı sayılı bir yere sahip olan Vitamin D hakkında pek çok bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

D Vitamini nedir?

D Vitamini, suda çözülebilen bir maddedir ve aslında adının vitamin olmasına rağmen, gerçek anlamda böyle olduğu söylenemez çünkü bütün memeli hayvanlarda yeteri güneş ışığı alındığı taktirde kendi kendine salgılanabilmektedir.

Kimler kullanmalı

D vitamini eksikliği aslında dünya popülasyonunda sağlıklı ve tam beslenebilen insanlarda pek görülen bir olgu olmasa da, gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların bile çoğunda bu maddenin optimal düzeyin altında bulunduğu bilinmektedir. Bu sebepten ötürü, genç yaşlı kadın erkek fark etmeksizin kullanımı tavsiye edilebilmektedir.

Özellikle güneş ışığından fazla yararlanılamadığı ülkelerde yaşayanlar veya güneş alerjisi vb. cilt sorunları sebebiyle güneşe fazla çıkamayanların da bu maddeden faydalanması gerekebilmektedir.

Vitamin D eksikliği yaşayanlar kalp ve damar hastalıkları, kanser ve özellikle çocuklarda astım hastalıklarına eğilimli olabilmektedirler. Bunların yanı sıra, diyabet ve multipl skleroz gibi hastalıkların da oluşumunda bu maddenin eksikliğinin rol oynayabileceği tahmin edilmektedir.

Eğer siz de bu tür bir risk grubundaysanız, doktorunuzun da tavsiyesiyle D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz.

Nasıl kullanılır

Vitamin D’nin tavsiye edilen kullanım miktarı, gerek bulunulan ülke şartlar (ne kadar güneş ışığı aldığı) ve beslenme gibi faktörler yüzünden oldukça değişken olabilmektedir. Genellemek gerekir ise, günde 1500-2000IU (international unit / uluslararası birim) olarak tavsiye edilmektedir.

Kullanımda dikkat edilmesi gereken faktörler biri, D3 olarak bilinen türünün kullanılmasının vücutta daha fazla etki göstereceği ve bu yüzden daha çok tavsiye edilebileceğidir. Ayrıca yine kullanımı sırasında vücutta daha iyi emilebilmesi için yağlı gıdalarla veya balık yağı gibi supplementlerle tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise, bolca süt içen bir insan bile olsanız, Vitamin D kullanmanızın size faydalı olabileceği gerçeğidir. Bunun sebebi sütte bu maddeden zannedildiği kadar büyük miktarlarda bulunmamasıdır.

Piyasada çoğu zaman ya multivitaminlerin içerisinde ya da suda eriyen efervesan tablet veya başka şekillerde tek başına temin edilebilmektedir. Fiyatının da çoğu zaman oldukça uygun olduğu göz önünde bulundurulursa, kullanımı herkese tavsiye edilebilecek bir supplementtir.

Faydaları ve etkileri

Çok sayıda etkisi ve faydası bilinen D vitamini, beyin fonksiyonları ve idrak yeteneği üzerindeki olumlu etkileri, yaygın olarak bilindiği üzere kemik ve eklem sağlığı üzerinde olumlu etkileri ve kalp-damar ve kanser hastalıklarına karşı olan riski azaltmasıyla bilinmektedir.

Özellikle vücudun gıdalardan temin ettiği kalsiyum miktarının verimli kullanılabilmesi görevini üstlenen bu madde, bu yüzden kemiklerin sağlamlığı üzerinde de dolaylı yoldan büyük etkiye sahiptir.

Vitamin D’nin bir başka etkisi de, kullanımdan sonra vücuttaki testosteron seviyelerini artırdığı yönündeki bulgulardır. Bu da hem spor performansı hem de sağlık üzerinde olumlu etkiler gösterebilmektedir. Bu sebepten ötürü bu maddeye doğal bir testosteron artırıcı gözüyle de bakılabilir.

Zararları ve yan etkileri

Bazı bilimsel kaynaklar, vitamin D takviyesinin kalsiyum takviyesi birlikte uzun zamanlar alındığında, yaşlı kadın popülasyonlarında böbrek taşı yapabileceğini ortaya koymuşlardır.

Doğal olarak hangi gıdalarda bulunur

Bu vitamin, doğal olarak

  • Somon balığı
  • Palamut balığı
  • Bazı mantar türleri
  • Ton balığı
  • Yumurta sarısı
  • Ciğer

Gibi gıdalarda bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir konu ise, daha önce belirttiğimiz gibi bu tür doğal gıdalarda eğer vücuttaki eksikliği tamamlamak için tüketilecek bu maddenin yeterli miktarda bulunmuyor olabileceğidir.

D vitamini doğal olarak pek çok kaynakta bulunmaktadır ama çoğu zaman zannedilenden az miktarda...
D vitamini doğal olarak pek çok kaynakta bulunmaktadır ama çoğu zaman zannedilenden az miktarda…

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir