Protein tozu birçok sporcunun (ve bazı durumlarda ağır hastalık geçiren insanların) sıklıkla kullandığı, satışı ve üretimi pek çok ülkede gıda tebligatına tabii olan (yani ilaç olmayan), konsantre bir protein kaynağı olarak özetlenebilir.

Peki Protein Tozu Nedir , Diğer Protein Kaynaklarından Nasıl Ayrılır?

Ülkemizde protein tozu denilince akla genellikle whey protein türevleri gelmektedir. Whey protein, peynir altı suyu tozu olarak da bilinen ve peynir üretiminde ortaya çıkan bir yan üründür, detaylar için Whey protein nedir yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Protein tozu ise, (bu durumda whey protein tozu), bu maddenin çeşitli işlemlerden geçirilerek, üçü bir arada kahveler gibi anında kullanıma hazır şekilde bulunan toz formuna denmektedir.

Elbette, whey hariç diğer protein türlerinin de toz halinde bulunması mevcuttur, bunlara en iyi örnekler arasında kazein (süt proteini) ve yumurta proteini örnek olarak gösterilebilir.

Kullanım olarak en pratik protein tozlarından bir tanesi olan bu tür, fiyat performans olarak da çoğu zaman diğer türler olan (örneğin hazır shake, protein bar vs.) daha üstündür.

Spor Alanında Kullanımı

Çoğu sporcu, özellikle amatör sporcular ve hobi için spor yapanlar, doğal besinlerden günlük ihtiyaçları olan protein miktarını temin etmekte zorlanırlar, bu durumda protein tozları onlara destek olabilmektedir. (Unutmayınız, sağlıklı beslenme çok önemlidir ve supplementler bunun yerine tek başlarına dolduramazlar!!!)

Sağlık Alanında Kullanımı

Kişilerin günlük beslenmesini yetersiz kılan kanser, HIV ve benzeri hastalıkların tedavisinde, proteinler destek besin olarak bünyeyi güçlendirmek adına zaman zaman kullanılabilmektedir. Bu durumun doktor kontrolünde olması çok önemlidir!

Protein Tozu Ne Değildir?

Nedir sorusuna cevap verdikten sonra, bir de ne değildir onu belirtsek yerinde olur, çünkü bu konuda da oldukça kafa karışıklığı mevcut. Protein Tozları , ilaç veya steroid değildir. Protein tozu tek başına sizi kaslı veya şişkin bir görüntüye kavuşturmaz ve doğal protein kaynaklarının tamamen yerini tutması mümkün değildir.

Ülkemiz piyasasında da gün geçtikçe daha fazla çeşidine rastlamamız mümkün olan bu maddeyle ilgili olarak “protein tozu nedir?” sorusuna, bu yazımızda sizler için cevaplamış olduk. Eğer hala kafanızda soru işaretleri varsa, konu ile ilgili diğer yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz!

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir