Spora yeni başlayanlar olduğu kadar uzun dönemdir fitness ve vücut geliştirme gibi aktivitelerle ilgilenenler bile çoğunlukla supplementlerin, yani gıda takviyelerinin hangilerinin ne işe yaradıkları konusunda tam bir bilgiye sahip değildirler.

Eğer siz de hangi supplement ne işe yarar diye soruyorsanız veya neye göre hangi gıda takviyesini, besin desteğini kullanmanız gerektiğiniz konusunda net bir fikriniz yoksa, bu sayfadan faydalanarak bilgi almaya başlayabilirsiniz.

Supplementlerin kullanım amaçlarını ve hangi hedefler için olduklarını öncelikli, dolaylı (ikincil) ve tıbbi kullanımları olarak üçe ayırdık. Eğer sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum yazabilirsiniz!

Elbette eğer konu hakkında halihazırda bir fikre sahipseniz her bir gıda takviyesi için detaylı bilgiler yazdığımız alt sayfaları da okumanızı tavsiye ederiz.

Not: Bu sayfa spesifik supplementlerin fayda ve zararları üzerinde değil, ne amaçla kullanıldıkları üzerinde durmaktadır. Fayda ve zararlar için her bir gıda takviyesi için yazdığımız özel sayfaları okuyabilirsiniz.

Protein Tozu ne işe yarar?

Protein tozları sıklıkla kas yapmak isteyen sporcular tarafından kullanılır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise farklı protein tozlarının içeriklerine göre kilo aldırıcı niteliği de taşıyıp bu amaçla da kullanılabilecekleri gerçeğidir. Bu konudaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikli kullanım alanları:

 • Kas yapmak
 • Güç kazanımı
 • Vücudun yenilenmesi

İkincil kullanım alanları:

 • Çeşitli spesifik türlerinin doğru kullanıldığında yağ yakımına faydalı olabileceği bilinmektedir.
 • Enerji artırımı

Tıbbi (sağlık açısından) kullanımı:

 • Çeşitli sağlık sorunlarına sahip olanların kas kaybının önlenmesi. Detaylı bilgi için doktora danışın.

Daha detaylı bilgi için protein tozu ana sayfayı ziyaret edin

xpro whey complex protein tozu 2280 gr weider premium whey protein tozu 2300 gr ultimate prostar whey protein tozu 2390 gr optimum gold standard whey protein tozu 2273 gr

Kilo Aldırıcı Ne İşe Yarar?

Bu tür supplementler doğrudan amacı kilo almak olan kişiler tarafından kullanılırlar. Protein tozlarından farklı olarak (genellikle) yoğun miktarda kompleks karbonhidrat içerirler. Fazla veya gereksiz kullanıldıkları takdirde yağ yapma oranları / ihtimalleri protein tozlarına daha fazladır.

Kilo aldırıcı mı protein tozu mu kullanmalısınız emin olamıyorsanız lütfen okuyun

Öncelikli kullanım alanları ve hedefleri:

 • Kilo almak
 • Eksik beslenilen durumlarda güç enerji için gıda yerine kullanılabilir. (Acil durumlarda)

İkincil kullanım alanları:

 • Kas yapmak. Bu tür ürünler (en azından kalitelileri) yoğun miktarda protein tozu da içerirler ve yan rol olarak bu amaçla da kullanılabilirler.

Medikal (Sağlıklı için) kullanım:

 • Pek çok hastalıkta doktor kontrolünde kilo ve kas kaybı için kullanılırlar, ama bu türleri genellikle sporcuların kullandıklarından bir miktar farklıdır. Detaylar için doktorunuza danışın.
xpro maxx karbonhidrat tozu 2500 gr dymatize super mass gainer 5433 gr optimum serious mass 5450 gr bsn true mass gainer 2640 gr

Amino Asit Takviyeleri Ne İçin ve Neden Kullanılır?

Bunlar aslında doğrudan protein tozları ile ortak noktaya sahiptirler, detaylı bilgi için amino asitler hakkında her şey yazı dizimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikli kullanım amaçları ve hedefleri

 • Kas yapmak
 • Performans artışı sağlamak
 • Vücudun kendini yenilemesinin hızlandırılması

İkincil kullanım amaçları

 • Zindelik, enerji sağlamak

Tıbbi kullanımları

 • Bilinen yok
xpro bcaa 8100 powder 429 gr ultimate bcaa powder 12000 457 gr weider premium bcaa powder 500 gr optimum bcaa 5000 powder 345 gr

Yağ Yakıcılar Ne İşe Yarar?

Yağ yakmak isteyenlerin kullanması önerilen yine adı üzerinde kendini tanımlayan bir supplement grubudur yağ yakıcılar. Ne kadar işe yaradıkları ve yarasalar bile ne oranda faydalı oldukları tartışılır olsa da, ağırlıklı olarak %5-10 fayda gösterdikleri düşünülmektedir. Özellikle üst düzey sporcuların veya ne yaparlarsa yapsın kalan bir miktar yağı azaltamayanlar bu besin takviyesinin ideal kullanıcılarıdırlar.

Öncelikli olarak kimler tarafından hangi hedefler için kullanılır?

 • Yağ yakmak için veya kilo vermek isteyenler tarafından
 • Kaslarını belirginleştirmek isteyenler (kasların belirgin olmasının önündeki en büyük engel üstlerini kapatan yağ tabakasıdır).

İkincil olarak kullanım alanları nelerdir?

 • Yağ yakıcılar çok geniş bir madde grubunu tanımlamaktadır o yüzden de yan kullanım alanları çok değişken olabilmektedir ve supplementten supplemente göre değişir.

Sağlık için kullanım alanı var mıdır?

 • Yağ yakıcıların genellikle doktor tarafından önerildiği (çok ekstrem durumlar varsa hariç) görülmemiştir. Doktorlar ve diyetisyenler genellikle kilo vermek veya yağ yakmak için kalori sayımı, diyet vb. yöntemleri önermektedirler, ki gerçekten de bunlar çok daha etkili olmaktadır.

Yağ yakıcılar hakkında pek çok bilgiye kategori sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

xpro-l carnitine shot 6000 mg 12 adet be sport liquid l-carnitine 300 gr 20 ampul optimum l-carnitine shot 60 ml 12 adet hardline thermo l-karnitin sıvı 1000 ml

Antrenman Öncesi Performans Artırıcılar Ne İşe Yarar?

Spor yapan ve özellikle uzun sürelerdir antrenman yapan insanlar için idmana motive olabilmek veya hazırlanabilmek başlı başına bir mücadeledir. Üst düzey sporcuların antrenmanlarının çok daha yorucu ve yıpratıcı geçtiklerini düşünürsek bu anlaşılabilir bir durumdur. Antrenman öncesi (pre-workout) ürünler genellikle gerek antrenman sırasında gerekse antrenman öncesinde kişiyi motive etmek ve dikkatini toplamak için tercih edilmektedirler.

Öncelikli kullanım amaçları nedir?

 • Antrenman öncesinde enerji artışı sağlamak ve böylece antrenmanda daha az yorulmak / daha yüksek performans göstermek.
 • Mental (zihinsel) olarak antrenmana daha iyi odaklanabilmek.

İkincil kullanım amaçları nedir?

(pek çok farklı türde madde pre-workout olarak kullanıldığı için bunları belirlemek zordur)

 • Kan dolaşımını artırmak
 • Damarları belirgin hale getirmek vs.
 • Pump artışı sağlamak vs.

Tıbbi kullanım amaçları var mı?

 • Bilinen yok.
xpro noxpro pre-workout 300 gr grenade 50 calibre pre workout 50 servis olimp pump express pre-workout 660 gr musclepharm assault sport 360 gr

Kreatin (Creatine) Maddesi Meden ve Ne İçin Kullanılır?

Kreatin üzerinde en fazla inceleme ve bilimsel araştırma yapılmış gıda takviyelerinden birisidir ve çok sayıda faydası vardır ve gerçekten de etkili ve bir o kadar da zararsız bir gıda takviyesidir.

Öncelikli kullanım amaçları

 • Kas yapmak, geliştirmek ve büyütmek
 • Antrenman süresini uzatmak
 • Efektif enerji ve güç artışı sağlamak

İkincil (dolaylı) kullanım alanları

 • İrileşmek
xpro creatine monohydrate 500 gr weider pure creatine 600 gr optimum creatine powder 317 gr ultimate creatine monohydrate 300 gr

Multivitamin Takviyeleri Neden Kullanılır?

Vitaminler insan vücudunda kullanılan ve son derece önemli olan maddelerdir. Çoğu zaman dışarıdan ekstra olarak alınmalarının (eğer doğru besleniliyorsa) gerekli olup olmadığı tartışma konusudur fakat özellikle düşük dozda hemen hemen herkes için faydalı olabilecekleri bilinmektedir.

Öncelikli kullanım amaçları

 • Genel sağlık seviyesinin korunması

İkincil kullanım amaçları

 • Performans artışı sağlamak (özellikle B vitamini grubu için)

Sağlık açısından kullanımı

 • Çok yönlüdür, burada yazmaya uğraşmaya değmez.
xpro fish oil 90 kapsul XPRO GLUCOSAMİNE + MSM + CHONDROİTİN 1800 MG - 90 KAPSÜL xpro tribulus 90 kaspul hardline vitamin mineral 120 tablet

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz lütfen arkadaşlarınızla paylaşın veya katkıda bulunmak istediğiniz bir nokta varsa, lütfen bir yorum yazın!

5 Yorum

 1. Mustafa Çakır
  27/12/2014 at 13:55 — Cevapla

  Yoğun şekilde vücut geliştirme sporu ile ilgilenmekteyim. Protein tozu, gıda takviyesi ve aminoasit takviyelerini aynı anda kullanıyorum uzun süredir. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım bu konu ile ilgili. Bunun herhangi bir zararının olup olmayacağını merak ediyorum.

 2. Konur Astepe
  29/12/2014 at 10:10 — Cevapla

  Multivitaminlerin sağlık açısından zararlı olduğu ile ilgili bir makale okumuştum. O zamandan beri kullanmayı bıraktım. Ama yazdıklarınızı okuduktan sonra kararsız kaldım. Zararlı olup olmadığı ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.

 3. Hüseyin Düz
  29/12/2014 at 10:14 — Cevapla

  Konus Astepe isimli arkadaşımız multivitaminlerin sağlık açısından zararlı olup olmadığını sormuş. Bu vitaminler kesinlik sağlığınızı kötü yönde etkilemez. Aksine sağlığınızı korumanız açısından son derece önemlidir. Bilimsel gerçekliğe dayanmayan, kulaktan dolma bilgiler ile yazılmış makaleleri ciddiye almamanızı tavsiye ederim. Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere düzenli olarak multivitaminleri kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

 4. TheRock Johnson
  11/04/2015 at 22:21 — Cevapla

  Bilimsel olarak prof. tarafından yapılan açıklama. Bunu okuduktan sonra bende meyve sebzelere ağırlık verip ekstra vitamin almayı bıraktım. Buyrun :

  http://mobil.zaman.com.tr/aile-saglik_bilincsiz-tuketilen-vitaminler-vucuda-zarar-veriyor_2193222.html

 5. Veysel
  10/10/2017 at 21:29 — Cevapla

  Merhaba arkadşlar ben 8 aylık bir spor geçmişim var protein tozu whey optimum gold Universal Amino Asit 2700 ve son olarak Multipower Creatin kullanıyorum bunların yanına destek amaçlı olarak ne alabilirim?
  Bcaa mi Arjinin mi yoksa Glutamin mi

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir