Aşağıdaki yazıyı supplementler hakkında kısa kısa bilgi almak için ya da konu hakkında fikri olmayan insanlara okutup bilgi sahibi olmaları için kullanabilirsiniz!

Supplement , yani takviye besin, diğer adıyla besin takviyesi, sporcu gıdası vs. olarak bilinen maddeler nedir ve ne işe yarar?

Supplementler ilaç değildir!

Supplement ve ilaç tanımlarını doğru yapmayı başarırsak, supplementler ilaç olarak sayılmamaktadır. Dünyadaki tüm devletler, vatandaşlarının sağlığını korumak için gıdalar ve ilaçları bir takım denetlemelerden geçirmekte ve gerekirse satışını ve dağıtımını denetlemekte ve kısıtlamaktadırlar (örneğin reçetesiz alınamayan ilaçlar).

Evet zaman zaman, supplement adını kullanarak bazı maddelerin satışı gerek kaçak gerek ise vatandaşı yanıltarak yapılmaktadır. Burada kastettiğimiz Supplement tanımı :“Protein tozları, amino asitler, creatine (kreatin) ve türevleri, BCAA’lar, pre-workout – idman öncesi ürünlerin (yasaklı madde içermeyen türleri), vitaminler vs. türü ürünlerin tanınan ve güvenilir markaların ürettiği ve hukuki yollardan, devlet onaylı bir şekilde ithalatı yapılmış ve yasal işletmeler tarafından faturalı olarak satılan türleri özetle satışına izin verilmiş ve yasal maddeler” ilaç değildir!

Keza supplementlerin çok büyük bir bölümü, hiçbir spor dalında ve WADA (Dünya Anti Toping Ajansı) tarafından belirlenen çerçevelerde doping sayılmamaktadırlar!

Birilerinin çıkıp da sentetik (ya da doğal) hormonlara, anabolic steroid türlerine, uyuşturucu-uyarıcı maddelere “supplement” demesi veya bunları böyle zannetmesi, bu görüşlerinin doğru olduğunu göstermez! Supplementler bu tür maddeler değil, sadece gıda takviyelerinin oluşturduğu bir gruptur!

Yine benzeri şekilde pek çok insan gıda takviyelerinin içinde steroid olup olmadığını merak etmektedir. Bu durum da normalde şartlarda ve güvenilir firmaların ürünlerini kullandığınız sürece önemsenmeyecek kadar küçük bir tehdittir.

Protein tozu nedir?

Özetle protein kaynağının konsantre ve toz haline getirilmiş şeklidir

Nedir , ne değildir, hepsi bu yazıda!
Protein tozu nedir , ne değildir, hepsi bu yazıda!

Supplementler ile müthiş bir vücuda sahip olunabileceği sanrısı.

Bu da oldukça yanlış anlaşılan ve bir çok insan tarafından bilgi sahibi olunmadan üzerinde yorum yapılan bir konu. Düzgün beslenmeden, iyi dinlenmeden (ki burada iyi dinlenmeden kasıt günde 12 saat uyumak değil, doğru saatte doğru şekilde uyumak), çok iyi ve bilinçli şekilde spor yapmadan, özetle bu sürece aylar ve yıllarca emek vermeden, hangi supplement (bkz. Supplement tanımı) kullanılırsa kullanılsın durduk yere veya kolayca, güzel, kaslı, sıkı, güçlü bir vücuda sahip olunamaz, kas geliştirilemez (bkz. Kas Geliştirme). (insanların %99’u için geçerli bu, geri kalan ve genetik olarak zaten kaslı bir yapıya müsait vücuda sahip olan grup, zaten değil supplement, su içse faydasını görmektedir…)

Supplement kullanıyor diye insanların başkalarını hor görmeleri, “et – tavuk – balık- yumurta – süt ürünleri” tüketiyor diye birilerini hor görmeleri ile çok yakın seviyelerde cahillik göstergesidir!

Supplement kullananların, sporu ya da supplementasyonu bıraktıktan sonra “öleceği” veya “vücutlarının sarkacağı” sanrısı.

Bu sanrı aslında daha çok anabolik steroidler ile supplementlerin karıştırılıyor olmasından ortaya çıkan bir olgu. Doğru ve bilinçli supplement kullanımında veya sonrasında bu tür etkilerin ortaya çıkması beklenmez veya insan ömrü üzerinde olumsuz veya kısaltıcı bir etkileri olduğu yapılan yüzlerce ve binlerce bilimsel araştırmaya rağmen ortaya koyulmamıştır. Protein tozları ve insan sağlığı üzerindeki yerleri hakkında yazdığımız yazıyı okumanızı tavsiye ederiz!

Keza protein tozu vb. konsantre ürünler sağlıklı bireylerde herhangi bir şekilde sarkma yapmamaktadırlar.

Elbette bazı insanların vücudu ve bünyesi bazı maddelere farklı veya olumsuz tepki gösterebilmektedir. Bu kişilerin kendi vücutlarını tanımaları ve kendi vücutlarının sorumluluğunu alıp bünyelerine neyi verdikleriyle alakalı bir durumdur.

Mantıken, eğer supplementlerde bu tür tehlikeler olsaydı, satışı sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bu şekilde serbestçe yapılamazdı.

Ama şunu unutmamak lazım, supplement de olsa, bazı maddeler bazı istenmeyen etkiler (örneğin kafeinin anksiyeteyi tetikleyebilmesi gibi), alerjiler vb. reaksiyonlar ortaya çıkartabilir. Bunlar istisnai durumlar da olsa daha önceden belirttiğimiz gibi insanın kendi vücudunu tanıması ve kendisi için riskli olan şeyleri bilinçli tüketebilmesi ile alakalı bir şeydir. Ayrıca bu bilinçli tüketimin bir parçası olarak, kaçak ürünleri kullanmamak, güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak da gösterilebilir!

3 Yorum

 1. Adnan boyraz
  10/05/2015 at 08:52 — Cevapla

  İlkkez deneyeceğim inşallah faydasını görürüm

 2. Hüseyin
  26/09/2015 at 12:55 — Cevapla

  Şunu ebeveyinlerime anlatamadım bir türlü…
  Bu yazıyı da okuttum gene aldırış etmedi.
  Ağzında bir laf”Şunun kızı zayıflamak için çay kullanıp öldü.”
  Ne alaka ikisi…

 3. arda
  09/12/2017 at 20:46 — Cevapla

  sağlam inceleme olmuş

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir