Home Protein Tozu – Ana Sayfa

Protein Tozu – Ana Sayfa

by Hangi Supplement
Protein Tozu – Ana Sayfa

Protein tozu tüm vücut geliştirme ve güç sporcularının cephaneliğinde bulunması gereken supplementlerin en başında gelmektedir.

Bilindiği üzere protein, kas gelişiminde ve antrenman esnasında yıpranan vücudun tamirinde ihtiyaç duyulan başlıca maddedir. Yeterli miktarda protein tüketilmediği sürece hem kas geliştirmek imkansız hale gelir hem de mevcut kas dokusunda kayıp yaşanır. Bu ve bununla sınırlı kalmayan işlevleri sebebiyle, proteinlerin insan vücudundaki önemi oldukça büyüktür.

Eğer protein tozu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki butona tıklayın.

[toggles behavior=”accordion”]
[toggle title=”Daha fazla bilgi için tıklayın”]

İçerik

Protein tozu nedir?

Protein tozu olarak adlandırılan ve aslında protein içeren supplementleri (gıda takviyeleri) kapsayan ürün grubu tüm dünyada en fazla kullanılan sporcu ek gıdasıdır ve aslında sadece toz olarak değil, oldukça farklı şekillerde ve kullanım ve özelliklerine göre değişik ihtiyaçlara karşılık vermek üzere tasarlanmış şekillerde bulunabilmektedir. Bunlara hap, sıvı hazır shake’ler, protein gofretleri (protein bar’lar) da dahildir.

Ayrıca bu noktada şunu belirtmek lazım ki, protein tozları sadece profesyonel sporcular tarafından değil, spora yeni başlamış insanlar tarafından da güvenle tüketilebilir. Ayrıca bir takım hastalıkların tedavisinde de doktorlar zaman zaman protein ve karbonhidrat içeren karışımları hastalarına tavsiye etmektedirler.

Ek okuma: Nedir , ne değildir, hepsi bu yazıda!


 

Farklı protein ve protein tozu türleri nelerdir?

Piyasa çok farklı türde protein kaynağı ek gıdalar ve besin desteği ürünler bulunmaktadır, bunların arasında

Ve benzeri pek çok alt tür bulunmaktadır fakat protein tozu denilince akla gelen şey genellikle Whey olmaktadır. Kalite ve nitelik itibariyle yukarıda sayılanların her birinin birbirine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Yine bu konuda da sitemizde pek çok kaynağa ulaşabilirsiniz.

Piyasadaki farklı ürün grupları

Piyasada bir kaç ana kademede inceleyebileceğimiz protein tozu türü bulunmaktadır. Bunlar kabaca

  • Saf içerikli ürünler
  • Hızlı sindirim / Yavaş sindirimli ürünler
  • Kompleks içerikli ürünler

olarak adlandırılabilir. Detaylı bilgi için incelemelerimizi okumanızı tavsiye ederiz.

En iyi protein tozu hangisidir?

Piyasadaki pek çok farklı supplementi bizzat inceleyerek ve gerek fiyat / performans gerek ise lezzet ve etkili olup olmadıkları üzerinde değerlendirmeler yaparak sizler için ulaştığımız sonuçlara aşağıdaki sayfadan ulaşabilirsiniz.

İşte piyasadaki en iyi ürünler!

Kilo aldırıcılar ile farkı nedir?

Genel olarak değerlendirmek gerekirse, kilo aldırıcılar ile aralarındaki fark, kilo aldırıcıların daha yüksek kalori oranlarına sahip, karbonhidrat ağırlıklı supplementler olmalarıdır. Kilo aldırıcı ürünlerin öncelikli amacı (adı üstünde olduğu gibi) kilo aldırmaktır. Protein tozlarında ise amaç doğrudan kilo aldırmak değildir. Bu konu hakkında da kapsamlı bir yazımız mevcut: Hangisini kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz bu yazı sizin için!

Etkileri

Faydaları

Başta kas gelişimini desteklemek olmak üzere proteinlerin pek çok faydası bulunmaktadır. Protein tozlarının esas faydası ise, günlük tüketilen protein miktarının artırılmasında pratik bir araç olarak varlık göstermeleridir.

Yine de özetlemek gerekirse:

  • Kas gelişimini hızlandırmak
  • Vücudun kendini tamir etme hızını yükseltmek
  • Antrenman esnasında performans artırmak (az da olsa)

olarak özetlenebilir.

Yan etkileri

Her ne kadar fazla bilinen yan etkisi olmasa da, bazı kişilerde midede rahatsızlık hissi, gaz, vb. şekillerde yan etkiler gösterebilmektedir.

Protein tozu zararlı mıdır?

Bu konu günümüzde halen pek çok kişi tarafından yanlış anlaşılmaktadır çünkü genel olarak supplementler ve bunların içinde en büyük tüketim grubunu temsil eden protein supplementleri, çoğu insan tarafından yanlış anlaşılmaktadırlar. Protein tozları tüm dünyada üzerinde en fazla bilimsel araştırma yapılmış supplement grubudur ve doğru tüketildikleri takdirde sağlık bir birey üzerinde bilinen herhangi bir zararları yoktur diyebiliriz. Maalesef ki ülkemizde ve tüm dünyada konu hakkında pek çok hurafe ve kulaktan dolma yanlış ve asılsız söylentiye sık sık şahit olmaktayız, örneğin supplement kullanımının vücutta sarkma yapabileceği ve tüketimi bıraktıktan sonra vücudu çökerteceği gibi…

Ek okuma: Zararlı mı değil mi? Cevabı bu yazıda!

Protein tozu kullanımı

Kimler kullanabilirler?

Dileyen sağlıklı her birey protein tozu kullanabilir fakat yine de tüketim için geçerli bir sebep olması akla yatkındır. Eğer herhangi bir sağlık problemi olmayan bir kişi günlük tüketmesi gereken protein ihtiyacını doğal yollardan ve gıdalardan temin etmekte zorlanıyorsa, yaptığı spordan ve yaşından bağımsız olarak en temel bu tür supplementleri kullanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken içeriğinde fazla ıvır zıvır ve gereksiz eklenti madde içermeyen ürünlerin özellikle spora yeni başlayanlar için daha tercih edilesi olduğu gerçeğidir.

Ve evet, kadınlar da supplement kullanabilir!

Konu hakkındaki yazımız: Spora yeni başlayanlar için protein tozu kullanımı.

Nasıl kullanılır?

Bu durum, söz konusu supplementin türüne ve çeşidine göre ve kişinin ihtiyaçlarına göre büyük değişiklik göstermektedir ama en temel olarak protein tozu kullanım şekli, suya ya da süte karıştırarak kullanmaktır. Tabi ki kendiniz de farklı lezzetler yaratabilirsiniz… Özellikle kilo almak veya kilo vermek ya da çoğunlukla kullanıldığı gibi kas yapmak için nasıl kullanılması gerektiğini aşağıdaki yazımızda ele aldık

Ek okuma: Protein tozları nasıl kullanılır?

Ne zaman kullanılır?

Kullanım konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise, antrenman öncesinde veya sonrasında, günün hangi öğünlerinde nasıl ve ne miktarda kullanılması gerekliliğidir. Unutmayın ki yanlış kullandığınız hiçbir supplement istediğiniz etkiyi göstermeyecektir!

Ek okuma: Protein zamanlaması önemlidir!

Diğer

Protein tozu fiyatları ve satın alma rehberi

Çoğu tüketici ülkemizdeki supplement fiyatlarının pahalılığından şikayet etmektedir fakat fiyatların analizine gelince, işin aslında tam da öyle olmadığı ortaya çıkmaktadır. Evet,  uzun yıllardır bu sektörde üretim yapan ABD ve Avrupa ülkelerine göre yerel pazarda ürün fiyatları pahalıdır fakat satıcıların bu konuda yapabilecekleri çok fazla bir şey de bulunmamaktadır. Bu konuyu detaylı olarak ele aldığımız yazımızı okuyup, detayları öğrenebilirsiniz. Supplement fiyatları neden pahalı?

Sahte protein tozu nasıl tespit edilir?

Aslında her ne kadar sahte supplementler zannedildiği kadar yaygın olmasalar da, sahte protein tozu kavramı maalesef ki ülkemize kadar girmiş durumda. Bu konu hakkında kendinizi ve sağlığınızı nasıl koruyabileceğiniz konusunda aşağıdaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz!

Sahte ürün tehlikesine karşı bu yazıyı okumalısınız!

[/toggle]
[/toggles]

Bu supplement türü hakkında pek çok yazıya soldaki sütundan, ürün incelemelerine ise sağdaki sütundan ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment