Yağlar ile ilgili her ne kadar obezite şişmanlık nedeni ile negatif bir algı yaratılmış ise de vücudumuz için iyi bir enerji kaynağıdırlar. Karbonhidrat ve proteinlerin 1 gramından 4 kcal enerji gelirken yağların 1 gramından 9 kcal enerji elde edilmektedir.

Günlük enerjinin % 20-20 unun yağlardan sağlanması gerekmektedir. Alınan yağ çeşidi, sağlığın korunması için önemlidir. Bu nedenle günlük alınması gereken enerjinin yağlardan gelecek % 30’ luk payının;

%10 Doymuş Yağlar (kırmızı et, tavuk, süt, tereyağı, Hindistan cevizi)
%10 Tekli Doymamış Yağlar ( zeytinyağı, kanola ve fındık yağı)
%10 Çoklu Doymamış Yağlar ( ayçiçeği, soya, mısırözü) dan gelmesi önemlidir.

enerji olimp ve gel

Az ve orta şiddetli egzersizlerde bile, harekete başlar başlamaz kas hücreleri tarafından yağlar enerji kazanmak için çekilmektedir. Daha yüksek yoğunluktaki egzersizlerde yağ yakımı, karbonhidratlara oranla gittikçe yükselmektedir. Örneğin, hafif bir koşuda %50-60’ ın altında maksimal oksijen alım kapasitesi ile koşmakta iseniz, o zaman saatler süren kas çalışmasına bağlı kondisyon antrenmanında enerji ihtiyacının %70-90 ‘ ı yağdan metabolizmasından elde edilir. Antrenmanlardaki dayanıklılık kapasitesi yükseldikçe, iskelet kaslarının yağ asitlerini yakma kabiliyeti de yükselir. Yüksek yoğunlukta bile enerji ihtiyacının büyük bir kısmını yağ metabolizmasından karşılayabilme kabiliyeti üst düzey dayanıklılık sporcularında görülebilir. Bu, onların temel dayanıklılık eğitimi aldıklarının göstergesidir.

yağlar

Yağların dezavantajı, karbonhidratlara nazaran daha çok oksijene ihtiyacı olmasıdır. Fakat bu düşük ve orta yoğunluktaki egzersizlerde bir önem taşımaz. Çünkü bu yoğunluklarda yeterince oksijen bulunmaktadır. Sporcu için, yağ metabolizmasının anlamı ekonomik karbonhidrat deposunu yıpratmamakta yatar. Yağ metabolizmasının kullanılan bölümü ne kadar yüksek ise, o kadar az karbonhidrat kullanılmaktadır. Harcanmayan karbonhidratlar, egzersizin uç yoğunluk noktalarında, yani ara ve son ani yüklenmeler için hazır tutulur. Antrenmansız birinin yağ metabolizması daha düşük seviyede çalışır. Öyle ki en düşük yoğunluktaki egzersizlerde bile karbonhidrat metabolizması, enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Böylelikle de glikojen depoları antrenmanlı bir sporcuya göre daha erken boşalmaktadır.

vitargo enerji

Yağlar kas aktivitesi için değerli metabolik yakıt olmasına rağmen, diyetle yüksek yağ alımları performansı geliştirmez. Dayanıklılık antrenmanı kasların yağları kullanma yeteneğini önemli şekilde arttırır. Düşük şiddetli egzersizlerde, yağlar önemli bir enerji kaynağı olarak yardım edebilirler. Düşük şiddetli egzersizlerde bile, yağlar toplam yakıtın %40’ından fazlasını oluşturamazlar.
Yağlar egzersizler için etkili bir enerji kaynağı olmasına rağmen, yüksek yağlı bir diyet performansı geliştirmez. Aslında, yüksek yağlı diyetler dayanıklılık kapasitesini bile azaltabilirler. Yüksek yağ içeren diyetler sadece performansı bozmakla kalmaz, kardiyovasküler hastalıklar gibi uzun süreli sağlık problemine de yol açabilirler

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir