8 Esansiyel Amino Asit ve ne işe yaradıkları

 

Esansiyel Amino Asitlere kısaca önceki yazılarımızda değinmiştik. Şimdi ise bu maddeleri tek tek ele alıp hangisinin ne işe yaradığını değerlendireceğiz.

 

Esansiyel Amino Asitler – Ne işe yaradıkları ve nasıl kullanılması gerektiği

Phenylalanine

Epinefrin, nor-epinefrin ve dopamin seviyesini artıran bu amino asit, bir dönem vücut geliştirme camiasında adından sıklıkla söz ettiriyordu.

Bunun yanısıra pek çok gazlı içecekte karbonhidratsız tatlandırıcı olarak kullanılan bu madde, üzerinde oldukça fazla çalışma olan amino asitlerden biridir.

 

Phenylalanine ne işe yarar? Etkileri nelerdir? : Kas kasılma yüzdesinde artış ve motivasyon artışı en önemli etkileridir.

Hangi dozda kullanılmalı: Genel kabul görmüş kanı, kilogram başına 14mg’lık bir dozajdır.

Aşırı dozda kullanıldığında ise baş dönmesi, mide bulantısı gibi yan etkiler gösterebilmektedir. Hamileler tarafından kullanılması önerilmez.

Nerede bulunur?: Doğal olarak bu amino asit pek çok süt ve süt ürününde ve bunun dışında çeşitli yemişlerde bulunmaktadır.

 

Methionine

Yağ yakımında ve testosteron seviyesine doğrudan etkisi vardır. Çinko ile birleştirildiğinde çoğu ZMA supplementinin içeriğini oluşturur. Ayrıca iyi bir anti-oksidan görevi üstlenmektedir.

Methionine ne işe yarar? Etkileri nelerdir? : Yağ yakımı, daha iyi hazım ve anti-oksidan etkileri vardır.

Hangi dozda kullanılmalı: ZMA olarak kullanılması tavsiye edilir. Bunun yanısıra vücut ağırlığına göre 12mg/kg olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Aşırı dozda kullanıldığında ise eğer B vitamini eksikliği yoksa bilinen pek yan etkisi yoktur.

Nerede bulunur?: Doğal olarak bu amino asit, et ve süt, yumurta, sarımsak, soğan ve yoğurtta bulunmaktadır.

 

Isoleucine

Leucine

Valine : BU üç supplementi ayrı olarak kendi başlarına inceledik => BCAA nasıl kullanılır? Amino Asit Protein farkı nedir? Amino Asitler Bölüm 2

 

Histidine

İnsan vücudunda her türlü doku tamiratında kullanılır. Bunun yanısıra beyin fonksiyonlarının ve sinirlerin korunmasında görev alır. Ayrıca kan hücresi üretiminde de payı vardır. Özetle çok önemli bir başka amino asittir.

Histidine ne işe yarar, etkileri nelerdir?: Vücut geliştirme söz konusu olduğunda, hazım artışı gibi etkisi de yukarıda sayılan etkilere ek olarak mevcuttur.

Hangi dozda kullanılmalı?: Günlük en az 1000mg olarak kullanılmalı fakat vücut ağırlığına göre 8-10mg/kg olarak kullanılması da tavsiye edilmektedir.

Aşırı dozda kullanıldığında önceden şizofreni veya anksiyete bozuklukları gibi herhangi başka mental sorun varsa bunların artmasına sebep olabilir.

Nerede bulunur? Et ve süt ürünleri, balık ve pirinçte bolca bulunmaktadır.

 

Lysine

Büyüme ve gelişim açısından en öneli amino asitlerden bir tanesidir. Vücuttaki nitrojen dengesinin korunmasında da büyük rol oynamaktadır. Ayrıca yoğun yorgunluk dönemlerinde vücut bütünlüğünün korunmasında etkisi vardır.

Lysine ne işe yarar? Etkileri nelerdir?: Kas yapımında etkisi vardır ve yorgunluğa karşı direnç kazandırır. Bunun yanı sıra vücutta anabolik düzenin korunmasına etki eder.

Hangi dozda kullanılmalıdır? : Genellikle vücut ağırlığına göre kilogram başına 12 mg kullanılması önerilir.

Aşırı dozda kullanıldığında ise kolesterol seviyesini artırabileceği gibi, ishal ve böbrek taşına sebep olabilir.

Doğal olarak nerede bulunur?: Yumurta, peynir et ve patates gibi ürünlerde doğal olarak bulunur.

 

Threonine

Merkezi sinir sistemi, kas ve kemik dokusu ve kalpte bulunur ve vücutta önemli etkileri vardır. Ayrıca vücutta hiçbir şekilde kendi kendine üretilmediğinden vegan ve vejeteryanların bu amino asit seviyesine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Karaciğer fonksiyonları ve bağışıklık sisteminde büyük rolü vardır.

 

Threonine ne işe yarar?: Protein emiliminde ve kas yapımında, bunun yanı sıra genel olarak vücut sağlığında rolü büyüktür.

Hangi dozda kullanılmalıdır?: Vücut ağırlığının kilogram cinsinden miktarına göre 8 gram/kg. Genel olarak bir seferde 100-500mg olarak kullanılması önerilir.

Aşırı dozda ne etkisi olduğu bilinmemektedir.

Doğal olarak nerede bulunur? Et süt ürünleri ve yumurtada bulunur

 

 

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir