Whey Protein ‘e daha önce Proteinler hakkındaki yazı serimizde çokça değinmiştik, fakat bu sefer bu protein türünün ne olduğunu, etkilerini ve türlerini ayrıca inceleyeceğiz.

Whey Protein, süt içerisinde bulunan iki tipte proteinden bir tanesidir (diğer de casein). Whey Protein günümüzde özellike sporcular tarafından tercih edilen bir supplement türüdür ve genellikle toz halinde bulunan şekli yaygındır. Kullanımı için herhangi bir içecekle karıştırılıp (tercihen su ya da süt) tüketilir.

Whey ‘in en büyük avantajı, yaygın bulunmakta olan bir protein supplement türü olması ve fiyatlarının da nispeten uygun olmasıdır.

Whey Protein oldukça vücut tarafından oldukça hızlı kullanılan bir protein türüdür. Bunun avantajları olduğu gibi dezavantajları bulunsa da, günün ilk öğünü için kahvaltı öncesinde bir ölçek Whey Protein, vücudun açlık metabolizmasından çıktığında derhal protein sentezlemesini sağlayarak hem yağ yakımı hem de kas yapımı açısından oldukça faydalı olmaktadır.

Her ne kadar Whey ‘in hızlı emilme özelliği teorik olarak spor sonrası derhal kullanımda daha etkili olması gerektiğini öngörse de, yapılan çalışmalarda bu çok fazla ispatlanamamıştır. Yine de Whey, bir sporcunun ya da aktif bir yaşam tarzına sahip bir insanın günlük protein ihtiyacı miktarını elde edebilmesi için iyi bir araçtır.

Whey Concentrate , Whey Isolate ve Whey Hydrolysate – Hangisi Tercih Edilmeli?

Concentrate Whey, bu protein türünün arasındaki en az işlem görmüş protein türüdür. Piyasada genellikle 2. Sınıf whey olarak da bilinir çünkü ağırlığına göre içerisindeki whey miktarı %30-70 arasındadır. Bu da demektir ki 100 gram whey concentrate ‘da 30 ila 70 gram arası (ürüne göre) whey protein bulunmaktadır.

İsolate Whey ‘de ise bu oran %90 ve üzeridir. Yani işlem görmüş bir whey türü olan isolate, daha pahalı bir seçenek olmasına rağmen, özetle daha kaliteli bir whey çeşididir.

Hydrolysate Whey ise, kimyasal işlemlerle önceden sindirilmiş bir Whey türüdür ve bütün bu türler arasında en hızlı emilime ve ağırlığa oranla yüzde cinsinden Whey içeriğine sahiptir. Çeşitli avantajları bulunan bu Whey türünün en büyük dezavantajı, fiyatıdır.

Özetle, yukarıdaki karşılaştırmaya göre, fiyat performans olarak tercih edilmesi gereken Whey Protein türü Whey Isolate ‘dır. Zaten iyi markaların protein supplementlerinin içeriğinde ağırlıklı olarak bulunan da bu tür Whey Proteindir. Whey Hydrolysate daha kaliteli ve saf bir ürün izlenimi verse de pahalı fiyatını geçerli kılacak kadar avantaj sağladığına dair araştırma yapılmamıştır.

Whey Protein ‘in etkileri:

Gibi pek çok etkiye sahipti fakat bu etkilerin bir çoğu Whey Protein ‘e özel değil, pek çok protein türünün ortak özelliğidir.

Sonuç olarak – Whey Protein değerlendirmesi:

Whey Protein sporcular için oldukça kıymetli bir supplement türüdür, özellikle günlük protein ihtiyacının giderilmesinde büyük yardımcıdır fakat, hem kullanılan Protein supplementlerinde fazla filler madde (gereksiz ıvır zıvır madde) olmamasına dikkat edilmeli hem de mümkün mertebe kaliteli markaların proteinleri kullanılmalıdır.

En önemlisi ise günlük protein ihtiyacının büyük bölümünü sağlıklı ve doğal besinlerden sağlamak

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir