Artık günümüzde kadınlar da spor salonlarında sadece pilates – yoga gibi uğraşlarla vakit geçirmekle yetinmeyip, gerçek anlamda spor yapıyorlar. Bu durum da,  “kadınlar protein tozu kullanabilir mi/ kullanmalı mı” gibi, kadınlar ve supplement kelimelerinin bir arada geçmesine sebep olan soruya sebebiyet veriyor.

Bize de bu yönde gelen pek çok sorudan sonra, bu yazımızda kadınlar ve besin destekleri (sporcu gıdaları) konusunu sizler için ele almaya karar verdik.

Kadınlar ve supplement kullanımı

Aslında, yetişkin kadınlar için (hamile olmadıkları veya yakın zamanda hamile kalmayı planlamadıkları sürece) supplement kullanmaları konusunda engel teşkil edecek herhangi bir standart sebep mevcut değildir. En nihayetinde kadın vücudu da aynı erkeklerde olduğu gibi günlük belirli bir miktar kaloriye ve temel besin maddelerine ihtiyaç duymaktadır. Bu da, eğer gün içerisinde bu gıda maddelerinin doğal yollardan tüketimi çeşitli sebeplerden ötürü eksik kalıyorsa, bunları aşırıya kaçmadan ve sağlıklı beslenmeye dikkat ederek, protein tozu, amino asit ve benzeri supplementler (sporcu ek gıda takviyeleri) ile desteklemekte, doktorunuz aksini söylemediği sürece pek bir sakınca yoktur.

Unutulmaması gereken ise, bu tür supplementlerin doğru kullanımda doğru etkiler göstereceğidir ve aşırıya kaçıp gereksiz yere tüketimin, her şeyde olduğu gibi, supplementler konusunda da zararlı olabileceğidir.

kadınlar supplement kullanımı
supplementler sadece kas yapmanıza değil kilo vermenize de yardımcı olabilir…

Kadın erkek fark etmez, spor yapan herkesin, yapmayan insanlara göre kalori ihtiyacı ve günlük tüketmesi gereken protein/karbonhidrat ve yağ miktarı ve aynı zamanda vücudunda eksilen mineraller artmaktadır. Bunları telafi etmek için ise beslenmenizi günlük aktivite seviyenize göre ayarlamalısınız.

Bazı ender durumlarda, supplement firmaları kadınlara özel gıda takviyeleri üretmektedirler. Burada en çok bilinen supplement grubu multi-vitamin grubu ürünlerdir çünkü kadınların erkeklere göre vücutlarında bulunması gereken mineraller ve bazı madde miktarları farklıdır. Ha, bu demek değildir ki erkekler için olan multi-vitaminler her zaman kadınlar için zararlıdır. Yine de kadınlar için özel olarak üretilmiş ürünleri (eğer mevcut iseler) kullanmakta fayda vardır.

Bu doğrultuda ise kendinize uygun bir diyet hazırlamak size kalmış durumda. Tabi sitemizdeki supplement tüketimi hakkında bilgiler veren yazıları da okumayı ihmal etmemelisiniz!

Özetle: Kadınların kullanması gereken miktarlar değişse de, genel anlamda (herhangi bir sağlık problemi söz konusu olmadığı takdirde, doktor tavsiyesi ile) kadınların erkeklerin kullandığı protein tozu-amino asit-kreatin-multivitamin vb. gibi besin desteklerini kullanmalarında bir sakınca yoktur.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir