Beslenmeyle ilgili yazılarımızın bir parçası olarak bu yazımızda sizler için kanser önleyici doğal yiyecekleri inceledik!

Kanserden koruyan yiyecekler

1.) Balık Yağı / Omega 3:

balik-yagi

 

Üzerinde belki de en çok bilimsel çalışma yapılmış ve başta göğüs kanseri olmak üzere bazı kanser türleri ve aynı zamanda diyabet gibi hastalıklara karşı koruyucu olduğu belirtilmiş bir maddedir ve adı üstünde balıkta bolca bulunur. Fakat bu maddenin bolca bulunduğu bir başka madde de son günlerde oldukça gündemde olan keten tohumudur. Sağlıklı yaşam ve kanserden korunmanın bir parçası olarak, çok sağlıklı olan bu yağ türünü içeren besinleri tüketmenizde fayda var.

2.) Zerdeçal

zerdecalSon günlerde ülkemizde de oldukça gündemde olan bir bitki ve ,çeriğindeki kurkumin adlı etken madde. Bu maddenin son dönemlerde bu kadar gündemde olmasının sebebi ise bu madde üzerinde son dönemlerde artan bilimsel ilgi ve yapılan araştırmalarında kanseri önlediği söylentilerine destek verir nitelikte olması. Özetle, bu madde de oldukça popüler ve kullanmasanız bile gelişmeleri takip etmekte fayda var.

3.) Yeşil Çay

yesil-cay

Kanserden korunma söz konusu olduğunda bu listedeki pek çok diğer madde gibi, yeşil çay da oldukça gündemde ve aynı bu listedeki diğer maddelerin çoğunda olduğu gibi, sağlığa tek faydası kanser gelişimini yavaşlatması ve bazı durumlarda kanserden koruması değil elbette. Yeşil çayın içerisinde kateşin adı verilen maddeler bulunuyor ve işte yukarıda saydığımız olumlu sağlık etkilerini ortaya çıkartan maddeler de tam olarak bunlar.

Dikkat edilmesi gereken şey, yeşil çay kullanırken bu maddelerin vücutta emiliminin tam anlamıyla yapılabilmesi için, omega 3 içeren yiyeceklerle (veya dışarıdan alınan supplementler/ek gıdalar) ile desteklenmesi.

4.) Brokoli

brokoli

Listemizde aslında bu besini saymaya bile gerek yoktu neredeyse çünkü sağlığa olan olumlu etkileri herkes tarafından o kadar iyi biliniyor ki. Çeşitli türlerdeki kanseri önlemenin yanı sıra (ki bunu özellikle içerdiği yüksek miktarda kalsium ile gerçekleştiriyor) içerdiği bol miktarda C vitamini, fiber ve folik asitler ile başka sağlık faydaları da sağlıyor. Özetle, siz siz olun bu yeşillikten vazgeçmeyin!

 

5.) Sarımsak

sarimsak

İçerdiği dialil sulfidler sayesinde özellikle prostat kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu etki yaptığı bilimsel araştırmalar ile bir ölçüde destekleniyor. Bu da şu anlama geliyor ki, sarımsağın kendisini tüketemiyorsanız bile bir şekilde bu dışarıdan ek besinler sayesinde bu doğal kanser koruyucusundan faydalanın!

1 Yorum

  1. Tuğçe Erdem
    10/01/2015 at 23:49 — Cevapla

    Çok sevdiğim dedemi ne yazık ki kanserden kaybetmiş biri olarak bu konuya dikkat çekmek istiyorum. Kesinlikle bilmediğimiz şekilde yiyeceklerden zehirleniyor olabiliriz. Burada yazanları daha sık tüketmemiz gerektiğini daha öncede sağlık konusunda bir uzman tarafından duymuştum. Hiç sevmememe rağmen brokoli ve yeşil çayı sağlık için çok faydalı olduğu için fazla fazla tüketmeye başladım. Spor konusundaki yazdığınız konulara da baktım ama en çok bu sağlık konusunda yazdığınız yazıları kendim için yararlı buldum. Çok güzel paylaşımlarınız var. Bu paylaşımlarınızın devamını da bekliyorum.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir